Pembe fırfır etekli Tilda bez bebek

-

tilda-bez-bebek-modelleri-1
Eski müşterim Ebru Hanım’ın kızı için daha önce birkaç bebek oda süsü yapmıştım. Şimdi ise Ebru Hanım evin dekorasyonu için ayakta durabilen bir Tilda bebek dikmemi rica etti.
Müşterim bebeğini çizmeli olarak istedi. İlk görselde 43-44 cm’lik bu dekoratif Tilda bebeğimin görselini paylaşıyorum (botlu versiyonu).

tilda-bez-bebek-modelleri-2
En alttaki fırfırlı etek beyaz şifondan. Bu bebekte neden ağız yok diye soran birçok müşterime cevabım: klasik Tilda bebek yüz ifadesi olmayan bir bebektir, ancak tasarımcının her bebeğe kattığı özel yorumla şekillenen bebeklerde burun da ağız da yapılabiliyor. Bebeğin sahibi Tilda bebeğini gülerken, ağlarken, mutlu ya da üzgünken hayal edebilmesi için yüzlerinin nötr olması en büyük özelliğidir.

pembe-etekli-tilda-bez-bebek-modelleri-1
Fakat sipariş sırasında bebeğinde gülen bir ağız isteyen müşterilerim de yok değil hani. Yakında ağızlı bebekler de yapılacak. Bu Tilda bebekleri ilk Tatiana Konne dikmeye başladı. Baz olarak klasik ve genelde oturabilen, uzun gövdeli Tilda’yı baz almış. Bu tasarımda koca ve yusyuvarlak bir kafa yapılır ve güçlü, zeminde durabilen ayaklar da eklenir.

Tilda bebeklerimin tüm malzemelerini ve minik detayları özenle seçiyorum. Dışını kaplayan ten rengi kumaşı halden burada bulamadım, tamamen organik, elastik ve kalındır, içi elyaf ile doluyor. Elbiseleri pamuk kumaşlardan, şifon, dantelden seçiliyor. Saçları tek tek elle dikiliyor. Yüzünde genelde 2 minik siyah göz olur. Bu Tilda dekoratif bebek tasarımın zorluğuna göre yaklaşık 24-36 saatlik bir çalışma sonucu ortaya çıkıyor.

pembe-etekli-tilda-bez-bebek-modelleri-2
Bu da UGG çizmeli versiyonu: bu şekilde Tilda bebeğim sahibesine gidecek yarın. Tüm ayakkabı, çizme olsun, bağcıklı bot olsun tamamen el yapımıdır ve yapımında hakiki deri, suni deri ve süet deri kullanılıyor.

pembe-etekli-tilda-bez-bebek-modelleri-3
Müşteri pelüş ayıcık veya baykuş yerine kuzucuk istedi. Kuzu ferforje arabasında Tilda arkadaşıyla geziyor.

pembe-etekli-tilda-bez-bebek-modelleri-4
Yakalı elbise için 4 katlı fırfırlı etek dikildi, alt fırfır beyaz şifondan, elbisesi pamuk satenden. Elbisenin yakası fırfırlı ve dantel süslemeli.

pembe-firfir-etekli-kumas-oyuncaklar-tilda-bez-bebek-modelleri
Tilda’nın bluzu/ceketi bebek mavisi pamuk satenden, eller için juliet kol/ karpuz kol diktim.
Baktım ki gün geçtikçe dikiş kalitem iyiye gidiyor. Her gün kendimi geliştirerek çalışmak ne güzel!

pembe-firfir-etekli-kumas-oyuncaklar-tilda-bez-bebek-modelleri-2
Örgü şapkası kulaklı ve taşlı tül çiçeğiyle ve pastel tonlardaki brads’larla (yurt dışından sipariş ettiğim bir nevi süs rozetidir) süslü.

pembe-firfir-etekli-kumas-oyuncaklar-tilda-bez-bebek-modelleri-3

pembe-firfir-etekli-kumas-oyuncaklar-tilda-bez-bebek-modelleri-4
Karpuz kol.

pembe-firfir-etekli-kumas-oyuncaklar-tilda-bez-bebek-modelleri-5
Elbette 100 % sevgi ile yaptım; sevgimi kolyesine ”mühürledim” :) Rusya’da ve Avrupa’nın birçok yerinde hobisini kazanca dönüştürmüş Tilda bebek tasarımcıları ile tanışma fırsatım olmadı. Onlardan malzeme bilgisi ve ”master class” dersleri alamadım. Kendim kendime geceleri 3.5 ay boyunca bu işi araştırdım, ayaklar nasıl dikilmeli, ne kadar sert olmalı, gövde nasıl dikilir, ayaklar nasıl monte edilmeli, kafa nasıl bu kadar ideal yuvarlaklıkta yapılmalı, saçlar nasıl dikilir, ceket yada kol nasıl dikilir, botların ve çizmelerin kalıpları geliştirip nasıl dikilebilir vs… gibi önemli detayları – her şeyi kendimce söktüm, öğrendim. Yurt dışından burada bulunamayan penye kumaş ve saç, deri gibi aksesuarları getirttim.

pembe-firfir-etekli-kumas-oyuncaklar-tilda-bez-bebek-modelleri-6
Ayaklarda pembe pamuk tayt var.
El yapımı omuz çantasıyla çizmeler suni deri.

pembe-firfir-etekli-kumas-oyuncaklar-tilda-bez-bebek-modelleri-7
Özel saçlarda 3 farklı yerde gizli teller var. Bu tellere saçar monte edilir. Telleri dilediğiniz yere çevirip saç yönünü, dolgunluğunu ve hacmini ayarlayabilirsiniz. İster yukarı ister aşağı doğru. Saçlar dolgun veya daha sönük bir şekilde ayarlanabilir. Saçlar insan saçına çok yakın, doğal görünümlü, parlak ve yumuşaktırlar.

pembe-firfir-etekli-kumas-oyuncaklar-tilda-bez-bebek-modelleri-8
Açık havada gezme sırasında :)

pembe-firfir-etekli-kumas-oyuncaklar-tilda-bez-bebek-modelleri-9
Sevgi ile kalmanız dileğiyle… Çocuksu ruhunu kaybetmemeniz temennisiyle…

Bir cevap yazın

Paylaşırsanız çok makbule geçer:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on LinkedIn
Linkedin

Güzel olan her şeyi o kadar çok seviyorum ki inanılmaz. İstanbul'da bebek giyim ve üzerine bir butiğim var. Sıra dışı ürünlerimi ve ürettiklerimi bebechocolate facebook albümlerimde ve blogumda görebilirsiniz. Çocukluk hayalim çizgi filmileri yapmaktı... Yıllarca başka işlerle uğraşıp, bebeğim dünyaya geldikten sonra hayatımın akışını değiştiren bir iş BEBECHOCOLATE. Hiç bilmediğiniz çocuk dünyasına girişimin ardından, hiç bilmediğiniz işe atılma. Bir masal BEBECHOCOLATE, bebeğimin kısmetine açtığım bir iş; bebeklere ait çok şey var içinde. Butiğimi büyüttükten sonra boş vakitte keçe el emeği ürünleri yapmaya başladım. Ürünlerim büyük beğeni toplayınca boş vakit gitti, yoğunluk geldi... Değişik fikirleri keçe figürlerine taşıyan, tamamı el yapımım ve çizimle oluşturduğum koleksiyonumu, bebek, evliliğe, doğuma yönelik değişik tasarımlarda fark yaratıp sizler için üretiyorum. Tamamı el dikişi olan koleksiyonumu umarım seveceksiniz. E-posta: ailarmehinli@yahoo.com

Kumaş oyuncak ayı dikimi

| | 2 Yorum

Merhabalar. Miniklere minik hediyelikler dikelim istedim bugün. Yapılışı oldukça kolay bu ayının nasıl dikildiğini resimlerle anlatmaya çalışacağım. Gerekli malzemeler: – Çeşitli renklerde kumaş – Kurdele – Elyaf – Boncuk –...

Eski çoraplardan balık yapımı

| | 0 Yorum

Bu çalışmayla hem eski çoraplar değerlenmiş oldu hem de yeni bir duvar süsü elde etmiş oldum. Yapılışı: önce çorapları kestim, kesilen yerler çok önemli çorabın topuk kısmına yakın olan yerden...

Video – Oyuncak kumaş bebek yapımı-2

| | 2 Yorum

Elinizde ya da dikiş makinesinde cici bir oyuncak bebek nasıl dikilir, bunun için neler lazımdır, iki video bölümünde anlatmaya çalıştık. Sevgili Gamze‘nin uygulamasıyla tabii ki. İlk bölüm burada, onu izlemelisiniz...

Sıcacık bir bez bebek

| | 6 Yorum

Son günlerde iyice kaptırdım ve bebişimi tamamladım… Aslında daha çabuk bitecekti ama taşınma arifesindeki bir evde nasıl çalışılabilir tahmin edersiniz:) Amaa çook keyifli, bir o kadar da güzel bir çalışma...

Balık yiyen kedi

| | 24 Yorum

şurada gördüğüm balıklı kedide aklım kalmıştı. annemle ablamı razı ettim, oturduk diktik. ben diktim tabii, onlar yardım etti sadece. bir de bıyıkları eksik daha. kestik… diktik… doldurduk… işte bitti…...