‘Rölyef’le Harikalar Diyarı…

-

Rölyef ile gerçekten harikalar yaratabilirsiniz isterseniz… Aslında istemek her şeyin en başında geliyor gelmesine de biraz da uğraş gerektiriyor tabii ki… Ancak o güzelliklere doya doya bakabilmeniz için harikalar dünyasına girmeniz gerekiyor bir delikten…

Eğer hazırsanız buyrun: Alice’in değil tabii ki Annem’in Harikalar Diyarı’na… (Çünkü annemin çalışmalarını annemin ağzından dinleyeceksin :)
Bunlar malzemelerimiz:

malzemeler
malzemeler

malzemeler
malzemeler
perde için
pencere pervazı için
panjur için

Öncelikli olarak belirlediğiniz evin şekline göre kartonu kesiyorsunuz. Kartonun üzerindeki pencere olarak belirlediğiniz kısımları keserek çıkartıyorsunuz.Seçtiğiniz renkte kaplama malzemesini yarım santim eni olmak üzere ince şeritler halinde kesiyorsunuz. Sonra onları maketini yaptığınız kartona aralıklı olarak birbirinin üzerine gelecek şekilde yapıştırıyorsunuz.

pencere (1) önden görünüş
pencere (1) önden görünüş
pencere (1) arkadan görünüş
pencere (1) arkadan görünüş
pencere (2) önden görünüş
pencere (2) önden görünüş
pencere (2) arkadan görünüş
pencere (2) arkadan görünüş
pencere (3) önden görünüş
pencere (3) önden görünüş
pencere (3) arkadan görünüş
pencere (3) arkadan görünüş

Kaplamaları yapıştırdığınız kartonun arkasından pencere olarak belirlediğiniz yerdeki kaplama parçalarını da keserek çıkartıyorsunuz. Yukarıdaki resimlerde gördüğünüz gibi pencereler için istediğiniz gibi perde yapıp ya da tahta yelpazeden panjur yapabilirsiniz. Cam olarak da asetat kullanabilirsiniz.

pencere (4) önden görünüş
pencere (4) önden görünüş
pencere (4) üstten görünüş
pencere (4) üstten görünüş

Evlerin yan – ön yüzlerini birbirine monte etmek için ise ilaç kutularının kartonlarını kullanabilirsiniz.Yapılan evleri seçilen manzaraya göre monte edin. Bu işlem için ise; formika tutkalı ile unu karıştırıp bunu kolayca kullanabilirsiniz.

çatı
çatı

Evlerini çatılarını yapmak için ise oluklu karton kullanabilinirsiniz. Bunları ince şeritler halinde kesip, yine aralıklı olarak üst üste gelecek şekilde yapıştırın. (şekildeki gibi)

doğadan malzemeler
doğadan malzemeler
doğadan malzemeler
doğadan malzemeler

Doğadan seçtiğiniz kuru otlar, ağaç kabukları, ponza taşlarını kullanarak doğal manzarayı oluşturabilirsiniz.Son olarak bu da annemim yaptığı diğer rölyef çalışmaların farklı açıdan çekilmiş bir örnek:

rölyef örneği
rölyef örneği

9 yorum gelmiş

 1. Avatar photo

  Çok beyendim.Rölyef yapmak isteyenler için teferruatlı ve güzel bir anlatım sunmuşsunuz.Annenize de eline sağlık diyorum.

 2. Avatar photo

  Annenizin ellerine sağlık.Ne güzel de anlatmış ama iş yapmaya gelince buradaki gibi kolay olmaz herhalde.Bir el beceresi gerektirir onca iş.

 3. Avatar photo

  Çok teşekkürler dostlarım.Nalan’cığım kızım bana blog açmayı önerdi ama , ben biraz teknoloji özürlü olduğum için :) burada sizlerle olmayı daha uygun buldum.Bu arada sizlerin de bloglarına uğruyor , onca güzellliklerinizi beğeni ile izliyorum.Sizlerin de ellerinize yüreğinize sağlık.

 4. Avatar photo

  Meillerime baktım da bu ayrıntıyı yeni gördüm.Çok güzel resilerle anlatmışsınız.Pencereye ve perde yapılışına bayıldım.İlk def yakından görmüş oldum.fire fly çok teşekkürler.

Bir cevap yazın

İğne oyası ve boncuk işlemeli kese yapımı

| | 0 Yorum

Bu yılbaşı için farklı bir şey yapmak istedim. Keseleri çok seviyorum bu yüzden yılbaşı kesesi yapmaya karar verdim. Ama nasıl süsleyeceğimi bulamazken pul ve boncuklardan bir şeyler yapabilirim dedim. Sevdiklerime...

Nakış malzemeleri nereden alınır?

| | 0 Yorum

Nakış malzemeleri nereden alınır? Eğer el işlemesi, nakış, kanaviçe, Brezilya nakışı, ince tığ işi gibi ince marifetlere sahipseniz ya da olmak istiyorsanız, o zaman nakış malzemeleri gerekiyor size. Peki bu...

Dantel kitap ayracı yapımı

| | 1 Yorum

Yeni yılda bir süre hediye almamız gerekir günler öncesinden kimlere ne hediye alacağımızı düşünürüz. İşte size bir hediye alternatifi, tek başına ve ya bir kitapla birlikte verebileceğiz dantel kitap ayracı....

Video: Düz nakış işleme nasıl yapılır?

| | 0 Yorum

Sevgili Melda Hanım, yapımı pratik ama harika sonuç veren bir düz nakış uygulaması gösterdi bize bu videomuzda. Çok güzel bir pano çıkıyor ortaya, bakın bir. Size de işleme isteği gelecek, eminiz.  ...