SeSi’den Winnie the Pooh Tepsi

-

Yedi yıl önce ahşap boyama kursuna giderken oğluma boyadığım tepsi. Bilenler bilir “şımarık tepsi” deniyor bu modele.Kimi zaman üzerinde ders çalıştı, kimi zaman yemeğini yedi, kimi zaman da resim yaptı. Deterjanla suyun altına tutup defalarca yıkadım hiçbirşey olmadı. Filli boya renk tüplerinden “mine” rengiyle boyayıp, o zamanlar en sevdiği çizgi film olan Winnie the Pooh karakterlerinin olduğu bir dergi sayfasının fotokopisini transfer çalıştım. Sarı renkle kenarlarına kontur geçip, pati izleri yaptım. Su bazlı vernikle 2 kat vernikledim ve hala kullanımda.

39 yorum gelmiş

 1. Avatar photo

  ha demek o yüzden şımarık tepsiiiii:))) ben de şımarıyorum da bunu bahane ederek ordan bildimm hihihi:))sesimmmmm şanslı berkuşumun bitanecik annesiiiii..

 2. Avatar photo

  Sağ taraftaki birkaç boya döküntüsünden başka hasar yok Neslim :o)Evet bu yüzden şımarıyorsun demek Nokturnum, yatağa kahvaltı olayları yaniii :0)))

 3. Avatar photo

  Çok güzel, yepyeni duruyor üstelik. 7 yıl önce ben ahşap boyamadan habersizdim. Sen yeteğine bir de tecrübeyi eklemişsin bu yıllarda. Harikasın .

 4. Avatar photo

  çookk güzelll ellerine sağlık Sesim ben çok severim bu çizgifilmi hem de…oğullarımız ne şanslı değil mi…

 5. Avatar photo

  Evet evet şanslılar, benim oğluma hep arkadaşları der bunu (projeleri birlikte yaptığımız için) Ama o alıştığı için bunun farkında değil, bütün anneler böyle sanıyor sanırım. :))Eşim de abartıp o kadar şey boyadın, şu banyonun kabaran lakelerini niye boyamıyorsun diyor. Sinir oluyorum.Çocuklaçocuk deprem sonrası burada hobi adına ne kurs varsa deli gibi koştura koştura hepsine gittim. Öyle atlattık, yoksa kafada hasar kalırdı sanırım.

 6. Avatar photo

  heee şimdi anladım kafada hala hasar var demek istedin, şimdi daha çok küstüm, ben kendime sıyrık falan derim ama sen diyemezsi,n

 7. Avatar photo

  sıyrıklar org burdan geliyor demekki haaaaaaaabana da çok alıştılar tüm anneler böyle sanıyorlar :D

 8. Fraise[pilli_silinen_hesap]

  Aaaa elmo… Gözlerime inanamıyorum :)Sibel abla konuya girip bakmadıım sürece gidip gelip yahu bu tepside nasıl ders çalışılır diye düşündüm. Sonra gördüm ki bacakları varmış. Fakat yinede bu tepsi de ders çalışılmaz. Kitap defter kaldırılır Winnie Piglet Tiger sevilir. :D

 9. Avatar photo

  Bu tepsideki fotoğrafı bir bayramda ben çekmiştim. Oğlum ve kuzenlerim. Teyzeme de fotoğrafı vermiştim. O da bize hediye bu tepsiyi boyayıp getirmişti. Bu da en az 7 senelik. Poşet baskısı yapmış üzerine. Fotoğraftaki en küçük benim oğlum ve şimdi 12.5 yaşında. Erkek kuzenim şu an üniversite son sınıfta, kız olan da lise 2 de. Evladiyelik bir hediye bence… :)

  >

 10. Avatar photo

  ben o bebekleri de insan sanmıştım:=)))sesiberim harika gerçekten de evladiyelik bir hediye..berkuşuma baakkk:=)

 11. Avatar photo

  Herkes öyle sanıyor. O bebekleri oğluşuma 3 aylık hamileyken almıştım. Torunlarıma saklıyorum şimdi. Uzun saçlının adı Aliş. Kelin adı yok. :)

 12. Avatar photo

  sesiciimm ellerine sağlık valla bu tepsi de güzel şımarılırr :))ya bende sağdaki bebek en küçük ya onu oğlun sandım :)) Allah o gülen yüzlerini soldurmasın çocukların…ya bizim evde de bir bayram havası varki sormayıın…goller atılınca tırsıyorum ben eşimden :)) o ne bağırmak öylee damarları çatlayacak sanıyorum …

 13. Avatar photo

  Teşekkürler güzel yorumlarınıza.Allahtan 2 tane attılar, benimki evi yıktı, koltuğun tepesine çıkıp bağırdı, :0))

 14. Selam Sesiber,Seni arıyordum. Ne çok şey yapmışsın. Süper valla. Birkaç şey sormak istiyorum. cevcevin poşet kutusu kısmında şöyle bir yorum yapmıştın kağıdıın arka yüzeyini zımparalayın dan sonra ”ben yapmıyorum zararınıda görmedim” demiştin. Seni dinledim valla bende zımparalamadım. Tepsi bitti güzelde oldu bence ama aklıma takılan şu kağıdı zımparalamadan yapıştırdığımdan tepsi zeminiyle arasında elle dokunduğunuzda hissedeceğiniz yükseklik farkı var. Yıkarsam o yükseklik süngere takılarak birsüre sonra vernik aşınarak zarar görürmü diye endişeliyim. Seninki gibi 7sene kullanmak istiyorumda. Ne yapayım?Birşey daha sormak istiyorum. Kullandığım boya filli boya demiştin. Ama sudan etkilenmemesi nasıl oldu. Boyacıya anlattım ben öyle su bazkı anlayamam dış cephe boyasımı? ney diye sordu :) . İç cephe boyasımı ney bu ? Tamam hobiler pahalı olur ama bu ürünleri böyle 250 mlg alırsak bence bununla başedilmez. Bende senin gibi Kilo ile almak istiyorum. Hatta verniği bile öyle alacağım.Cevabın için şimdiden teşekkürler. Umarım yakında görürsün mesajımı. Kolaygelsin.

 15. Avatar photo

  Aranan kişi olmuşum da haberim yok. :)) Bu tepside dekopaj değil transfer tekniği uyguladım, ondan boyut farkı olmuyor, çünkü kağıdı son katmanına kadar soyuyorsunuz zaten. İlk yapacaksan transfer değil dekopaj öneririm.Dekopajda ise evet ben zımparalamıyorum, açıkçası üşeniyorum kağıdı zımparalamaya ki bir zararını da görmedim. O boyut fakı zımparalasan da oluyor, sonuçta kağıt birazcık ölüyor zımparalarken ama kalınlığında çok ta bariz bir değişiklik olmuyor. İyice yapıştırdıktan sonra ve iyi de vernikledikten sonra sorun olmaz. İyice yapışması için kağıdı yüzeye yapıştırdıktan sonra kuru ve yumuşak bir sünger, bez. vs… ile yapıştırdığın yüzeyin ortasından dışa doğru silermiş gibi geç. Hava kabarcığı kalmasın hiçbiryerinde. Kalırsa bile bir iğneyle kabarcığı del. Sonra aynı tutkalı tüm yüzeye tekrar sür. Bu da kuruyunca su bazlı vernikle vernikle. Tepsi gibi suda ve sık kullanılacak bir objeyse üşenme 2-3 kat(her kat kuruduktan sonra yenisini sürmek koşuluyla) vernikle. Yat verniği de kullanabilirsin ama renkelrde hafif kirli sarılık oluştuırduğundan ben açık renklerde kullanmamaya çalıştım. Bizim kurs sonunda hocamız bir kıyak yapıp mobilyacıdan bir usta getirtti, tüm yaptıklarımızı kompresor mudur nedir onunla püskürtme şeklinde vernikletti, cillop gibi oldu hepsi. Çok büyük mobilyalar boyayanlar vardı ve bu onlar için kolaylık oldu. Ama ben tepsimi rengi değişir korkusuyla vermedim ustaya. Su bazlı vernikle 2 kat vernikledim.Nalbura filli boya renk tüpü diye sor. Bunlar 3 boy oluyor zaten. Bir standda renk renk boy boy şirin şirin duruyorlar. Tütün ve mine en sevdiğim tonları.Verniğim tex.co idi. Bunu kiloyla bulabilir misin bilmiyorum. Ama yakınında sanat atölyesi tarzı bir yer varsa oralardan edinebilirsin. Ben tüm malzemelerimi Atölye Mozaikten (sitelerine link verecektim ama ulaşılamıyor şu anda. Telefonu: 0216 372 91 09- Beste ya da Şiiir Hanım vardı orada) büyük kavanozlarla toplu getirttim önce. Bittikçe buradan takviye ettim.

 16. Süpersin valla. Bilgiler için çok sağol. Acayip yararlı oldu benim için. Yat verniğini yazıyı okumadan dün akşam denedim. Beyazda hemde ve burada yazanlar işi biliyor dedim sonra. Çok kalın uygulama okadar rahat olmadı. Ve tiner olmadığından canım fırçamıda temizleyemedim. Ha bu arada fırçaları nasıl temizliyorsunuz ? Boyadan sonra şu yöntem güzel ama Vernikten sonra ılık sabunlu su ile dikkatlicede yapsamda tam temizlenmiyor. Kuruyunca sert oluyor. Başka yolu olmalı. Yat verniğiyle tecrübemde öğrendiklerime devam edeyim Sonra rengini dediğin gibi hafif soldurdu. Ve parlak oluşuda hoş olmadı. Ben daha önce yarı mat denemiştim daha şık olmuştu. Pişman oldum beyaz tepsiye sürdüğüme ama oldu birkere. Ama daha koyu renkli için bence okey sorun yaratmadı parlaklığı dışında. İşte bunları yaşayıpta öğrenince buraya yazan herkez işini biliyor dedim kendi kendime. Zaten dediğin gibi 3 kat verniklemiştim e bide yat verniği rahat rahat kullanırım artık. Sesiber acaba parlaklığını almak için üzerine son birkat yarımat vernik sürsemmi ? Yada abartmıyım dimi nedersin?

 17. Ha birde neden seni aradığımı söyleyeyim uzun zamandır siteyi takip ediyordum. Farkettiğim şu oldu sen burayla daha haşır neşirsin ve senin yazılarında olmasa bile insanlara açıklayıcı bilgiler veriyorsun. Vebana göre çok profosyonelsin. Bunun için. Birde unutmadan burda en hoşuma giden ney onu anlatayım. Bilgisayar sektöründe reklamcıyım. tasarım, int sitesi reklamların hazırlama, broşür, fuar dizynı,medya, tv, basınla ilişkiler bitmeyen br yığın iş. Bildiğim tek şey var işlerle ilgili bilgiyi bile insanların ağzından zorla alıyoruz ve teşekkür, tebrik yada sırt sıvazlama diye birşey yoktur. Burada ise herkez tebrikler, süper kelimelerini öyle içtenlikle söylüyorki ve kim olduğunuza bakmadan senelerce edinilen tecrübelerin bilgilerini öyle içtenlikle ve öyle güzel paylaşıyorsunuzki HARİKASINIZ.

 18. Avatar photo

  Bugüne güzel başladım sayende. :0) Her ne kadar kendimize sıyrık desek te ben seviyorum bu halimizi. Keşke herkes böyle olsa…Yat verniğini ilk denememde ben de hayal kırıklığına uğradım, her objede hoş durmuyor. Üzerine yarı mat vernik sürsen ne olur bilemiyorum. Objenin görünmeyen yerinde bir dene oluyorsa tamamına sürersin.Fırçaları tiner dolu bir kapta 1-2 gün beklet. Ayrıca yat verniği sürerken de azıcık tinerle incelt ki sürüş kolaylığı olsun. Fırça tinerden çıktığında kurusa da sert olacaktır ama tekrar boyaya girdiğinde yumuşar merak etme. Su bazlı boyada kullandığın fırçayla sentetik bazlı boya ya da vernikte kullandığın fırçayı da ayır bence.Yat verniği kullandıysan tek kat bile yeterli, oldukça kalın bir katman oluşturuyor çünkü.Eeeee yaptığını bizimle paylaşacaksın değil mi?

 19. Atölye Mozaikten alabilisin dedinya linkini int. araştırdım farklı yerer çıkıyorneyse telefon eder öğrenirim artık int. adresini seni çok yormayayım.tşk.

 20. Yanıtını görmemişim. Hızlısın inan harikasın. Akşam eve gidince çeker fotoğrafını koyarım. Acayip acemi işi oldu. Ama ben sevdim. Hediye edecektim şimdi kıyamam diyorum.Bu arada yat verniğini inceltme işi süper çünkü şans eseri yoğun geldiği yerler sararttı. E yoğun olduğundan dağıtamadımda. Canımya birşey daha oranı ne olmalı? 3 oran yat verniği 1 oran tiner falan mı? Yanlış yapa yapa korkar oldum.Şimdiden teşekkürler

 21. Fraise[pilli_silinen_hesap]

  suhubaAcayip acemi işi oldu. Ama ben sevdim. Hediye edecektim şimdi kıyamam diyorum.

  Evet ilk yapılanları hediye edememek gibi bir olay yaşaman doğal. Biz buna 10marifet olarak iyhe sendromu diyoruz. (çaktırma böyle bir ismi falan yok ben uydurdum şimdi) Sonra yaptıkların baya baya artınca hem evde yer açmak açısından hem de yarım elma gönül alma mantığından esinle hediye etmeye başlıyoruz ki bu da bu sendromun geçtiği anlamındadır… Korkulacak bir şey yok yani :)

 22. Fraise, sendromları öğrenmem iyi oldu. Hazırlıklıyım artık :)Sesiber buralara gelince yanıt bekliyorum;1-Yat verniği ve tineri karıştırma oranı ne olmalı? 3 oran yat verniği 1 oran tiner falan mı? Yanlış yapa yapa korkar oldum.2- Merak ettim filli boyanın renkli tüplerinin fiyatı nekadar acaba?Teşekkür ettim.

 23. Avatar photo

  Şarkımı aldım kabul ettim Çileğim, çooook teşekkür ederim.Suhuba( içimden bir ses adının Sibel olduğunu söylüyor) bu oranı açıkçası bilmiyorum, ayrı bir kaba verniği dök. Azar azar tiner döküp karıştır. Sert bir zeminde fırçayla test sürüşü yap. Koyuysa tiner, cıvıksa vernik ekle.Filli boyanın en büyüğü en son aldığımda 4.5- 5 ytlydi yanlış hatırlamıyorsam. En küçükleri 1.5 tu. Yakın zamanda almadım hiç. Stokta çok vardı onları kullandım. Boyayı da suyla incelteceksin unutma, boza kıvamında olacak.

Bir cevap yazın