Şimdi çizdim, çok yakında da dikeceğim!

-

elişi çalışmaları
Öhöm öhöööm, ilk yazı olunca birazcık kasabiliyor tabii insan :) Bilmediğinizi düşünerekten belirtme gereği duyuyorum, Güzel Sanatlar Lisesi resim bölümü mezunuyum, moda tasarımına hazırlanıyorum Eylül gibi belli olacak sonuçlar :) 4 yaşımdan beri modaya olan yoğun bir ilgim vardı, küçükken evdeki perdeleri alttan kesip bebeklerime elbise dikiyordum, gerçi sonunda hep terlik yiyordum ama olsun amacımı gerçekleştiriyordum nihayetinde:) Şimdilerde ise çizmekle yetiniyorum, annemin, ’19 yaşındaki kızım evdeki perdeleri kesip elbise yaptı’ diyerek hayıflanması pek hoş olmazdı :) Elim yatkın olmasına rağmen hiç dikiş bilgim yok, ilkokul ev ekonomisi dersinde hocamın öğrettiği teğel dışında, sanırım kumaşın kenarını katlayıp dikiyorduk değil mi? :D

Neyse lafın kısası makbuldur, ben tasarımlarımın birkaçını sizinle paylaşıp yorum ve önerilerinizi almak istedim. Bir de hiç dikiş bilgim olmadığından hangi kumaşla nasıl dikilir, kalıbı nasıl olur diye dikiş bilgisine sahip olan arkadaşlardan (hangi arkadaşlar demeyin bu siz oluyorsunuz :)) yardım almak istedim, umarım beğenirsiniz.

Çizerken en keyif aldığım tasarımlarımdan biri de yukarıdaki model. Bu elbisemde göğüs kısmı saten, gövde kısmı şifondan korse gibi ve ince boydan fitilleri var. İçdeki etek şifon ve kalçayı saran dar, üstteki etek ise yine saten uzun ve dökümlü. Ancak çizimde belirtmediğim ufak bir detay var, uzun olan eteğin ön kısmı ayaklara takılmayacak boyda olacak yoksa mazallah ne olur ne olmaz :))

elişi çalışmaları
Kısa elbisemde kol ve basendeki hacim için tarlatanın plastik çubuklarından yararlanabileceğimi düşündüm, yani kumaşı katlayarak fitil gibi dikip içine o plastiklerden geçirip hacim verebileceğimi düşündüm. Kumaş için ise sateni uygun buldum.

Uzun elbisemde ise yine saten kumaş. Elbisenin önü tamamiyle kapalı, tek omuzdan ön taraftan büyük başlayıp arkaya doğru küçülen inciler ise koltuk altından göğsün yan kısmına bağlanıyor. Elbisenin üst kısmı dar, vücudu sarıyor. Sadece kalçanın üstünde biraz döküm için bolluk bıraktım, etek kısmı ise kloş (terzi Fatma Abla’mdan kaptım bunu:) ve oldukça bol. Yırtmacı ise kalçanıın alt hizzasından başlıyor…

elişi çalışmaları
Bu elbisemde vücudu saran kısmı saten, yandaki hacimli kısmı ise şifon kumaş olarak düşündüm ama o kabartının nasıl olacağı hakkında henüz bir fikir edinemedim. Belki yine tarlatan gibi olabilir. Bir de itiraf etmeliyim ki kolundaki detay çok gereksiz olmuş, ben de yeni fark ettim :) Straplez kalsa daha bir hoş olurdu.

İlk yazıma da son vermiş bulunmaktayım :)) Umarım yakında dikilmişleriyle sizlerle olacağım, şimdi annişle kahve içmek için yol alayım, mutlu günleeeeeeeeeeeer :)

14 yorum gelmiş

 1. HoBiHuZuR

  çok güzeller gerçekten ..ben hazır giyim mezunuyum bizimde stilistlik dersimiz vardı ve cok zor bi dersti..seni gerçekten tebrik ediyorum..Sevgiler

 2. yagmuryurek

  bence satenden vazgeçin :D çizimler güzel ilk elbise çok kullanışlı olmaz sürekli ayaklara dolaşır rahat edilmez gibi geldi…. bunları ipeklerle dikebilirisniz :) tüller şifonlar…. şenayın kullandığı gibi jarse tarzı kumaşlar olur saten…. bence olmaz tabi benden daha uzmanlar ustalar var ama ben olmazdan kullandım hakkımı…
  ellerinize sağlık dikilmişleri de bekliyoruz :)

 3. balıkcık beğenmemiş olabilirsin sorun değil:) senin çalışmalarınıda büyük bi merakla bekliyorum..

  HoBiHuZuR çok teşekkür ederim sevgiyle kal…

  mhtpkaya sanada çok teşekkür ederim cnm…

  yagmuryurek yorumun için çok tesekkur ederim kumas hakkında hiç bilgim olmadığından bıldgm tek parlak kumas saten:D dikecegım zaman bu konuda görüşlerini alacağım tekrar teşekkür ederim yardımcı olduğun için :))

 4. senayatilgan

  Merhaba Sultancım…
  Öncelikle çizimlerin hakkında yorum yapamayacağım çünkü sen bu işin eğitimini almışsın bense kadının çıplak halini bile çizemeyen biri olarak bunların bana göre güzel olduğunu söylemeliyim fakat başkasınd göre güzel olup olmadığını anlayacak kadar çizim bilgim yok galiba :)
  Neyse… Anlatımın çok eğlenceliiydi gerçekten çizdiklerini büyük bir hevesle çizdiğin belli :) Hani modacıların podyumlarda sergilediği ve bunları kim giyiyorki dediğimiz tarzda kıyafetler olmuşlar :) Yanlış anlama kötü manada değil sadece hayal gücünün yüksekliği manasında uçuk şeyler gibi geldi bana çünkü normal hayatta düğünde kokteylde falan giyilebilir rahat şeyler gibi gelmedi bana . Fakat tasarımda bunlar önemlidir herhalde tasarlayabilme kapasitenizin hayal gücünüzün genişliği açısından :) Dikişleri de zoe gibi geldi bana :)
  Ben dikiş yapıyorum evet ama bu tarz zor dikişlere giremem :) Sende sadece teyel bildiğiniz söylemişsin ve senin için de çok zor olacaktır kesinlikle onun için yagmuryureğin de dediği gibi eğer ilk kez dikeceksen satenden başlama çünkü saten kaygan bir kumaş olduğu için seni çok zorlar ve üzerinde duruşunda çok fazla potluk olacaktır pensler yapman gerekir çok fazla ve o elbiseler bunu kaldıramayabilirler :) Bana da daha çok uçuşur tarzda gibi geldi uzun elbiselerin onun için şifinla veya hafif kumaşlarla çalışmalısın derim.
  Amanınnn ne çok yazmışım… Kısacası ben dikişle ilgileniyorum ama ayrıntı sorarsan gerçekten bilmem tamamen alaylıyım bir eğitim almadım onun için bana göre yukarıda yazdığım gibidir önerilerim ve gördüklerim fakat eğitimli olan sensin ve sen en iyisini biliyorsundur :)
  Ayrıca HOŞGELDİN :)

 5. zulaltan

  Sultan BAS çizimini geliştirmek istiyorsan fashion illustration diye ara internette ,nasıl çizimini geliştirebilirsin çok yol gösteren steler var . ünlü, sıradışı modacıların tasarımlarını incele onların tasarımlarının çizim hali ve sonra hayata geçmiş hallerini bulabilirsin internette . kumaşçılara git bol bol kumaşa dokun :) dikiş bilmeyen biri için en uzmanlık gerektiren yerden başlamak istiyorsun , merdivenleri yavaş yavaş çıkman gerek. ben ilk etek. bluz gibi sade şeylerle başladım dikişe ,sen direk avangart tasarım dikmeye başlamak istiyorsun çok uzman bir terzi ve kalıpçı ancak senin hayalindeki şeyi tam yansıtabilir.

 6. senayatilgan öncelıkle cok tesekkur edrım :)) eğitim demişsin ama benden daha iyi bıldıgne emınım bana göre tecrübe eğitimden daha iyi:) tavsıyelerıne uyacam yorumun ve düşüncelerın için tekrar tesekkur ederım :) he bide BAŞ olmak ayrıcalıktır ihiihiihiihiiiiiiiiiiii:D

 7. zulaltan tavsıyelerın ve yorumun için çok teşekkür ederim:)) haklısın önce basıt seyler dıkmelıyım::D evdekı makına bozuk yapılır yapılmaz baslıyacağım :))

 8. yap seyret

  Umarım istediğin bölümde okursun .Bende hazırlandım ama az dönemde çok iş olmuyormu.Mimar Sinan yedekleri takip ederek dönemi kapamıştım.sen sonuna kadar dene kisen liseden eğitimlisin ilk yılda kazanırsın.

 9. tesekkurederm düşüncelern ıcn, ilk yıl kendmı hazır hssetmedm sınava grmedm bu yılda 9eylülde yedekte kaldım 1000 küsür kısıden 57. oldum ama ılk 15ı aldılar malesef seneye kaldı:(

Bir Cevap Yazın

Paylaşırsanız çok makbule geçer:
Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Google+Share on LinkedIn