Şirin mi şirin örgü bebek elbisesi

-

Örgü bebek elbisesi sevenler için bir model de benden gelsin. Bu pembeli yeşilli örgü elbiseyi nasıl yaptığımız anlatmaya çalışayım:

Kol ve omuzlardan başlayalım. Örgü elbisemize boyun kısmından başlanıyor. Toplam 70 ilmek haraşo örüyoruz. 8 sıra haroşa devam ediyoruz. Haraşodan sonra yine 5 ilmek haraşo, 7 ilmek düz örüyoruz. 1 dolayarak arttırıyoruz. 2 ilmek düz, yine 1 dolayarak arttırıyoruz. 8 ilmek düz, 1 dolayarak arttırıyoruz. 2 ilmek düz, 1 dolayarak arttırıyoruz. 22 ilmek düz, 1 dolayarak arttırıyoruz. 2 ilmek düz, 1 dolayarak arttırıyoruz. 8 ilmek düz, 1 dolayarak arttırıyoruz. 2 ilmek düz, 1 dolayarak arttırıyoruz. 7 ilmek düz, 5 ilmek haraşo örüyoruz ve ilk sıra bu şekilde bitmiş oluyor.

Diğer sıraya geçtiğimizde bütünüyle tersten örüyoruz. Yalnızca kenarlardaki 5 ilmek haraşo örülüyor, yani her şekilde düz örgü yapılarak gidiliyor. Böylece 16 kere arttırarak kol ve omuzları meydana getirmiş oluyoruz.
Kol ve omuzları oluşturduktan sonra önce ön tarafı sonra arka etek kısımlarını örüyoruz. Eteği örmeye başlamadan kol kısımlarından bağlıyoruz ki sökülmesin.

Etek kısmının örülüşü:

1. sıra: 1 ilmek düz ör, 1 dola, 3 ilmek toplayarak geç, 1 dola, 1 düz ör, 1 dola, 3 ilmek toplayarak geç. Bu şekilde ilerleyerek sıra sonuna kadar gidiyoruz.
2. sıra: Tüm sıra ters örgü örüyoruz.
3. sıra: Örnek koymadan hepsini düz örüyoruz.
4. sıra: Ters örgü örüyoruz.
5. sıra: İlk sıradaki gibi 1 ilmek düz ör, 1 dola, 3 topla, 1 dola, 1 düz ör, 1 dola, 3 topla şeklinde sıra sonuna kadar devam ediyoruz. Uzunluğunun ne kadar olmasını istiyorsanız örün. Etek ucunda 5 sıra da haroşo ördüm.

Kol kısmıiçin 5 sıra haroşo örüyoruz.

Süsleme kısımlarında serbest davranabilirsiniz. İsterseniz benim gibi bel kısmında deliklerinden kurdele geçirip büzdürebilirsiniz, minik örgü ya da kurdele çiçekler dikebilirsiniz, taşlar kullanabilirsiniz.

Başka örgü işlerimi görmek için profilimde yer alan blog adresimi ziyaret edebilirsiniz.

10marifet’in notu:

Bu arada, haroşo nasıl örülür görmeye ihtiyacınız varsa, lütfen videomuzu izleyiniz:

 

4 yorum gelmiş

Bir cevap yazın

Paylaşırsanız çok makbule geçer:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on LinkedIn
Linkedin