10 yorum gelmiş

 1. banuca

  Deniz’e tebriklerimi ilet lütfen bu güzel tasarım için. Su kabağı projeleri çoğalıyor yavaş yavaş burada da. Bu sene bol bol ekmeyi düşünüyorum su kabağı, umarım hepsi çıkar…Paylaşırız :))

 2. Yamali bohca

  Maşallah ne kadar becerikli ve yaratıcı bir oğlunuz var:)) Çok güzel olmuş, ellerine sağlık diyerek tebrik ediyorum.

 3. ufudik

  Adadenizi, Banuca, Yamalı çok teşekkürler. Oğluşum çok sevindi yine. Onu çok mutlu ediyorsunuz.Figen Abla, bunu Ceyhan’dan bir arkadaşım getirmişti. 4 yıl önce bir torba (çuval mı desem) dolusu, 8- 9 tane vardı. Şimdi bulabilmeyi ben de çok istiyorum.Oğlum onlarla çalıştı ve Kültür Bakanlığı’nın tasarım yarışmasına katıldı. Yaptıkları, o yılın broşürlerinde yer almıştı. Mansiyon aldı. Pek çok alan bir arada değerlendirilmişti.Küçük bir bahçemiz olsa çekirdekleri duruyor hemen ekeceğim. Evimiz cadde üstü. Maalesef bir uygun yer bulamadık. :(((..Ah keşke olsa da size de göndersek…

 4. ufudik

  Akoni, çok teşekkürler yazı için. Zevkle okudum. Adana,Maraş yöresinde ve eminim pek çok yerde, ayrıca; tuz saklamak için kullanılır. İçi boşaltılır ve iyice tuz basılır içine. Nem almadan yıllarca kalabilir. Ayrıca,yarısı kesilerek (boydan boya) su maşrapası( tası) gibi de kullanılır. Osmanlı’da İstanbul itfaiyecileri ( tulumbacılar) kabaktan çok yararlanmışlar. Ya da sandalcılar, can yeleği gibi içi boşaltılmış su kabağı takımı kullanırlarmış.

 5. acemihobici

  çok şık birşey olmuş, ellerinize sağlık…ben baharda bu kabaklardan ekicem bahçeye arkadaşlar, tohumları var elimde. bakalım tutacak mı, olacak mı? olursa isteyenlere gönderirim süslemeleri için.bir de lif kabağı ekicem… keselenmek isteyenlere de gönderirim tutarsa…

 6. ufudik

  Belgin41 çok teşekkürler. Sevgili Acemi, ek sen lütfen tohumları.Tutma olasılığı çok yüksek. Azıcık toprak olsa ben de ekeceğim ama yok yok yok….Temanın bu yıla dair güzel bir açıklaması var: Bu yıl 10 yılda bir görülen yağıiş yılıymış. Elinizdeki tüm tohumları değerlendirin diyor….

Bir cevap yazın

Paylaşırsanız çok makbule geçer:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on LinkedIn
Linkedin
ufudik

24 yıllık Edebiyat öğretmeniyim. Oğlumla ve kedimizle birlikte yaşıyoruz. Sanatı ve emek ürünü her şeyi severim. Mesleğimi ve insanları çok seviyorum. Dünyayı daha güzel hale getirmek için elimden ne gelirse yapmak istiyorum.