Pazartesi, Mayıs 29, 2017
SU KABAĞI SÜSLEME

SU KABAĞI SÜSLEME

10

Oğlumun yaptığı bir kabak süsleme. Çok dekoratif….Daha başka resimleri ve ayrıntılar için buyrun buraya… Nasıl yaptığımızı orada anlattık.

10 YORUMLAR

  1. Deniz’e tebriklerimi ilet lütfen bu güzel tasarım için. Su kabağı projeleri çoğalıyor yavaş yavaş burada da. Bu sene bol bol ekmeyi düşünüyorum su kabağı, umarım hepsi çıkar…Paylaşırız :))

  2. Adadenizi, Banuca, Yamalı çok teşekkürler. Oğluşum çok sevindi yine. Onu çok mutlu ediyorsunuz.Figen Abla, bunu Ceyhan’dan bir arkadaşım getirmişti. 4 yıl önce bir torba (çuval mı desem) dolusu, 8- 9 tane vardı. Şimdi bulabilmeyi ben de çok istiyorum.Oğlum onlarla çalıştı ve Kültür Bakanlığı’nın tasarım yarışmasına katıldı. Yaptıkları, o yılın broşürlerinde yer almıştı. Mansiyon aldı. Pek çok alan bir arada değerlendirilmişti.Küçük bir bahçemiz olsa çekirdekleri duruyor hemen ekeceğim. Evimiz cadde üstü. Maalesef bir uygun yer bulamadık. :(((..Ah keşke olsa da size de göndersek…

  3. Akoni, çok teşekkürler yazı için. Zevkle okudum. Adana,Maraş yöresinde ve eminim pek çok yerde, ayrıca; tuz saklamak için kullanılır. İçi boşaltılır ve iyice tuz basılır içine. Nem almadan yıllarca kalabilir. Ayrıca,yarısı kesilerek (boydan boya) su maşrapası( tası) gibi de kullanılır. Osmanlı’da İstanbul itfaiyecileri ( tulumbacılar) kabaktan çok yararlanmışlar. Ya da sandalcılar, can yeleği gibi içi boşaltılmış su kabağı takımı kullanırlarmış.

  4. çok şık birşey olmuş, ellerinize sağlık…ben baharda bu kabaklardan ekicem bahçeye arkadaşlar, tohumları var elimde. bakalım tutacak mı, olacak mı? olursa isteyenlere gönderirim süslemeleri için.bir de lif kabağı ekicem… keselenmek isteyenlere de gönderirim tutarsa…

  5. Belgin41 çok teşekkürler. Sevgili Acemi, ek sen lütfen tohumları.Tutma olasılığı çok yüksek. Azıcık toprak olsa ben de ekeceğim ama yok yok yok….Temanın bu yıla dair güzel bir açıklaması var: Bu yıl 10 yılda bir görülen yağıiş yılıymış. Elinizdeki tüm tohumları değerlendirin diyor….