Pazar, Ekim 23, 2016
Sucuk Tekniği Vazo

Sucuk Tekniği Vazo

20
Sucuk tekniği seramik vazo
Sucuk tekniği seramik vazo

Bu çalışmada taa 10 yıl önce yaptığım bir iş. Sucuk tekniği kullanarak küre seklindeki alçı bir kalıp yardımıyla oluşturduğum çok sevdiğim bir vazo. Seramikte sucuk tekniği en temel işlemlerden ve ilk öğrendiğimiz tekniklerden biriydi. Çocukluğumuzda çamurla oynarken yılan şekli oluştururduk ya temel olarak yapılan işlem burada o. Çamur mermer bir yüzeyde istenilen inceliğe gelinceye dek yuvarlanıyor ve sonra dolanarak bu dairesel şekiller oluşturuluyor. Fimoda da bu teknik kullanılıyor zaten. Seramik yapma imkanı olmayanlar bu tekniği kullanarak böyle bir vazo ya da benzer işler oluşturabilirler.

<

20 YORUMLAR

 1. çok çok güzel, olağanüstü…Kapkara sucuk tekniği nedir?Anladığım kadarıyla sen seramik konusunda üniversitede eğitim almışsın, bizlerin yapabileceği birşey mi?

 2. tek kelime ile harika. şimdi yapamamanız gerçekten büyük kayıp :(((benimde özendiğim ve de çooook istediğim şey böyle çamurlarla uğraşıp seramik yapabilmek AHHHhhhhh Ahh :((Kör şansım,talihim liseyi bitirince Güzel sanatlar Akedemisinin sınavlarına girmiştim 3 sınavı da verdim amayedeklerde kaldım. bana sıra gelince kontenjan doldu ve kapının eşiğinde bakakaldım. o gün bu gün hala o eşikten bakıp duruyorum:(((((

 3. nedük anneee; sayısal sana çıkarsa beni nüfusunada geçir oldu olacak. öyle bir atölye tek hayalim yemin ederim:)biliyorsunuz 25 milyon bursa/nilüferde birine çıktı. orada oturan yakınlarımın hepsine süphe ile yaklaşıyorum. annemi bile sorguladım:)))SEMYIL; eşikten bakacağına eğer fırsatın varsa seramik kusuna git bence. gerçekten müthiş keyifli alırsın.ben bursa merkez’e bu yaz taşınacağım ve kesinlikle tekrar başlayacağım seramik yapmaya.

 4. Mükemmel olmuş yaaa, rengi dokusu, içinde çiçekleri, herşeyiyle şiir gibi. Ellerin dert görmesin, neduk ablayada inşallah sayısal çıkar:)

 5. Çok şık olmuş sevgili kapkaracamdankelebek; Neden ara verdiniz ki,bir an önce taşının ve tekrar yapın bunlardan:)Elinizden çıkacak Alev Ebuzziya’nınki gibi muhteşem vazolar canlandı birden gözümde:)) Sırlama çok iyi olmuş,fırınlama çok iyi olmuş,kimbilir yakından nasıldır bunlar:)Başka varsa paylaşın lütfen özellikle turkuaz renkli bir obje rica edeceğim:)

 6. üzerinde sır var.seramikte ilk pişirim olarak bisküvi pişirimi yapılıyor.bu yaklaşık 950° C bir fırınlama gerektiriyor.sonra sırlı pişirim yapılıyor. bu da 1100-1200 ° C de pişiriliyor. o çalışmayı daldırma metodu ile sırladım.yani sır dolu bir kovanın içine daldırdım ve çıkardım:)Sırlara renk veren bazı oksit ve pigmentler var. bunlar yüksek derecelerde fırınlanınca işte böyle parlak ve renkli bir hal alıyorlar. kısaca böyle açıklayabilirim üzerindeki renklenme durumunu.

 7. fiamma1, maalesef turkuaz renkle sırlama yapılmış bir işim yok.çünkü sırları hocamız bize hazırlayıp veriyordu ve bende pek anlam veremesemde atölyede sadece kobalt mavisi, yeşil, beyaz, şeffaf ve oksit sır vardı. bizde işlerimizi bu renkleri kullanarak sırlayabiliyorduk.

 8. Evet,keşke olsaymış, turkuaz diye neden ısrar ettiğime gelince fırınlandıktan sonra renk değişimini ve işçiliği en iyi yansıtan rengin turkuaz olduğunu düşünüyorum,her seferinde farklı bir renk alıyor sevgili kapkaracamdankelebek.Bir atölye lazım bunlar için,fırın,torna gibi donanımlar, keşke atölyen olsaydı da hiç ara vermeseydin.

 9. bu yılki planlarımda seramik kursu vardı, çok ta heveslenmiştim, ekipman hazırlandı ama hoca bulunamadı daha doğrusu hoca hamile kalmış. seneye inşallah.harika bir çalışma, çook sevdim.

 10. neduk a sayısal çıksa…elbirliğiyle atölyeyi açsanız…bende yazın üç dört ay kumla ya taşınıp, size öğrenci olsam….deriiiin bir iç çektim şimdi:)) seramik benim de çok ilgi alanımda,semyılcım ciddi ciddi araştıralım da, seneye bir kursa gidelim mi?ay dağıttım iyice,sevgili kapkara eşsiz bir çalışma,çok beğendim.

 11. 3 sınavı da verdim amayedeklerde kaldım. bana sıra gelince kontenjan doldu ve kapının eşiğinde bakakaldım. o gün bu gün hala o eşikten bakıp duruyorum:(((((

  bende o eşikten geçemedim.Aslen ben ilk yedekteydim ama gidip peşine bakamadım bile çünkü eve döndüğümde hayatımın yönü değişmişti. benden de bi off ooff.kapkaracamdan kelebek (sanada böyle demek tuhaf geliyor eski üyeliğine alışık olunca ) ama bu silindirler acayip düzgün senin anlatımınla bu kadar düzgün silindirle oluşturmak bana imkansız geldi. Yani yuvarlakken parmak izleri oluşmazmı. İnceli kalınlı bir silindir elde etmemek nasıl mümkün. Ve oluşturduğumuz halkalar birbirlerine bu kadar nasıl uyum sağlamış. Çok mu sordum …

 12. herkese toptan cevap vereyim en iyisi:)teknik bilgi olarak:Seramik-sucuk tekniği ile ilgili bilgileri verdiğim linkten okuyabilirsiniz.nasıl aynı kalınlıkta düzgün silindirlere ulaştığıma gelince ise; o biraz zaman ve el alışkanlığı istiyor.bu teknikle ilk yaptığım vazo kaba saba bişeydi ama sonra zamanla el alışkanlığı ile bu şekilde ince ve düzgün silindirleri elde edebildim. 2. fotoğrafta daha net görülüyor orada kalıba çeşitli büyüklükte sarmallar yerleştirip aralardaki boşluklarıda küçük boncuk şekline getirdiğim çamurlarla doldurdum ve içten sıvadım. böylece bu formu elde ettim.nalana ve kondor umarım sorularınıza cevap verebilmişimdir.