ticari değil sadece keyfi :)

-

İnsanların para kazanıyorum düşüncesi ile sürekli bir şeyler yolladığı -ki aynı üyenin aynı şeyi birkaç defa yolladığına şahit oldum.- 1o marifet.org’un amacından uzaklaştırılıp, sadece ticari bir amaçla yollanan ve pilli network’un aldığı doğru kararla buraya yüklenecek yazılardan artık para kazanılmayacağını gören bazı üyelerin artık yazı yollamadıklarını gördüm ve onlara inat bir şeyler yollama ihtiyacı hissederek çoooook ama çooook önceden yaptığım bir kolyeyi yolluyorum. :)Umarım beğenilir. Takılarımın devamını umarım en yakın zamanda yüklerim buraya :)

32 yorum gelmiş

 1. Çoook ama çoook iyi yapmışsınız. Hem bu yazıyı hem de kolyeyi çok sevdim. Nasıl yapıldığını da tarif ederseniz süper olur. Sevgiler.

 2. gördünüzde ne oldu sevgili kolyem bu sözleri böyle ince işler yapan bir üye ye hiç yakıştıramadım doğrusu neye inat kime inat ne yapıryosunuz hala anlamış değilim..sözlerinizi üzerime alındım ve çok kırıldım ..burdaki insanlar yada netten arama yaparak yeni modellere ulaşmaya çalışanlar sizin bu çoookkk eskiden yapmış olduğunuz kolye ile mi dünyaları değişcek sanıyoorsunuz?

 3. onlara inat bir şeyler yollama ihtiyacı hissederek çoooook ama çooook önceden yaptığım bir kolyeyi yolluyorum. :)

  neden inat anlayamadım ?

 4. Paralı ya da parasız ,ben burada olmaktan hep mutluluk duydum.Arkadaşlarımızın yaptıkları da da yolladıkları da hep fikir verdi ,ufkumu açtı .Burada çok güzel dostlar edindim.Bu arada az-çok para kazanmak da güzeldi.Her emeğin maddi veya manevi karşılığı olmalı bence.İkisi birden olduğunda daha da güzel.PİLLİNİN YAZISINI OKUDUM:Yanlış anlamadıysam ücretlerin kesilmesi google ile ilgili bir durumdan ve de site içeriğinin hepimizin de bildiği gibi kelimesi kelimesine bazı int.hırsızları tarafından kendilerine aitmiş gibi yayımlanması yüzünden.Söz ettiğiniz konuda da bizlerden şikayetler geldiğinden de söz ediliyor.Ben kendi payıma,sizlerin bizzat yaptıklarını beğenmekle ve desteklemekle beraber ,aklımıza gelmeyen çok değişik fikirleri bulup yayımlayan arkadaşların paylaşımlarından çok faydalanıyorum.Ben de çok becerikli ve iddialı işler yaptığım halde(biraz övünme gibi olsa da beni tanıyanlar haklı olduğumu bilir)asla güzel fotoğraflar çekemediğimden kendi işlerimi paylaşmaktan pek de hoşlanmam.Bir de burada yazıp güzel para kazanabilen kardeşlerimin,kızlarımın(bir çoğunuzun annesiyle akranım)bu yolla para kazanıp masraflarını çıkarmalarından öyle mutlu oluyorum ki.Zaten buradan para kazanılacağı ve kazanılması gizli saklı ve illegal değildi.O nedenle ben burada olmaya devam edeceğim.Kolyem;eline sağlık.Yaptığın kolye değişik bir teknik,güzel olmuş.Ellerine sağlık diyorum.

 5. 18 Mart 2008 den beri takip ediyorum burayı.Uzun süre nasıl yazı yazıldığını bile bilemedim ben gönderdim site yönetimi olmaz dedi neyse sonuçta yazdığım her yazıyı büyük bir heyecanla paylaştım en güzeli de yorumları okumak beğenilmek yeni fikirleri bulmak hem kendim çok şey öğrendim hemde başkalarına fikir verdim diye düşünüyorum..Keşke sizde emeğinizi kimseye laf dokundurmadan paylaşmayı tercih etseydiniz.Para kazanarak yada bedava hiç önemli değil ben burada yazı yazan tüm üyelere teşekkür ediyorum bana çok şey öğrettiler…

 6. ben yeni üyelerdenim.. ama uzun süredir takip ediyorum burayı.. şimdiye kadar çok güzel fikirler edindim ve elimden geldiğince güzel şeyler yapmaya çalıştım.. hepsi bu site sayesinde oldu.. üretkenliğim arttı, ufkum açıldı.. hepsi arkadasların verdiği fikirler sayesindeydi..boyle guzel fikirler paylaşan arkadaşların bi yandanda ek gelir elde etmesi kazanç sağlaması kınanacak bir durum mu? bunu anlayamadım açıkcası.. kolyenizin yapılışı çok ilginç gerçekten evet, tekniği çok beğendim.. ama keşke diğer yazıları yazıp burada diğer arkadaşların kalplerini kırmasaydınız.. ozaman daha güzel bir paylaşım olurdu..

 7. bir parça uğraşmalı bi kolye bu sanırsam allahtan takmadığım birşey yapasım gelmedide sıyırdım uğraşmaktan:)ay ya ben neye inat edeyim güneşedoğru ve nalana kuru inat edeyim içi boş sadece KURU bi inat geri kalmayayım dedim:)

 8. yigitsmom

  kınanacak bir durum değil ama bazı üyeler sırf para yazsın hesabına diye abuk subuk şeyleri paylaşıp tıklattırmaya çalışıyorlardı bunları açık dille isteyeni ni de çok gördük! kolyem‘in inadı doğru ve dürüstlükle yazıp kazananlara değildir! bundan eminim! para ödenmeyeceğini duyunca özelden mesaj atıp daha para vermicekler sende yazı yazma diye kişiler GİBİ kişileredir! bundan da eminim!o yüzden doğru davrananlar doğruca ve dürüstçe burda olanlar siz üzerinize alınmayın.. üzerine alanlar sadece bu lafı hak edenler olsun!kolye çok ciciş ama kondorun da dediği gibi ben uğraşamazdım herhalde bu sıralar hiç!

 9. Ben ayakta alkışlıyorum sizi,hiç kuşkusuz böyle bir yazıyı yazan kimsenin müthiş bir ego problemi var demektir,yoksa niçin hangi sebep içln böyle bir paylaşımda bulunulabilir bilemiyorum.Aynı kişinin aynı yazıyı yolladığını görmüşsünüz evet bende görmüştüm hatta bende yollamıştım sizln düşüncenize göre tabiki,aslında yazıları 2 kere yollayanın yazanlar değilde sistem olduğunu çok rahat anlayabilirdiniz herhangi birine sorsaydınız,Özürdileyerek söylüyorum birazdan yazacaklarım egonuzu hiç mi hiç tatmin etmeyecek.birincisi yaptığınız kolyeyi hiç ilginç yada ilham alınası bulmadım herkes örüyor,artı hayatta takmam çok rüküş,bence siz o beğenmediğiniz yazarların boncuk işi paylaşımlarına bakıp kendinize biraz feyz alın,Çok merak ediyorum sizln yazdıklarınızlamı kaliteli içeriğe sahip olacak bu site.

 10. Neler olmuş buralarda :( Güzel bir oluşumdu 10marifet. Burada manevi desteğini sürekli hissettiğim nalana’yla tanıştım ve o günden beri de hiç kopmadık. Ve diğer yüzlerini bile görmeden tanıyıp sevdiğim arkadaşlarım; gönüldenele, marifetli peri, çelebi74, küçükgüneş, kuklacı bayan Özlem, aytacrafts, acemihobici ki ilk karşılaşmamızda benim ve ailem için bir şeyler yapmak için delirmişti (akşama uzun yoldan misafirim var ve ben işi gücü bıraktım buraya yazıyorum. O nedenle ismini atladığım arkadaşlarımdan peşinen özür dilerim :() Herkes birbirine yardımcı ve paylaşımcıydı; kimse bencil değildi. Nalan ablamla artık aynı şehirde yaşamasak da onun engin bilgilerinden hala telefon aracılığıyla yararlanırım hem hayat hem el becerisi konularında. (Nalan ablanın evini de görmeniz lazım) 10marifet ve tayfası bana çok şey öğretti. Öncelikle sabırlı olmayı, başladığım bir işi tamamlamayı, kendimin farkına varmayı.. Ve fakat bir süre sonra ‘sırf para kazanmak uğruna’ kendileri üretmeksizin başkalarının emek vererek ürettikleri ürünleri ekleyen yazılardan bıkkınlık gelince 10marifet’e daha az girmeye başladım. Üretken olmadan başkalarının ürettiklerini paylaşarak kolaya kaçmanın yanında ‘çok hoşuma gitti’ türünden klişe ve hiç yaratıcı olmayan özensiz sunumlar ‘kullanılmışlık’ hissi duymama neden oldu. Üç tane başkasının üretimini ekliyorsan bir tane de kendi yaptığın bir ürünü koy diye kızdım.Ve fakat şimdi bu kategorinin dışındaki arkadaşlarımın kendilerine ait sunumlarının ‘yaptığım bir işten para da kazandım’ duygusunun böyle radikal bir kararla engelleniyor olmasını hiç doğru bulmuyorum.Bu bence kurunun yanında yaşın da yanıyor olması türünden açıklanabilir bir durumla her üyenin aynı kefeye konmasını doğru bulmuyorum. Başka türlü önlemlerin alınması daha doğru olurdu ki konuyla ilgili rahatsızlık daha önce ortaya konmuştu. Bu duruşu bir darbe olarak nitelendiriyorum ve Nalan ablamın güzel ve insanı rahatsız etmeyen, güzel ilkelerle link ekleyen arkadaşların bu uygulamayla haksızlığa uğradığı fikrine katılıyorum.Kolyem; sizin ifade ediş biçimizi de, niyeti bu olmayan ama yine de para kazanabilen arkadaşların incindiğini düşündüğümden doğru bulmuyorum.Kolyeniz hakkındaki fikrim mi; ama iyi de siz kolye ekliyorum düşüncesinden önce bunu bir tavır olarak segileyip kolyenizi ikincil duruma atarak iticilik yaratmışsınız. Ben orada bir kolye görmedim ne yazık ki, ben orada konuyla ilgili ‘haklı taraf’ olan üye arkadaşlarımın rencide edildiğini gördüm ve çok üzüldüm..Bu arada sevgili pilli; ilk eklemem 2 temmuz 2008’den beri tamamen kendi üretimim parçalardan oluşan 20 yazımdan 12.5748 $ alacağım var, almadan gitmem haberin olsun :D Bu parayı almak için gerekirse 20.0567 $ harcarım ama yine de alırım :D Bu benim için ‘başka’ bir şey çünkü..Evi toplamam lazım. Misafirlerim Afyon’daymış!!!!!

 11. Arkadaşlar ben bu kolyeyi sizlere ilham versin amacı ile yollamıyorum. Beğenip beğenmekte size kalmış.Zevkinize ve eleştirinize her zaman saygı duyarım. Ben bu siteyi elimden geldiğince takip eden ve yollanan yaratıcı fotoğraflardan gerçekten çok büyük bir zevk alan ve “evet bunu bende yapabilirim.” Yada “neden bunu düşünmedim.” gibi söylemlerle sizlerin yolladığı fotoğrafları bilgisayarıma kaydeden bir insanım. Ben bu siteye daha yeni üye oldum ama 2008 yılından beri takip ediyorum. Yeni üye olmamın nedeni de para kazanmak amacı ile değil sadece yeni öğrendiğim iğne oyası ile yaptığım takıları sizlerin beğenisine sunup yaptığınız yorumlar doğrultusunda kendimi biraz daha geliştirmektir. Ben sadece dikkatimi çeken bir durumu açık bir sözle dile getirdim. Pilli network aldığı kararı açıklamadan önce yolladığım bir resmin yayınlanması için 3 gün bekliyor ve sitede her 10 dakikada bir yeni bir yazı görüyordum. Alınan yeni karardan sonra yollanan resimler saatte bir yayınlandığı gibi bende bu kolyeynin yayınlanması için 3 gün gibi uzun bir süre beklemedim. Bu beni biraz ister istemez düşündürdü. Demek bazı üyeler (üzerinize alınmayın ama eğer sizde bu açıdan bakarsanız benim ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız) buraya sadece para kazanmak için sürekli bir şeyler yollamış ve sitenin yoğunluğu bundanmış. Para dağıtılmayacağı haberinden sonra neden bu yoğunluk gitti. Bazı üyeler hala bu siteye sadık ve bu tabiki çok güzel bir şey. Gördükleri ve buldukları şeyleri hiç karşılık beklemeden paylaşmaları benim için çok güzel. Onlar sayesinde hala ufkumu genişletebiliyorum. Benim onlara asla lafım yok. Buraya benim söylemime karşı bir şeyler yazan arkadaşlar size teşekkür ederim. Çünkü sizler para alsakda almasakda biz burada hala bir şeyler paylaşacağız. Bizim için maddiyat değil paylaşım önemli diyenlerdensiniz. Ne kadar güzel ki paylaşıldıkça çoğalmanın verdiği hazzı 3 kuruşa bırakmadan bu yolda devam edenleriz :) Beni yanlış anlayan herkesten özür dilerim. Amacım sizi yaylım ateşine tutup sizden bir açıklama yapmanızı beklemek değildi. Ne yazıkki kötü bir huyum var. Kendimce yanlış olan bir şey varsa paldır küldür ifade ederim ve sonrasını çok fazla düşünmem. Benim için o esnada bu yazıyı olduğu gibi yazıp yollamak önemliydi. Kolyeyi de sadece bir araç olarak kullandım o kadar.Ha birde bir şeyi merak ediyorum acaba ben böylesi imalı bir yazı yazmamış olsaydım bu kolyeyi beğenmeyen arkadaşlar “Kolyen güzel olmuş” der miydi? Bakın gördünüz mü? Tutamıyorum işte kendimi. İlle de bir mana olacak yazdığım da?Kendinize çok iyi bakın. Benim bundan sonra yazdığım yazılara ve yolladığım takılara eleştiri de bulunmak isterseniz beni her zaman mutlu ederseniz. Dedim ya paylaştıkça çoğalmak için ben yaptığım takıları buraya koymaya devam edeceğim. :)

 12. Kolyem; en son söyleyeceğini en önce söyleyenlerin sıklıkla düştüğü bir durumda kaldınız. Dilin kemiği yok, o nedenle dilimizin kemiği aklımız olmalı. Amaç incitmek değilse eleştiriler, söylenmek istenen sözler daha özenli olmalı.Ben çok da olmasa da eski sayılabilirim. Bu sıkıntıları daha önce ortaya koymuş olmamıza karşın tavrımız sizin kadar sert olmadı. Bir şey söylemek için emek vererek yaptığınız kolyenizi araç olarak kullandığınızı söylemeniz beni çok şaşırttı. Ben emek verdiğim bir şeye önce kendim saygı duyarım..Bu sözlerinizden önce eklenmiş olsaydı kolyeniz inanın -ben arkadaşlarıma kefilim- beğenmeyenler usturuplu biçimde söylerdi. Önemli olan bu işin incitmeden, saygı ve teşvik edilesi bir dil üzerinden yapılması. Profesyonel değiliz hiçbirimiz; amatör gözle eksikleri varsa başta nalan abla olmak üzere mutlaka hepimiz üzerimize düşeni yapardık.Yaratıcı, üretken insanların duruşları da narindir hayata karşı. Sözler ağızdan çıkınca onları geri almamızın imkanı yok ne yazık ki. Siz yanlış anlaşıldığınızı/ ifade ettiğinizi söylerken, özür dilerken bile ‘ha bir de şeyi merak ediyorum’ deyip ikinci bir tartışma ortamı yaratıyorsunuz. Ben hiç hoş bulmadım.. O cümleden sonra da dilenen özür ve açıklama 4 yanlış bir doğruyu götürdü.Ben kendi adıma daha fazla konuşmayı gerekli görmüyorum artık.. Ama tabii ki söz vermiyorum :D

 13. Öncelikle Gülenbayanın yazdığı beni hayrete düşürdü.Gülenbayan 2008 den bu yana 12.574 dolar kazanmış ve halen ödemesini almamış anladığım kadarıyla.Bende insanlar 20 dolardan sonra biriken paralarını alıyorlar zannediyordum…!!———————————————————Pilli siteleri yönetimi kazançları kesmenin sebebi olarak bu 3 maddeyi belirtmiş.1. Maliye, gelir gönderdiğimiz herkesin T.C. kimlik numaralarını ve ikâmet adreslerini doğrulamamızı ve ödeme makbuzlarına eklememizi istiyor.2. Google kendisi üzerinden elde ettiğimiz gelirin bizim tarafımızdan dağıtılmasını artık istemiyor.3. Yazı kalitesi genel olarak düşüyor. Birçok eski kullanıcımız bu durumdan şikayetçi. Biz bu şikayetleri, “Onca işimiz arasında ne yapabiliriz?”, “Demek ki talep bu tür içeriğe”, “Bırakın bu elit ayakları” gibi söylemlerle savuşturuyor ama bir yandan da için için utanıyorduk. Bu gidişi değiştirmenin doğru yolu bizce para ödemeyi, dolayısıyla sırf para için yazılmış, samimi olmayan içeriği yok etmek.———————————————————-Ben kendi adıma genel olarak kendi emeklerimi paylaştım ama hiç kazanç sağlamadım.Gülenbayan gibi birçok arkadaş kendi emekleriyle 10.000 dolarlar kazandıysa bu miktarlar ödenmelidir.Yani bu miktarlar bağışlamamaz diye düşünüyorum ve ayrıca bu miktarlar için maliye ile ilgili işlemleri halletmek te zor olmasa gerek.2.maddede belirtilen adsense den elde edilen kazanca google un karışması bana anormal geldi.çünkü sizin siteler hem size hemde adsense ye çok iyi paralar kazandırıyordur diye düşünüyorum.Bende adsenseyle çalışıyorum onlar ay sonunda hesabıma ödemeyi yapar ve gerisine karışmaz.Bu kazançı paylaşmak sizin fikriniz ve uğraşınızdır diye düşünüyorum.(buda tabiki insanları yazı göndermeye teşvik etmek için)Haksızsam özür diliyorum ama Adsensenin paylaşıma müdahalesi inandırıcı gelmiyor bana.3.maddede bilirtilen yazıların kalitesinin düşmesinin sorumlusu sırf para kazanmak için her gördüğü ürünü burada paylaşıp hatta arka arkaya 10 tane yazıyı kolayca atan arkadaşlar kadar pilli yönetimide bu yazıları elemeden paylaştığı için bundan sorumludur.Bu da pilli yönetimininde para kazanmak için bu yazıları pekte ayırmadan yayınladığını gösterir.Şimdi bu güne baktığımızda 10marifet.org,kendi alanında google da dünyada ilk sıralara çıkmış bir sitedir ve bunda en büyük pay üyelerindir.Bu iş çok akıllıca üyeler sayesinde başarılmıştır.Şimdi kazancı paylaşmak istememesine bir şey söyleyemem kedi kazancıdır.(Üyelerin sayesinde de olsa) üyelerinde pilli sitelerinden gözle görünmez kazançları oldu.sonuçta birçok insanın blogları ve web sayfaları buraya verdiği likler sayesinde googleda yukarılara çıktı.Ve şimdi pilli siteleri, 10.000 dolarlar kazanmış üyelerinin paralarını vermezse çok ayıp eder.Bu arada sevgili “kolyem”in kolyesini ve yazısını da hiç beğenmedim.

 14. Sen bence iğne oyasıyla devam et, zira onları çok beğenmiştim, el emeğini hiç kimse için hiç bir inat uğruna aracı olarak kullanma, harcama. Herkes seni yaptıklarınla hatırlayacakken artık böyle bir yazıyla hatırlayacak. Bence kötü bişey. Bakıyorum dünden beri bi sayfa ancak ilerlemiş site, çok sıkıcı bence. Demek ki haftada bir giren biri pek de bişey kaçırmadan pembe dizi mantığında takip edebilecek. Oysa geçtiğimiz haftalarda ben yazıları incelemeye bi başlardım on sayfa falan geriye gittiğim olurdu. Fatoşcum o rakam muhtemelen 12 dolardır, bin dolarlar değil yani:) Ama dediklerine katılıyorum, benim de var muhasebecim, kazandığın için vergi ödersin ama birine verdiğin para için kestiğin makbuz senin giderin olur ve ödeyeceğin vergide indirim sebebidir, mantığı bu kadar basittir. Son olarak kolyem, önceki yaptığın işlerin yanında bu kolyenin esamesi bile okunmaz diyeyim sen anla artık.

 15. Sevgili Fatos01;öncelikle iki ayağımın bir pabuçta olması nedeniyle yazını dikkatlice okuyamadığımı ama genel hatlarıyla anladığımı belirtmek istiyorum.Benim 12.574 $ bildiğimiz 12 $ :))) ama ben 10marifet’i o büyük acıyı yaşadıktan sonra en sıkıntılı, en acılı günlerimi biraz unutabilmek için destek olarak gördüğüm, bir şeylerle uğraşırsam biraz hafiflerim bakımından iyi bir terapi merkezi olarak DA gördüğümden çok seviyor(d)um ve hesabıma para yatırıldığını bile Nalan abladan öğrendim. Hesap numarası bildirmediğimden orada o kadar para birikti. Ama dediğim gibi ben kendi yaptıklarımın beni ailemin gözümde sakarlıktan, sabırsızlıktan çıkardığı, yaptıklarım beğenildi diye babamın, eşimin, kardeşlerimin hakkımda ‘Gülen sabırlı olmayı öğrendi’ düşüncesinin, artık ‘Gülen yapar’ söylemlerinin bir etiketi ve kanıtı olarak gördüğümden o 12 $’ı istiyorum! :))))

 16. Unutmuşum yazmayı, sırf başlık ve yazı bile ne kadar ticari mantık güttüğünü ortaya koyuyo zaten, bi daha girmicem bu yazıya.

 17. :):)gülenim kazancını yanlış anlamışım.umarım bu temsili değerli kazancını alırsın.Seviyorum seni..yazılarına yorumlarına devam et lütfen.yorumlarınla sen bizim en sempatik arkadaşımızsın.

 18. Fatoş01’im, canım benim çoook sağ ol. Kısaca yazıyorum ama ‘şimdilik’ misafirim gelecek ve benim halen bir yemeğim yok :( tekrar teşekkür ederim :)

 19. keşke o yaptığınız emeği heba etmeseydinizde, sadece içinizdeki nefreti kusan bir yazı gönderseydiniz. Yazık vallaŞimdi şöyle bir düşünücektiniz bütün bunları yazmadan önce.2008 den beri takip ediyorum diyorsunuz, ne güzel peki ne yaptınız site adına? nasıl bir katkınız oldu? geliştirmek, güzelleştirmek adına. Ne paylaştınız?Ben sizin gibi insanları anlamıyorum gerçekten neyse. Kendiniz yazdıklarınızla niyetinizi belli etmişsiniz zaten ve inanın bu kolyeye, bu başlık olmasaydı kimse yorum yapmazdı haklısınız….

 20. stop stop stop,içimdeki şeytan her ne kadar polemiklerden hoşlansa da elli küsur yaşım ve emekli de olsa öğretmen olmam vicdanımı dürtüklüyor .Duralım ve birbirimizi yok yere incitmeyelim arkadaşlarım.Öyle veya böyle bir çok kazançlarımız oldu.Maddi olanlarsa yasal ve önceden bildirilmiş olduğu için herkesin hakkı.Yazılan yazıları beğenirsem tıklayıp devamına bakar hatta linkine koşar oradan da güzellikler edinirim.Yoruma gelince uzun zamandır; yazımdan yararlanıp bana zarif destek veren herkese yakınlık duymam nedeniyle ben de onlara yazarım.Yanıt alınca ilişkim sürerbunu da gerçek hayata benzeterek kendimi haklı görürüm.Her gün selam verip gönlünü almaya özen gösterdiğim birileri beni görmezden gelmeye devam ederlerse bir süre sonra benim de onları görmemeğe başlamam gibi…Tutumum bana özgüdür,katılınabilir katılınmaya da bilir doğal olarak.Şikayetimi de her zaman merciine yaparım.Böyle yapılırsa yaptırıma katkısı olur diye düşündüğüm için.Shane de böyle yapıp aldığım yanıttan tatmin olurum,olmazsam bir daha yazarım gibi.Durup dururken eleştirel yorum yazmama ve yorumumla düzeltebilme şansım yoksa susarım.Tabii bu yine benim fikrim.Ama zararını görmedim.Özelden yazıştığım arkadaşlarım benden genellikle olgunluğa davet ettiğimi ,empati kurmak gerektiğini hatırlattığımı söyleyebilirler.Aksi olmuşsa da hatırlamıyorum ama hassas bir anıma denk gelmiştir.Bunları neden yazdığıma gelince:serde öğretmenlik olunca ,hak bildiğimi anlatmayı borç bildiğimdendir,bir de yolun sonuna gelene kadar her şeyin unutulduğunu ama dostluğun ve güzelliğin asla unutulmadığını bildiğimden olsa gerek.Sevgili Gülenim,misafirin geleceğine çok sevindim.Ben de kalben yanınızda olacağım:)kolay gelsin.Selam söyle.Seni tanıyan beni de tanıyordur nasılsa.

 21. Güneşe doğru; bir şiir vardı “bir inat uğruna yarab ne güneşler batıyor” böyleydi dimi tam olarak ? diye sözünü ettiğiniz, Mehmet Akif Ersoy’un bu vatan uğruna ÇANAKKALE’DE şehit düşmüş askerlerimiz için her bir sözcüğü iç acıtan şiirinin en akılda kalan, en etkileyici dizeleridir. Vatan gibi kutsal bir değerin nasıl kurtulduğuna ait bu duygu dolu dizelerin bu kadar hoyratça kullanılmasını; ardından haaa öyleydi dimi :)))))))) diye yanıt vermenizi kınadım..Evet öyleydi; bu vatan topraklarını savunmak, bir karışını dahi vermemek için baba ocağından geri dönemeyeceğini bile bile çıkan ne güneşler battı; çoğu daha tek bir kurşun bile atamadan şehit düştüler; evet öyleydi!Şiir de şöyleydi:şüheda gövdesi, bir baksana dağlar taşlar…o, rüku olmasa, dünyada eğilmez başlar,yaralanmış temiz alnından uzanmış yatıyor;bir hilal uğruna ya rab, ne güneşler batıyor!ey, bu topraklar için toprağa düşmüş, asker!gökten ecdad inerek öpse o pak alnı değer.ne büyüksün ki kanın kurtarıyor tevhid’i…bedr’in aslanları ancak, bu kadar şanlı idi…sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsın?`”gömelim gel seni tarihe!” desem, sığmazsın`.herc ü merc ettiğin edvara da yetmez o kitab…seni ancak ebediyyetler eder istiab.”bu, taşındır” diyerek kabe’yi diksem başına;ruhumun vahyini duysam da geçirsem taşına;sonra gök kubbeyi alsam da, rida namıyle,kanayan lahdine çeksem bütün ecramıyle;mor bulutlarla açık türbene çatsam da tavan;yedi kandilli süreyya’yı uzatsam oradan;sen bu avizenin altında, bürünmüş kanına,uzanırken gece mehtabı getirsem yanına,türbedarın gibi ta fecre kadar bekletsem;gündüzün fecr ile avizeni lebriz etsem;tüllenen mağribi, akşamları sarsam yarana…yine bir şey yapabildim diyemem hatırana.sen ki, son ehl i salibin kırarak savletini,şarkın en sevgili sultanı salahaddin’i,kılıç arslan gibi iclaline ettin hayran…sen ki islam’ı kuşatmış, boğuyorken hüsran,o demir çemberi göğsünde kırıp parçaladın;sen ki, ruhunla beraber gezer ecramı adın;sen ki; asara gömülsen taşacaksın… heyhat,sana gelmez bu ufuklar, seni almaz bu cihat…ey şehid oğlu şehid, isteme benden makber,sana ağuşunu açmış duruyor peygamber.

 22. arkadaşlar, konu ilgisiz yerlere gidiyor ve istemeden kırıcı sözler söylenebiliyor. sizden ricam, konuyu burada kapatmamız ve sorularınız olursa konuyla ilgili girdiğim asıl yazının altında sormanız.teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

Paylaşırsanız çok makbule geçer:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on LinkedIn
Linkedin

Tel kıvırma doğal taşlı kolye yapımı

| | 0 Yorum

Tel kıvırma doğal taşlı kolye yapımı. Taşlı kolyelerden hoşlanıyorsanız tatilde bulduğunuz bir taşı kolye olarak boynunuzda taşıyıp o güzel tatili kendinizce ölümsüzleştirme fikri sizin de kulağınıza hoş gelmiyor mu şu...

Video: Deri ve zincir kolye nasıl yapılır?

| | 0 Yorum

Deri kayış ve zincir kullanarak bizim çok içimize sinen bir kolye yaptık. Bu güzel ve kolay takının yapılışını videolu olarak tabii ki paylaştık. Takı tasarımı hoşunuza gidiyorsa, özellikle spor ve...

Etamin kolye modelleri – altinigne

| | 1 Yorum

Instagram konukları serimizin bu seferki misafiri de altinigne oluyor. Özellikle son zamanların yükselen elişi akımlarından etamin – kanaviçe kolye konusunda epey becerikli ve çalışkan arkadaşlarımızdan biri. Rengarenk, desen desen kanaviçe...

Etamin kolye nasıl yapılır?

| | 0 Yorum

Sevgili takipçilerim sizlere çok merak edilen etamin kolyelerimin nasıl yapıldığını tarif edeceğim. Görseldeki her aşamayı tek tek anlatıyorum: 1.Öncelikle işlediğimiz güzeller güzeli motifi yerleştireceğimiz çerçevenin kenarlarından 1’er cm taşacak şekilde...

10marifetli Instagram konukları: halleyconcept

| | 0 Yorum

Instagram keşiflerimizden bir yeni marifetli arkadaşımızı daha 10marifet semalarına buyur ediyoruz: halleyconcept. Kendisi şahane nakışlı kolyeler ve pek güzel kanaviçe işlemeli çerçeveler yapıyor. Daha birçok çalışması da mevcut. Çok zevkli,...

Etamin kalp işlemeli kolye yapımı

| | 0 Yorum

Bu yarışmaya katılmasam şansımı denemesem kendime çok kızacaktım. Aşk teması olacak diyince etamin kolye yapımı geldi aklıma. Hem kendim denemiş de olurum dedim. Malzemeler ince etamin kasnak nakış ipi etamin...

Video: Kanaviçe işlemeli kolye nasıl yapılır?

| | 5 Yorum

Kanaviçe işlemeli kolyelere siz de bayılmıyor musunuz? Son zamanlarda çok güzel örneklerini sıklıkla gördüğümüz bu işlemeli kolyelerin nasıl yapıldığını merak edenler için yol gösterici olmasını umduğumuz bir video çektik. Bu...

Kanaviçe işlemeli kolye yapımı

| | 1 Yorum

Bu benim de ilk denemem ama yine de kanaviçe kolye yapımını sizinle paylaşmak istedim. Yapmak isteyenlere örnek olsun İstenilen desen etamin kumaşa işlendikten sonra kenarlarında yeterli pay bırakarak kesiyoruz. Kumaşın...

Keçeden kalp ve balıklı kolye

| | 0 Yorum

Merhaba herkese. Bugün sizlere keçeden kalpli şirin bir kolye yapımı anlatacağım. Aynı boyutta 2 tane ince keçemizi hazırlıyoruz. Sonra mini bir balık şekli çıkarıyoruz keçeden. Kalp şeklinde ağız, göz ve...

Makara kolye yapımı

| | 0 Yorum

Gözümün önünde değil artık üstümde takı olarak taşımaktan da çok zevk aldığım ipek iplik sarılı makara kolye çalışmasıyla yine beraberiz. İstenilen boy ahşap makaralar, 2 adet düğme, çivi, zincir, boncuk...

Püskülerden kolye yapımı

| | 0 Yorum

Ahşap makaralarımı alırken iplikleriyle bir şeyler yapmayı hiç düşünmemiştim. Makaraları incelemeye başladığımda etiketlerinde merserize, saf ipek yazılarını görünce yüzümde gülücükler açtı diyebilirim. İşte o zaman püskül yapma fikri geldi ve...