Pazartesi, Ekim 24, 2016
Tığla saç örgüsü atkı modeli

Tığla saç örgüsü atkı modeli

3

saç örgüsü atkı
Oğluma bu kış için örmek istediğim atkıyı 10marifet’in yarışması vesilesiyle ördüm sonunda. Yarışmayı duyduğumda aklımda üç renk saç örgüsü bir atkı canlandı. İpleri Kartopu‘ndan edindikten sonra hemen örmeye başladım. Yapımı çok kolay ve bir o kadar da şık bir aksesuar atkı çıktı ortaya. Tığ işi öğrenmeye yeni başlayanlar için de güzel bir başlangıç projesi olabilir.
İp olarak oldukça kalın ve yünlü bir ip kullanmak istediğim için Kartopu Gipsy‘den beğendiğim renkleri sipariş ettim. Atkıyı 8mm’lik tığla ördüm. Atkının bitmiş halinin püskül hariç uzunluğu 103cm.

saç örgüsü atkı
Motifin tarifi;
1. sıra: 110 zincir çekin.
2. sıra: Döndükten sonra geriye doğru 3 zincir atlayarak 4. zincire batarak ikili trabzan örün. Geriye kalan çektiğiniz tüm zincirlere de aynı şekilde ikili trabzan örün. Sıra bittikten sonra 1 zincir çekin ve dönün.
3. sıra: Ördüğünüz ikili trabzanların üzerine bir sıra daha ikili trabzan örün. Sıra bitince 1 zincir çekin ve ipi kesin.

saç örgüsü atkı
Bu patronu uygulayarak üç uzun parça örün. Başlangıç ve bitiş iplerini bir küt iğne yardımıyla ördüğünüz parçaların içine gizleyin.

saç örgüsü atkı
Ördüğünüz parçaları yanyana koyarak sadece dört trabzan uzunluğunda (aynı ipleri kullarak) dikin.

saç örgüsü atkı
Parçaları bol bir saç örgüsü şeklinde örün. Tıpkı başlarken diktiğiniz gibi ördükten sonra da parçaları dört trabzan uzunluğunda diğer ucu da dikin. (Saç örgüsünün kaymaması bozulmaması için dilerseniz örgünün birkaç yerinden dikerek tutturun)

Püskülü için;
Herhangi bir kartonu veya ölçmeyi kolaylaştıracak herhangi bir şeyi (benim yaptığım gibi bir şeker kutusu kapağını) kullanarak ipi 3 kez sarın.

saç örgüsü atkı
Sardıktan sonra sadece bir tarafından ipleri kesin böylece üç eşit uzunlukta ipiniz olsun.

saç örgüsü atkı
Üç ipliği tam ortasından tutarak tığ yardımıyla püskülün yerini belirlediğiniz yerden geçirin. Oluşan büyükçe bir ilmekten sarkan iplikleri geçirin ve sıkılaştırın. Böylelikle 6 iplikli bir püskül elde edin. Aynı yöntemle dilediğiniz yerlere püskül ekleyin.

saç örgüsü atkı
Son olarak bütün iplikleri bu şekilde geçirdikten sonra püsküllerin hepsinin eşit boyda olması için güzelce düzelterek aynı boyda kesin.

saç örgüsü atkı
Elişi atkınızla sevdiğinizi sarıp sarmalayın ;) Blogumuz.

3 YORUMLAR