Salı, Ekim 25, 2016
Ya olduğun gibi görün, ya göründügün gibi ol…

Ya olduğun gibi görün, ya göründügün gibi ol…

22

Sevgide güneş gibi ol,dostluk ve kardeşlikteakarsu gibi ol,hataları örtmede gece gibi ol,tevazuda toprak gibi ol,öfkede ölü gibi ol,her ne olursan ol,ya olduğun gibi görün,ya göründügün gibi ol.MEVLANAHerkese MerhabaMevlana’nın bu güzel sözünü aklında tutmakla yetinmeyip bir de gözünün önünde bulundurmak isteyenler için bir pano projesi.Ben sözü fazla uzatmamak için yapım aşamalarını – mümkün olduğunca – özetle anlatmaya çalışacağım.Eğer aklınıza takılan birşey olursa da severek cevaplandırmaya hazır olduğumu en başından peşinen söyleyeyim :)) -Bize bu pano için öncelikle bir zemin lazım.Ben bir tepsi kullandım ama siz isterseniz bir mdf pano , bir çerçeve ya da geniş bir tabak ta kullanabilirsiniz.Tercih sizin…-Zeminimizi koyu kahve akrilik boyayla boyayarak işe başlıyoruz .Ben tepsiyi kağıtla kapladım , bir dokusu olsun istedim ama isterseniz başka teknikler de kullanabilirsiniz.-Sonra yazımızı da hazırlıyoruz. Eğer mümkünse deri üzerine yazmak en şık olanı ama eğer elimizde böyle bir deri yoksa , o zaman bir benzerini biz kendimiz de hazırlayabiliriz.Önce bir kartonu diktörtgen şeklinde kesiyoruz ve kenarlarına bazı çentikler atıyoruz.Sonra bu kartonu önlü arkalı, krem renkli akrilik boyayla boyuyoruz.Karton boyanınca nemleneceği için bir miktar yumuşayacak.Biz de boya elimize yapışmayacak kadar kuruduğunda yumuşayan kartonumuzun kenarlarını elimizle kıvırıp, büküp şekillendiriyoruz .Bir süre kurumasını bekledikten sonra akrilik boyayla son bir kat daha boyuyoruz ve üzerine istediğimiz yazıyı yazıyoruz.Sıra geldi çiçek tanzimlerimize…-Önce panomuzun merkezine yazımızı yerleştiriyoruz.Sonra etrafına sarmaşık gülleri, goncaları ve yaprakları dizerek zevkimize göre bir düzenleme yapıyoruz ve ahşap tutkalıyla panomuza yapıştırıyoruz.-Fotoğraftan çok net anlaşılmıyor ama ben çiçeklerin üzerine sedef de sürdüm.İnci görünümlü çiçekler için ” Pearlizing Medium ” isimli bir tür sedefli boya çok güzel sonuç veriyor.Ama bu iş için pekala sedefli oje de kullanabilirsiniz.Onun da görüntüsü çok güzel oluyor, hatta çiçekler porselen gibi duruyor.-Sarmaşık güllerimize son olarak çatlatma uyguluyoruz.Kullananlar bilirler, hobi mağazalarında bu çatlamış porselen görüntüsünü vermek için özel bir malzeme satılır.İki ayrı şişedeki bu sıvılardan önce birincisini objenize sürersiniz.Kuruduğunda ikinci aşamasını da sürüp kurumasını beklersiniz.Fön makinasıyla üzerine biraz sıcak uyguladığınızda objenizin üzerinde çatlaklar oluşur.-Yukardaki aşamadan sonra çiçeklerimizin üzerine kahverengi yağlıboya ile eskitme uyguluyoruz .Böylece hem yaptığımız çatlatma ortaya çıkıyor hem de çiçeklerimize bir derinlik vermiş oluyoruz.

-Ben ayrıca fermanın ve sarmaşık güllerin kenarlarına ince bir kontur halinde varak uyguladım.-Çiçeklerimizi parlak yat verniği ile vernikleyerek çalışmamızı tamamlıyoruz.Son olarak bu levhayı asacağımız en uygun yeri belirlemek için evde keşfe çıkıyoruz. Yok eğer bir sevdiğimize hediye edeceksek o zaman da güzel bir ambalaj kağıdı almak için çarşıya çıkıyoruz.Sevgilerimle

22 YORUMLAR

  1. Ne kadar güzel bir çalışma olmuş, uzun uzun da anlatmışsınız yapmak isteyenler pek zorlanmayacaklar.. Ellerinize dilinize sağlık:)

  2. yapılışı anlatımı her şeyiyle özenerek yapılmış bir çalışma.kendinize ve bizlere verdiğiniz değeri gösteriyor bence.kutlarım sizi. emeğinize ve ellerinize sağlık.aslında bir kaç kişi de bu çalışma ve sunumu örnek almalılardiyorum.

  3. Bu güzel sözleriniz için ellerinize dillerinize sağlık arkadaşlar,beni cesaretlendirdiniz.Ben zaten bu sitenin seviyesine , nazik insanlarına hayranım…Fırsat buldukça daha birçok çalışmayı sizlerle paylaşmak istiyorumElimde o kadar çok fotoğraf var ki , umarım onları da beğenirsinizO zaman ben hiç vakit kaybetmeden yeni yazılarımı göndereyim.Tekrar teşekkürler

  4. Sevgili Benden tek kelimeyle muhteşem bir çalışma hazırlamışsınız yine,öyle de güzel anlatmışsınız ki,sanki hemen yapılabilecekmiş gibi geliyor,ellerinize emeğinize sağlıkianlatım için de çok çok teşekkürler.

  5. yapılışı anlatımı her şeyiyle özenerek yapılmış bir çalışma.kendinize ve bizlere verdiğiniz değeri gösteriyor bence.kutlarım sizi. emeğinize ve ellerinize sağlık.aslında bir kaç kişi de bu çalışma ve sunumu örnek almalılar

    semyilcigim hislerime tercuman olmus,hatta ben bu kadar guzel dile getiremezdim.Ayrica;hazir malzemeleri bu kadar ozgun hale getirebilme gercekten cokonemlidirbasliklyazilari takibe aldim.ellerine saglik.Simi de profiline bkmaya gidiyorum,bkalim yas ve egitimin konusunda dogru tahminlerde bulunmus muyum?