Pazartesi, Ekim 24, 2016
Yaz yarışması- Taş devri abajuru

Yaz yarışması- Taş devri abajuru

12
Abajurun genel görünümü.
Abajurun genel görünümü.

Yatak baş uçlarında gece lambası olarak kullanılabilecek şık bir abajur. Sahilden topladığım çeşitli boylardaki siyah taşları şeklin ortasında boşluk kalacak şelikde birbirine yapıştırdım. Yapıştırma için hızlı donan yapıştırıcıları tercih etmekte fayda var. Aksi takdirde bir taş tam kurumadan ötekine geçilemeyeceğinden çok zaman kaybı söz konusu. Ayrıca taşların ağırlıklarından dolayı donduğunda sertleşen yapıştırıcıların avantaşları daha fazla. Ben patex çift kompanetli profesyonel yapıştırıcıyı tercih ettim. Taşları birbirine konik bir şekil oluşturmaya çalışarak yapıştırdım. İş bitiminde taşların parlak gözükmesi için bir kat vernik attım ve alt kısmına midyeleri ve en tepeyede deniz salyangozu kabuğunu koydum. Taşların şekilleri itibarı ile taşların arasında kalan boşluklar sayesinde içine konan ufak kırmızı ampulün ışığını hoş bir şekilde dışarıya aktarıyor. Hoş bir deniz kenarı havası yakaladığımı düşünüyorum, ancak beyaz taşlar daha güzel bir görüntü oluşturulacağı kanısındayım. Şayet siyah taşlar verniklendiğinde siyaha boyanmış gibi yapay durdu.Bir de aydınlık olduğu için çok fazla ışık yaymıyormuş gibi gözükmesine rağmen karanlıkta işlevini rahatlıkla görmesini sağlayacak kadar delik var.

12 YORUMLAR

  1. Işıklandırma sistemi
    Işıklandırma sistemi

    Aydınlatma için düşük güçteki renkli lambaları hepimiz biliriz. Bu lambaların kırmızı olanını bir duy yardımı ile elimde var olan kabloya bağladım. Yapmak isteyenler elektrik malzemeleri satan yerlerden alacakları bir fişi kısa bir kabloya bağlayıp basit bir duyu kablonun diğer ucuna bağlayabilirler (Daha çok inşaatlarda kullanılan basit duylar var.)Kabloya bu duyun kablolarını bağlayıp açıkta kalan kısmını elektrik izalasyon bandıyla sararılarak kullanılabilir. Ampülü ve duyu ise taşları konik bir şekil oluşturacak şekilde yapıştırdığımda ortada kalan boşluğa oturttum.Yorumlar için teşekkürler.

  2. Armutlu sahilindeki kumluk alanlarda bir miktar vardı. Aslında dikkat ederseniz taşlar genelde kuruduklarında mat ve rekleri soluk bir hal alırlar. Bu taşlarda denizin içindeyken veya dalgalarla ıslandığında işte böle simsiyahlar, pırıl pırıllar. Ancak kuruduklarında griyimsileşip matlaşıyorlar. Ben de bir kat verdik atıp kalıcı parlaklığı yakaladım. Ama biraz siyaha boyanmış gibi durdu. Beyaz taşlardan daha iyi olabilir.