Cuma, Ekim 28, 2016
Yün çorap nasıl örülür?

Yün çorap nasıl örülür?

0

balık şeklinde çorap nasıl örülür

Bu köpekbalığı şeklindeki yün çorap nasıl örülür dersiniz? Bakalım…

Malzemeler:

Gipsy K641 Krem 1×100 gr ve Gipsy K025 Krem 1x100gr yünler, 8 numaralı çorap şişi, 7 numaralı tığ

Yapılışı:

  • Önce uç kısmından başlıyoruz. Çorap şişleriyle, krem renkli yün alınarak, 8 ilmek başlangıcıyla düz örgü örülür.
  • Orta kısım için 1 ilmek örülüp 1 ilmek arttırılır, yan kısım için 3 ilmek örülüp 1 ilmek arttırılır, orta kısım için 1 ilmek örülüp 1 ilmek arttırılır, yan kısım için 3 ilmek örülüp 1 ilmek arttırılır ve böylece sıra bitirilir. Her orta kısımda ilmek sayısı 11’e varıncaya kadar, yan kısımlardaki 3’er ilmeğin her iki tarafından her sıra 1’er ilmek arttırılarak örülür.
  • Mavi renkli yünle, ters örgü yöntemiyle 38 ilmek atılır. Bu, örgü boyu 7 cm olana dek sürer.
  • Taban kısmındaki oyuk kısmı vermek için, örgüyü ortalayıp ikiye ayırmak, 2 şişle örgüye devam etmek gerekir. Ortadan ayırılan bölümün her iki tarafından 9 kere, her sıra 1’er ilmek kesilecek şekilde 18 ilmekle örmeye devam etmek gerekir.
  • Örgü boyu 28 cm’e ulaştığında, çorabın kafa kısmını oluşturabilmek için şişe 18 ilmek atacak şekilde artırma uygulanıp 5 şişle örgüye devam edilir. 14 ilmek önde, 14 ilmek arkada, her iki taraf için de 2’şer ilmek atılacak biçimde örülür. 6 ilmek kalana dek, yanlar için atılmış 2’şer ilmeğin her iki tarafından her sırada 1’er ilmek kesilerek örülür. 6 ilmek kalmış olacak, bunlar da 1 kerede toplanır ve kesilir.
  • Geldik taban kısmına. Yine krem yünle 8 ilmekle başlanır ve balığın uç kısmı ile aynı biçimde örülür. Balığın tabanının alt kısmı ve balığın ağzını meydana getirebilmek için örgüyü yanlardan ikiye ayırıp, 2 parça da 18’er ilmek ile örmeye devam edilir. Balığımızın ağzı için de 18 ilmek şişte bekletilir.
  • Örmeye, balık tabanının alt tarafı için olan 18 ilmekle devam edilir. Şişte 2 ilmek kalana dek örgünün her iki tarafından 1’er ilmek kesilecek şekilde örülür. Kalan 2 ilmek de 1 defada kesilir ve bitirilir.
  • Balığımızın ağzı için şişte 18 ilmek bekliyordu. Bu 18 ilmek ile 15 sıra örülür. Sonrasındaki sıralar, şişte 2 ilmek kalana dek örgünün iki tarafından her sırada 1’er ilmek keserek örülür. Sona kalan 2 ilmek de bir kerede kesilir ve olay tamamlanır.

Kartopu‘ndan bu malzemeleri özel 10marifet indiriminiz ile alabilirsiniz. Yapmanız gereken, siteden alışveriş ettiğinizde özel indirim kodunuzu yazmak.

İndirim kodu: 10marifet