Zarif Emay Süs Tabakları

-

mine

Sevgili anneannemiz Nuran Hanım‘ın Türkiye’de yapılan emay (mine) çalışmaları üzerinde çok emeği vardı. Bu iki çalışması da  cloisonne tekniği ile hazırladığı iki zarif süs tabak. Küçük olanın arkasında 1975 tarihi var. Diğerinin de ondan pek fazla yeni olduğunu sanmıyorum. Görüldüğü gibi emay işleri zaman içinde yıpranmıyor, ilk günkü rengini, dokusunu koruyor.

mine

7 yorum gelmiş

 1. Avatar photo

  Özellikle ilkine bayıldım,mavinin ve turkuazın renk geçişleri dağa sırtını dayayan köy resmi çok güzel, çok zor bir işçiliği olduğunu duymuştum, ellerine sağlık annenenin Sevgili Shaneciğim.

 2. Avatar photo

  ellerine sağlık Nuran Hanımın :) çok güzel olmuş ve buradan belirtmel isterim ki amacına ulaşıyorsun shane … geçen bi altın takı katoloğu tamamen bunlarla doluydu… hatta aaaa shane hanımın anneannesinin yaptıklarından değil mi bu dedim ve detay okuyunca doğru olduğunu anladım :) umarım daha da hatırlanır hale gelir….

 3. Avatar photo

  çok teşekkürler sevgili arkadaşlar, hakikaten zor ve sabır isteyen bir teknik. sonucu buna değiyor ama.

  @yagmuryurek; hakikaten tanıtmak istiyorum bu işi, haklısınız. ben de ucundan başladım bir şekilde ama şimdi daha ciddi eğiliyorum üstüne. yakında kendi yaptıklarımı da paylaşacağım ama tabii ki Nuran anneannenin tırnağı kadar olabilmek için çook uğraşmam lazım. ne mutlu bana ki kendisinden işin inceliklerini biraz öğrenme şansım oldu.

 4. Avatar photo

  işte benim hayatımda shane bi insanı kıskanmakla geçiyor :) bi insanın sağı solu önü arkası ve kendisi marifetli … maşallah diyorum Allah nazarlardan saklasın

Bir cevap yazın

Avatar photo

Türkiye'nin en büyük el işi & kendin yap sitesine ve kızım Leyla'ya bakmakla meşgulüm. İkisi de çok hoşuma gidiyor.