Ara-uç hazır dantelli çarşaf dikimi

-

ara-uc-hazir-dantelli-carsaf-dikimi-1
Merhaba 10marifetliler, ara uç hazır dantelden çarşaf takımı dikelim bugün de :)
Çarşafımızı çift kişilik. Akfillerin enleri 235-240 cm oluyor. Düz renkelerde ve deseni müsade eden renklerde enini boy yapıp eni için istediğimiz genişliği veriyoruz.
Standart çarşaf ölçüleri çift kişilik 200×240 cm battal boy 240×260 cm.
Yanlış hatırlamıyorsam bu çarşaf takımımın bitmiş ölçüleri 200×232 cm gibi bir şeydi. O kadar çok yoğun ki kafam hangi birini hatırlayayım :)

Fazla uzatmayalım kumaşımızı yırttıktan/kestikten, düzelttikten sonra 4 tarafını da 2 cm’den temiz kıvırıyoruz. Ben cetvelle ölçerek ütüyle katlıyorum hem dikiş esnasında çalışmak daha rahat oluyor. Kıvırdığım dört kenarada piko deseni geçiyorum. Aşağıdaki fotoğrafta göreceksiniz pikoyu tam kıvrım noktasına denk getirdim.

ara-uc-hazir-dantelli-carsaf-dikimi-2
Ara ve uç dantelimin yerini belirleyip tekstil kalemiyle aralıklarla işaretliyorum. İşaretli noktaları cetvelle birleştirip o çizgileri baz alarak ara ve uç dantellerimi zigzagla çarşafıma sabitliyorum. Zigzag dantelin kumaşa daha iyi tutunmasını sağlıyor.
Ara dantelin hem altına hem üstüne piko deseni geçtim.
Uç dantelin üzerine piko deseni geçtim. Pikoları yaparken keşke bu kadar yoğun piko yapmasaydım demedim değil yani. Sadece bu çarşaf için dantelinin zigzagıydı pikosuydu derken yaklaşık 35-36 metre edivermiş.
Takımın ara uç yastık kılıflarının nasıl dikildiğine buradan bakabilirsiniz.

ara-uc-hazir-dantelli-carsaf-dikimi-3

ara-uc-hazir-dantelli-carsaf-dikimi-4
Ben elimden geldiğince el emeğim olsun diye kendim hazırlıyorum bu tarz çeyiz ürünlerimi. Elbette alıyorum, yaptırıyorum ama asla hepsini değil!

Kendi ürettiğiniz ürünlerin verdiği mutluluk ve keyif asla satın aldıklarınızda olmayacak. Umarım öğrenmek isteyenlere bir faydam dokunur. Bol marifetli günler…

Bir yanıt yazın

Avatar photo

Ahşap boyama ,keçe,dikiş,nakış,örgü hertelden bir iş Ve bitmek bilmeyen üretme isteği