Bebek takı yastığı yapımı

-


Bebek takı yastığı yapımı anlatmaya çalışacağım sizlere. Takı yastıkları yeni doğan bebekleri ziyarete gelenlerin takıları iğneleyebilmeleri için kullanıldıktan sonra da bebek odası dekorasyonunun bir parçası olarak kullanılmaya devam ediyor genelde. Üstü keçe bebek süslü yastıklar, aynı zamanda üstünde bebeğin ismi de yazılı olduğu için son derece kişiye özel ve tatliş modeller oluyor. Kendi bebeğiniz için yapabileceğiniz gibi hediyelik olarak da yapabilirsiniz.

Gerekli malzemeler;

  • polar kumaş (ben krem rengi kullandım)
  • fisto şerit veya güpür şerit
  • renkli keçe kumaşlar
  • bebek elbisesi için dilediğiniz bir kumaş
  • elyaf
  • ip (bebeğinizin saçı için istenilen renkte bebe yünü kullanabilirsiniz)
  • süslemek için inci
  • Silikon tabancası

Bebek takı yastığı yapımı

İlk olarak bebeği yaparak başlayın. Görsele kendi kullandığım kalıbı koydum. Bu kalıbı ten rengi keçe üzerine iğneleyin ve ikişer adet (ön ve arka) olacak şekilde başı ve vücudu kesin. Bebeğin kirpiklerini bir kalem ile keçe üzerine çizin ve üzerini siyah bir dikiş ipi ile işleyin. Bebeğin başı için kesilen iki parçayı etrafından uygun bir renkle dikmeye başlayın. Elyaf doldurmak için boşluk bırakın. İçine elyafı doldurun, az kullanmamaya dikkat edin. Dikiş işlemini bitirin. Bebeğin saçı için ipinizi 25 cm boyutunda katlayın. Yeterli dolgunluğa geldiğinde tam ortasından bağlayın. Bağladığınız nokta bebeğinizin başının orta noktası olacak şekilde dikin. Saçlarını iki yandan örün, uçlarını düzgün biçimde kesin ve kurdele ile bağlayın. Bebeğin vücudu için kestiğimiz parçaları birbirine dikin, dikerken elyaf doldurun. İyice doldurmak için bir kalemden yardım alabilirsiniz. Bebeğin elbisesi için kumaşınızdan 15 cm’e 10 cm olacak şekilde dikdörtgen iki parça kesin. Kısa kenarları birbirine, kollara pay kalacak şekilde alttan 6’şar cm dikin. Bebeğin vücuduna diktiğiniz parçayı geçirin, boyun kısmından bir dikişle büzdürün. Son olarak bebeğin başını boynuna sıcak silikonla yapıştırın ve işte bebeğiniz hazır.

Daha sonra polar kumaştan 40 cm’e 25 cm olacak şekilde iki adet parça kesin. Ağaç dalı için kahverengi keçenizden 35 cm boyutunda kesin. Polar kumaş üzerine kestiğiniz dalı dikin. (Ben elde kahverengi ip kullanarak diktim, dilerseniz dikiş makinesi kullanabilirsiniz.) Bebeğinizin ismini yastık ölçülerini göz önünde bulundurarak ilk olarak bir kağıda yazıp kalıbını çıkarın. İsmi kağıttan keserek dilediğimiz bir renk keçe üzerine kaymaması için iğneleyin. Kalıbınızın etrafından dikkatli bir şekilde keçe kumaşı kesin. Elde ettiğiniz ismi yastığınızın üzerinde uygun yere ilk önce iğneleyin, daha sonra dikin. Yastığınızın kenarlarını fisto şerit geçirerek dikin (elyaf doldurmak için pay bırakın) içini elyaf ile her yeri eşit olacak şekilde güzelce doldurun. Bebeğinizi silikonla yastığınızın üzerine yapıştırın. Dalın üzerine renkli çiçekler ve yapraklar kesin dilediğiniz gibi yapıştırın, üzerlerini incilerle süsleyin ve takı yastığınız da artık hazır..


NOT: ERKEK BEBEK İÇİN de aynı bebek kalıbını kullanarak bu takı yastığından yapabilirsiniz. Saçlarını kısa ipler keserek yapabilir veya keçeden dikebilirsiniz. Kullanacağınız renkleri mavi tonlarda seçmeniz yeterli olacaktır.
Şimdiden yapacak hanımlara kolay gelsin..

Bir yanıt yazın