Gelin kuşağı yapımı – kristal taş ve inci süslemeli

-


Gelin kuşağı yapımı, hem de kristal taş ve inci süslemeli! Gelin olma yoluna girdiyseniz eğer siz de, bin tane telaşeniz ve masraflı bir serüven var demetir önünüzde. Eh her şeyi de satın alamazsınız ya, bazı şeyleri kendiniz yaparak hem daha anlamlı hale getirebilir hem de tasarruf edebilirsiniz. Kendi kendinize yapabileceğiniz gelin aksesuarlarından biri de gelin kuşağı. Bu çalışmada parlak kristal taşlar ve incilerle süslü bir gelin kuşağı nasıl yapılır onu göreceğiz. Siz tabii ki kuşak rengini isteğinize göre değiştirebilirsiniz. Saten kurdeleden kuşağın kalınlığı ve boyu sizin bel ölçünüze ve gelinliğinizin modeline göre değişecektir. Ölçüler değişse bile izlenecek yöntem aynı : )


Malzemeler;

Saten kurdele, keçe, iğne iplik makas, sıcak silikon, 3 farklı boyutta kristal boncuk, inci boncuklar ve 1 adet de ortayı süslemek için büyük kristal boncuk.

* Ortaya çıkan modelden de görüldüğü gibi kullanılan boncuk ve inci sayısı az değil, o yüzden alırken fazla fazla alın ki sonra açıkta kalmayın : )

Gelin kuşağı yapımı

Merkezdeki daire diğer kenarlardakinden büyük olmak şartı ile 3 daire hazırlamak gerekiyor öncelikle. (Cetvellerde bulunan hazır daire şablonlarını kullanmak iyi fikir)
Merkezdeki büyük daire 50.08 mm, kenarlardaki 2 daire de 44.45 mm olacak şekilde keçeden kesiyoruz. (Tabii siz kendi belinize ve istediğiniz büyüklüğe göre ölçülerde değişiklik yapabilirsiniz)

Keçe yuvarlakların kenarlarından kristal taşlar ve incilerle dönüşümlü olarak el dikişi ile geçeceğiz.
İlk sıra bir inci bir kristal boncuk olacak şekilde bittiğinde 2.sıraya başlıyoruz. Bu aşamada sadece inci boncuk geçeceğiz.
3. sıraya yine kristal taş diziyoruz.
Daha sonra ortadaki en büyük keçe daire üzerinde kalan boşluğun tam ortasına büyük kristal taşı dikiyoruz ve kalan boşluklara yine farklı boyuttaki kristal boncukları yerleştiriyoruz.
Kenarlardaki keçe dairelerin ortasına büyük kristal boncuk eklenmemiş. Görüldüğü gibi sadece 3 kristal boncuk var.
Keçe yüzeyde kalan boşluklara inciler ekleyerek zemin görülmeyecek şekilde doldurmak gerekiyor kuşağın süsünü.

Daha sonra belinize göre ayarlamış olduğunuz saten kurdelenin tam ortasına gelecek şekilde ölçüp sıcak silikon ile keçe tabanlı taşlı süsü yapıştırıyorsunuz. Ve işte gelin kuşağı hazır. Gördüğünüz gibi taşları özenli bir şekilde birbirine yakın ve dikişleri arkada kalacak şekilde dikmek dışında zor herhangi bir kısmı yok gelin kuşağı yapımının. Denemek isteyen herkese kolay gelsin. Aşağıdaki fotoğraflı yapım aşamaları anlamanızı kolaylaştıracaktır.

Gelin kuşağını yaptım, daha başka neler yapabilirim acaba diye merak edenler için nikah eldiven ve şapkalarından, nikah şekerlerine, nişan tepsilerinden kına hediyeliklerine kadar pek çok kendin yap önerisi şurada.

Bu çalışmanın kaynağı

Bir yanıt yazın