Kağıttan yeni yıl kasabası yapımı

-

kagittan-ev-yapimi-1
Yeni bir yıla daha gireceğiz, hatta şu satırları yazarken saatler bile kaldı diyebilirim. Her yıl yaptığım gibi bu sene de evimin bir köşesine o sene için hazırladığım temalarda yeni yıl süslemeleri hazırladım. Bizim evde pek yılbaşı ağacı olmaz, bu yüzden ben kendim süslerim kendi yaptıklarımla evimizi :)
Bakınız aşağıya işte geçen senelerde yaptıklarım

el-yapimi-yilbasi-susleri-

el-yapimi-yilbasi-susleri
Neyse velhasıl kelam bu sene ne yaptığıma gelirsek, beni tanıyanlarınız vardır az çok. Kağıt manyaklığımı bilmeyen kalmamıştır. En zahmetsiz herkesin elinde bulunan bir materyal. Kağıt deyip geçmemek lazım ne cevherler içinde saklıdır, yeter ki onu keşfedebilelim.
Ben de bu yıla baktıkça içinizi ısıtacak kağıttan kar yağmış bir kasaba görünümü yaratmak istedim.
Aslında anlatımlı görsellere gerek bile yok yapılan iş oldukça basit nede olsa :)

Öncelikle kendime yapmak istediğim kasabanın bir görselini hazırladım. Ve kalın olabilecek bir A4 kağıda bastırdım (ben 200gr kuşe kağıt kullandım) Kalınlık önemli çünkü maket bıçağı ile oyma işlemi yaparken yırtılmaması ve işimiz bittikten sonra ayakta dengede rahatlıkla durabilmesi için çok önemli.

kagittan-ev-yapimi-2
Oyma işleminizde keskin bir maket bıçağına ve kağıdı keserken bıçak darbelerinin etkisinden korumak için düzgün bir yüzeye ihtiyacınız olacak. Bende kesim matı yoktu bu yüzden evdeki bir tahta levha üzerinde yaptım kesimlerimi.

kagittan-ev-yapimi-3
Görsel bir zenginlik katması için kar yağıyor izlenimini yaratan kar tanelerini de birer birer maket bıçağı ile çıkarıp evdeki vazomun dallarına ipler vasıtasıyla astım. Bunlar da kullandığım kar taneleri…

kagittan-ev-yapimi-4
Hazırlamış olduğumuz kasaba parçalarını ben yaklaşık 4 sayfa hazırlamıştım. Ayakta kalabilmesi için ikiye katlayıp açıyoruz ve dik durmasını sağlıyoruz. Tıpkı açık duran dik bir kitap gibi yani.
Sonra derinlik yaratmak için arkalarına minik mumlar yerleştirdim. Işığı kapadığınız anda oluşan görüntü tüm emeğe değer bence. Ben bu seneki çalışmamı çok beğendim valla (mütevazilik bende ne gezer :P)
Yarışma duyurusu içinde bloguma beklerim http://tepehomegiller.blogspot.com.tr/2014/12/10marifet-ve-hobiumun-odullu-ylbas.html

#ödüllü2014yılbaşıyarışması

İşte benim yeni yıl kasabamdan seyirlik manzaralar.

kagittan-ev-yapimi-5

kagittan-ev-yapimi-6

kagittan-ev-yapimi-7

Paylaşırsanız çok makbule geçer:
Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Google+Share on LinkedIn

Bir Cevap Yazın