Kristal boncuklu çiçekli tesbih yapımı

-

kristal-boncuklu-cicekli-tesbih-yapimi
Merhabalar kısa bir aradan sonra paylaşımlara devam ediyorum. Hayat planladığımız gibi gitmiyor olumsuzlukların arasında kafamızı dağıtmak için hobilerimiz olmasa ne yapardık bilmiyorum :)
Uzun zaman önce malzemelerini aldığımı zannederken tesbih ipini unuttuğumu farkettim. Geçenlerde ipimi de alınca yapmak farz oldu artık. Çiçek moddelerini denerken bu model gerçekten çok hoşuma gitti. Uzatmadan malzemelere ve yapım aşamalarına geçelim.

Kullandığımız malzemeler: mor kristal boncuk 2 dizi almalısınız (1 dizi 70 adet civarı), 2 adet taşlı gold rondela ayraç, gold lale imame, tesbih ipi, 2 cm eninde beyaz organze kurdele, 1 cm eninde sarı ve mor saten kurdele, mor ve altın sarısı floş dantel ipi (sap için)

Tesbih ipimize 33 tane kristal boncuk 1 adet taşlı rondela ayraç geçiriyoruz, tekrar 33 kristal boncuk 1 adet taşlı rondela ayraç geçirip 33 tane kristal boncuk geçirip düğümlüyoruz. İsterseniz benim yaptığım gibi düğüm kapama geçirip 3 tane daha kristal boncuk geçirebilirsiniz.

kristal-boncuklu-cicekli-tesbih-yapimi-2
Çiçeklerin yapımı için

Yaklaşık 20-25 cm civarı tutuyorum kurdeleyi doğal durması için.

Aşağıdaki resim çiçeğin yapılış aşamalarını açıklıyor;

Kurdeleleri resimdeki gibi üst üste koyuyoruz, ipimizin ucunu düğümleyip teğel atıyoruz, büzüyoruz düğümlüyoruz, inci boncuk vb dikerek tamamlıyoruz.

kristal-boncuklu-cicekli-tesbih-yapimi-3
Bu projemde çiçeklerin sapını boncuklarıma ve imameye uygun olan altın sarısı ve mor floş ip ile yaptım.

Yapımına gelirsek

  •  1’er metre kadar 2 kere mor floş ip kestim ve ana ipimi tuttum yani 3 mor ip oldu.
  • 1’er metre kadar 2 kere altın sarısı floş ip kestim ve ana ipimi tutum yani 3 altın sarısı ip oldu.

Toplam 6 tane floş ipi 3 no tığ ile zincir çekerek istediğim sap uzunluğuna gelince çiçeklerin arkasına tığ ile monte ettim. İpi kesip boncukların altına yakarak sabitledim.
Ucunu düğümlediğim tesbihimin ucunu imamenin altından içine geçirerek sabitledim.
Çiçeklerin sapını iple birleştirip zircir başlama noktalarını yaktım, imamenin üstünden iğne ile sokarak altındaki düğüme iyice sabitledim. Zaten imamenin üzerindeki delikler sabitlememize yardımcı oluyor.
Uzun bir yazı oldu ama değdi. Marifetli günler :)

kristal-boncuklu-cicekli-tesbih-yapimi-6

Bir cevap yazın

Avatar photo

Ahşap boyama ,keçe,dikiş,nakış,örgü hertelden bir iş Ve bitmek bilmeyen üretme isteği