Ana kuzusu

-

yumuşak örgü çocuk hırkası yapımı

Merhabalar…

Bu yarışmaya tamamen tesadüf denk geldim… En son baktığımda son başvuru tarihi 25.01.2014 olarak gösteriyordu fakat bir türlü fırsat bularak hafta sonu katılma imkanım olmadı, malum çalışan bir anne olarak  çocuk, ev, iş ve gezme telaşelerimin arasında sürekli bir şeyler tasarlayıp ve bunları üretmek, sevdiklerimle paylaşmak en büyük tutkum… Bu kadar işimin arasında yarım saat kadar ayıramadığım için kendime çok kızıyordum,  saat 00:30’da yarışma ne durumda diye gö zatarken yarışma süresinin uzatıldığını okudum ve hemen kendime pay çıkardım. İkinci kez şansım olabilir, mutlaka başvurmalıyım diye şu anda uykusuz kalarak pc başına oturdum… Çalışan bir anneyim, hayatım tamamen bir koşturmacayla geçiyor diyebilirim. Ev, iş, çocuk, temizlik, yemek derken nasıl bir tempoda yarışıyorum farkında değilim ama bu kadar hızlı tempoda yaşamam aklımda sürekli yeni fikirler olmasına engel değildir, kafamda fikirler beliriyor, işten eve gelip yemek faslımızı ve güzeller güzeli kızımla oynama faslımızı bitirip onu güzel uykusuna bıraktıktan sonra kendime ayırdığım hobi saatim var. Gözlerim kapanana, uyku iyice esir alana kadar o saati değerlendiriyorum…

Malzeme almak için tuhafiyeye uğradığım gün yün standını gezerken Kartopu’nun Ana Kuzusu yumağını gördüm, bu yumağa adeta vuruldum diyebilirim. Rafların başında ne yapabilirim, ne üretebilirim diye düşünüyorum. Baharın gelmesine çok birşey kalmadı, yaza geçişin olacağı ara dönemde kızım Mira’ya mont gibi üzerine alabileceği ceket tarzında bir şey yapmaya karar vererek 3 yumak kaptım.

Yapılışı:

  • Tam ceket – mont karışımı olsun, hem de kolay model olsun diyerek başladım. 3 parçada ördüm.
  • 2 ön ve 1 arka arka sırada 50 ilmek, düz örgü. Zaten ip model göstermiyor.
  • Ön parçalarda 25 ilmekle ördüm.
  • Kızımın kol altı kısmına göre boyunu ayarlayıp keserek kol altı kısmını bitirdim.
  • Yakasını da sıfır yaka yapmak istedim. 3 yumak ip 19 aylık kızım içim fazla geldi, baya bir kumaş artığı oldu.

yumuşak örgü çocuk hırkası yapımı

Örgü işini yaptım bitti ama bir şeyler eksik gibi geliyordu, daha gösterişli olması gerektiğini düşünüyordum. Bu senenin modası baykuş aklıma geldi. O da nereden aklıma geldi anlatayım; baykuşu yıllarca uğursuz bir hayvan olarak tanıdık ama tam tersi aslında baykuşların çok bilge çok asil olduklarına dair bir yazı okumuştum. O yazıyı da okuyunca Mira’nın hırkasını baykuşla süslemek fikri geldi. Üretmeye çok müsait olduğum için sürekli bir şeyler düşünüyorum zaten.

keçe aplike yapımı

Ve esas çalışmam başladı. Baykuşları tasarlamaya başladım. Baykuşlarımı yaparken istediğim renklerde keçeyle çalıştım. Kalıp çıkararak kestim ve bütün hatları tamamlandıktan sonra elimde diktim daha dayanıklı olması açısından. Bir bişi bir erkek baykuş ile aplikeyi tamamladım.

keçe aplike yapımı

Baykuşlar ceketimizin cep kısımlarında yerlerini aldılar. Hem ipim çok güzeldi hem de modellerim çok güzel oldu. Tam da adına yakışır bir hırka yaptım ki ben… Teşekkürle Kartopu bu güzel ipin için.

Benim Ana Kuzum da iyi ve güzel günlerde giysin inşallah…

Duyurum

4 yorum gelmiş

  1. @ozlemira1706 merhabalar yaptığınız kazak çok hoş bene bunun yeleğini yapmak istiyorum teyze olacağım da :) rica etsem kol kesimine kadar kaç sıra düz ördünüz ve sonrasında kol bölgesini kesmeyi nasıl yaptınız tarif edebilir misiniz? şimdiden teşekkürler

Bir cevap yazın