Evde kumaş papyon yapımı

-


Evde kumaş papyon yapımı, hem de en kolayından. İster şık bir davette kullanılmak üzere yetişkin erkeklere, isterseniz de erkek çocuklarınız için kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bir kumaş papyon tarifi. Artan kumaşları değerlendirmek için de ideal bir çalışma aynı zamanda. Sadece papyon olarak değil bu yapmış olduğunuz kumaş aksesuarı aynı zamanda saç tokası ya da başka süslemelerde de kullanabilirsiniz, hayal gücünüz, yaratıcılığınız ve tamamen zevkinize kalmış.

Kumaş papyon dikmek için gerekli malzemeler nelerdir?

kumaş (özellikle belli bir renkte yapmanız gerekmiyorsa evde kalan artmış kumaşları kullanarak da rahatlıkla papyon dikebilirsiniz)
elyaf
iğne iplik
makas
çıtçıt ya da düğme

Kumaş papyon yapımı

Kumaşımızı 24’e 12 cm ebatlarında kesiyoruz
Kayış için de 35’e 4.5 cm
Orta kısım içinse 3’e 13 cm kumaş kesiyoruz.


Keseceğiniz kumaş parçalarının bu şekilde olması gerekiyor.

Ön yüzler iç içe gelecek şekilde dikeceğiz ilk kestiğimiz büyük kumaşı. Makine dikişi ile ya da el dilişi ile dikebilirsiniz.
Daha sonra ters çevirip dikiş kısmı ortaya gelecek şekide katlıyoruz kumaşı. Elyafı içine koyup açıkta kalan kenarları gizli dikiş ile kapatıyoruz. Elyaf papyonumuzun daha kalıplı durmasını sağlayacak.


İçi elyaf dolu kumaşı gramofon şeklinde büzüp ortadan dikeceğiz.

Diğer kesmiş olduğumuz şeritleri de iki kenarı yüz yüze gelecek şekilde katlayıp gizli dikiş ile birleştiriyoruz. (Gizli dikiş nasıl yapılır, bilemeyenler için aşağıdaki videoda gösterdik)
İçine elyaf koymuş olduğumuz parçayı gramofon şeklinde katlayıp tam ortasından dikiyoruz ve orta kısım için kesmiş olduğumuz ufak şerit parçayı gramofon şeklindeki papyon kısmına sararak onu da dikiyoruz.

En uzun şeridi de yine papyonun arka kısmından dikerek birleştiriyoruz.
Uzun şeridin uç kısımalarına çıtçıtları da diktik mi işte kumaş papyonumuz hazır bile. Çıtçıt yerine minik bir düğme de dikebilirsiniz tabii ki.

Aşağıda adım adım yapım aşamalarını görebileceğiniz bir de videomuz var, izleyerek çok daha net anlayabilirsiniz papyon yapımını. Beğenirseniz 10marifet kanalına abone olmayı unutmayın ; ) Denemek isteyen herkese şimdiden kolay gelsin, papyonsuz ev kalmasın :)

Sorularınız olursa aşağı yorum olarak yazabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Eski kıyafetleri değerlendirme; şapka dikimi

| | 0 Yorum

Dün iftardan sonra ailecek dışarı çıktık, tesadüfen kızım için bir şapka beğendim. O fistodan yapılmıştı ama büyüğü maalesef yoktu. Anneme bugün durumu anlattım, onun güneşe faydası olmaz deyince nasıl olur...