Kartondan hediye poşeti yapımı

-

kartondan-hediye-poseti-yapimi-1

kartondan-hediye-poseti-yapimi

Siz de yaptığınız el işi çalışmalarınızı sevdiklerinize hediye etmekten hoşlanıyorsanız özellikle ufak boyutta olanlar için evde bulunan malzemelerle yine el işi bir hediye poşeti yapabilirsiniz. Aşağıda anlatılanları takip ederek kendi hediye poşetinizi elde etmeniz çok kolay.

kartondan-hediye-poseti-yapimi-2

Gerekenler Listesi:

 • A4 kağıt
 • İstenen renklerde iki farklı kağıt (çiçek yapımında kullanılmak üzere şeritler yapmak için)
 • Yapıştırıcı
 • Cetvel
 • Kurşunkalem
 • Maket bıçağı
 • Hediye paketi kurdelesi
 • Delgeç

Yapım Aşamaları:

A4 kağıdın ölçüleri 21×29.5 cm’dir. Aşağıdaki resimde gördüğümüz A4 kağıdı sağ dipte 1.5cm lik yapıştırma payından başlayarak cetvelimizle ölçüp katlıyoruz. 8cm’lik kısımlar paketin ön ve arka kısımları olacak, diğer 6cm’lik kısımlar ise yanları oluşturacak.

kartondan-hediye-poseti-yapimi-3

Ön, arka, yanlar ve yapıştırma payı kısımlarını aynı yöne doğru katladıktan sonra kağıdımızı ters çeviriyoruz ve aşağıda da görüldüğü gibi yan kısımları tam ortalarından ilk yaptığımız katlamaların aksi yönüne doğru katlıyoruz.

kartondan-hediye-poseti-yapimi-4

Sıra geldi alt ve üst kısımların katlanmasına; bu kısımları da ön, arka, yanlar ve yapıştırma payını katladığımız yöne doğru üst kısım için 3 cm, alt kısım için 4 cm’lik mesafeden bir uçtan bir uca katlıyoruz.

kartondan-hediye-poseti-yapimi-5

kartondan-hediye-poseti-yapimi-6

Katlama yerlerini belirginleştirdikten sonra yapıştırma payına, bu kısım paketin içinde kalacak şekilde, aşağıdaki resimde görüldüğü gibi yapıştırıcı sürüyoruz ve diğer uçla düzgün şekilde üst üste getiriyoruz.

kartondan-hediye-poseti-yapimi-7

Artık hediye paketimizin yanları kapalı. Alt kısmını da kapamadan önce üst kısmın ağız kısmını içe doğru aşağıdaki fatoğrafta görüldüğü gibi kıvırıyoruz. Kıvırma işlemine yanlardan başlıyoruz.

kartondan-hediye-poseti-yapimi-8

Üst kısmı kıvırdıktan sonra alt kısmı kapatma işlemine geçebiliriz. Aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi ilk önce yan kısımları içe doğru kıvırıyoruz ve bu kıvırma işlemlerini hem ön hem arka kısım için aynen uyguluyoruz. Yapıştırma işlemine geçmeden önce poşetin alt kısmına içerden yerleştireceğimiz taban kısmını kesmemiz lazım. Mümkünse iki kat olacak şekilde 6X8 boyutlarında kullandığımız kağıdın rengine uygun taban kesiyoruz ve tabanı poşete yerleştirmeden önce hem dışarıdan hem de içeriden yapıştırıcı sürüp tabanı yerleştiriyoruz ve iyice yapışması için bastırıyoruz.

kartondan-hediye-poseti-yapimi-9

Ağız kısımlarını yukarıdan 1.5cm yanlardan 2cm mesafeden delgeçle delip kurdele geçirerek hediye poşetinizi tamamlayabilirsiniz. Eğer küçük bir süs eklemek isterseniz de aşağıdaki aşamaları takip edebilirsiniz.

kartondan-hediye-poseti-yapimi-10

Süs kısmı için gerekenler:

 • 6 adet 0.5cm eninde 4cm boyunda kahve rengi şeritler
 • 6 adet 0.5cm eninde 6cm boyunda turuncu renkte şeritler
 • 1 adet 0.5cm eninde 11cm boyunda kahve rengi şerit
 • Yapıştırıcı
 • Maket bıçağı
 • Cetvel

kartondan-hediye-poseti-yapimi-11

Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi ilk olarak 4  cm uzunluğundaki kahverengi şeridi uçlarından yapıştırıyoruz ve küçük bir yaprak elde etmiş oluyoruz. Turuncu şeridi de tıpkı kahverengi şerit gibi uçlarından yapıştırıyoruz fakat bu sefer uçların arasına bu küçük kahverengi yaprağı yerleştirip yapıştırıyoruz.

Toplamda bu şekilde iç içe 6 adet yaprak elde etmiş oluyoruz ve iç içe oluşan bu yaprakları ikişerli olarak birbirine yapıştırıyoruz ve kalp şekline benzer bir şekil elde etmiş oluyoruz.

Üç tane kalp oluşturduktan sonra 11 cm uzunluğundaki kahverengi şeridimizin uçlarını tam ortada birleştirip yapıştırıyoruz. Son olarak da üç kalbi birbiriyle ve alt kısımda kalacak olan kahverengi parçayla yapıştırarak birleştiriyoruz ve süsümüzü elde etmiş oluyoruz. Hediye poşetimize ortalayarak yapıştırıyoruz ve içine hediyemizi koyup kapatıyoruz :)

Diğer çalışmalarıma da göz atmak isterseniz blogum.

kartondan-hediye-poseti-yapimi-12

Paylaşırsanız çok makbule geçer:
Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Google+Share on LinkedIn

6 yorum gelmiş

 1. neseli quilling

  Hediyelerimizi kendi hazırladığımız paketlerde sunmanın keyfini bir başkadır. Böylesi güzel bir paket yapımı bu kadar detaylı anlatılır… Emeğinize sağlık…

Bir Cevap Yazın