Kırkyama patchwork yastık dikimi

-


Kırkyama patchwork yastık dikimi nasıl olur?
Kırkyama bir diğer ismi ile patchwork anneannelerimizden bize kalan dikiş tekniklerinden biri, hem de en güzel nostaljilerden…
Elinizde bulunan artık kumaşları değerlendirmek için de harika bir fırsat aynı zamanda. Çünkü biliyorsunuz ki patchwork işi pek çok parçanın birleştirilmesinden oluşuyor. Kırkyama yorganlar, battaniyeler, patchwork çantalar, kazaklar… Patchwork tekniğini pek çok alanda kullanmak ve harikalar yaratmak mümkün. Gelelim biz asıl tarifimiz olan patchwork kırlent modelinin dikimine.

Gerekli malzemeler:
Fermuar
İğne & iplik
46 cm kumaş. Bu kumaşı yastığın arkasını kaplamak için kullanacağız.
16 adet kare kumaş

Kırkyama patchwork yastık nasıl yapılır?

Kare kumaş parçalarını 4’er tane yan yana gelecek şekilde dikiyoruz, ortaya bir kare çıkması lazım.
Yastık kılıfının arka ortasına fermuar dikeceğiz. Ki kolaylıkla yıkanabilsin : )
Daha sonra 46 cm’lik kumaşı 2 eşit dikdörtgen olarak kesiyoruz, kare kumaşlardan oluşturduğumuz büyük kareden 5 cm kadar fazlalığı olmalı dikdörtgen kumaşın, fermuar dikmek için pay.
Her iki dikdörtgen kumaşın da arkadasını çevirip 2.5 cm pay alarak fotoğraftaki gibi kıvırıyoruz ve teğelliyoruz.
Kıvırdığımız kumaş payının üzerine fermuarı teğelliyor ve daha sonra dikiş makinesinde dikiyoruz.
Yatık kılıfının önünü çevirip teğelli olan orta kısmın teğellerini alıyoruz.
Ortaya fermuar çıkıyor.
Fermuar arasında içine elyaf doldurduktan sonra da işte patchwork yastık modelimiz hazır.

Kare kumaş parçalarını 4’er tane yan yana gelecek şekilde dikip toplamda 16 küçük kareden oluşan bir büyük kare oluşturuyoruz. Kumaş parçalarını eksiltip fazlalaştırarak kırlentinizin boyutunu değiştirebilirsiniz elbette.

Sıra geldi arka kısma… Arkaya fermuar dikileceği için iki dikdörtgenden oluşan kumaş parçamızı paylı kesiyoruz ki fermuar dikmek için pay kullandığımızda patchwork karemizden kısa kalmasın.

Kumaşın arkasını çevirip, fermuarı arkaya kıvırdığımız kumaş payı üzerine teğelliyoruz kenarlarından. Fermuarı sonuna kadar kapatmayın. Kumaşı ters çevirdiğinizde fermuarı açmanızı kolaylaştıracak kadar açık bırakın.

Dikiş makinesinde fermuarı teğellediğimiz yanlardan dikerek geçiyoruz.

Kumaşın ön yüzünü çevirip, ilk başka ortadan teğelli olan kısımdaki teğelleri açıyoruz.

Son olarak fermuarın içinden elyafı dolduruyoruz ve aşağıdaki gibi dünyalar güzel bir patchwork yastık ya da kırkyama yastık da diyebilirsiniz elde etmiş oluyoruz : )


Kırkyama patchwork yastık dikimi kaynağı

2 yorum gelmiş

  1. Merhabalar. Benim gibi yeni başlayanlar için çok güzel ve pratik bir anlatım olmuş, paylaşımınız için teşekkürler, Patchwork malzemelerini ( rulo halinde ya da paketlenmiş hazır kare kesilmiş patchwork kumaşları, ayrıca hem pamuk hem de yün elyafı ) sipariş verecek bir site bulamadım, sadece polyester elyaf satılıyor o da sağlıklı değil. Sadece yurt dışı alışveriş sitelerinde var. Bu malzemeleri nereden bulabiliriz acaba? Tekrar teşekkürler…

  2. Avatar photo

    @ulkuulku; teşekkürler :) genelde hobium.com’dan alıyoruz biz malzemelerimizi. polyester olmayan elyafı ise yorgancılardan fln bulabiliyorsunuz sanırım… çok kolay gelsin şimdiden

Bir yanıt yazın