Mukavvadan deniz atı şeklinde saat yapımı

-

mukavvadan-deniz-ati-seklinde-saat-yapimi
Merhaba sevgili 10marifetliler, deniz atı şeklinde saat ve gizli kutu yapımını sizlere göstereceğim.
Öncelikle malzemelerimizi yazalım. Malzemelerimiz biraz fazla fakat sadece saat değil gizli kutu da yapacağımız için fazlalık söz konusu.
1- mukavva ve bristol karton (bristol karton sert olduğu için lazım başka tür karton ve benzeride kullanılabilir)
2- yapıştırıcı
3- tutkal ve gazete (bu kısım isteğe bağlı kaplama için kullanılacaktır kaplamak istemeyen arkadaşlar temin etmeyebilirler)
4- istenilen renk boya
5- saat mekanizması
6- deniz atı görseli çıktı olarak alabilirsiniz ya da pc’den bakarak mukavvaya çizebilirisiniz.

İlk olarak kutunun alt ve üst tabakasını oluşturacak deniz atı şeklini mukavvaya çizip kesiyoruz. İki tarafta birebir aynı olmalı dikkatli kesin.
Alt üst tabakalar hazırlanıktan sonra yan kısım yani deniz atının kenar kısmını yapmamız lazım bunun için deniz mukavvanın uzun kenarından eni 4 cm ve 1 cm de kenar payı olacak şekilde (görselden bakabilirsiniz ) uzun bir şerit kesiyoruz.

mukavvadan-deniz-ati-seklinde-saat-yapimi-2
Ben deniz atının baş ve kuyruk kısımlarını kutuya dahil etmedim ki daha rahat kapanıp açılabilsin ve yapım olarak da daha basit olabilsin.
Resimde gördüğünüz gibi şerit mukavvayı deniz atının kenarına bant yardımıyla iç kısımdan tutturuyoruz.
1 cm olan tutturduğumuz kısmı şerit kartonumuz deniz atının gövdesindeki kavislere uyması için belirli yerlerden çentikler atıp şekil alabilir hale getiriıyoruz.
Bantla kenarlarını tutturduğumuz şeritlerin açık kenarından yapıştırıcı ile şeritleri yapıştırıyoruz.
Üst tabana içinde 1 cm kenar 1 cm yapıştırılacak kısım olmak üzere 2 cm’lik şerit kesiyoruz onuda alt gövde gibi düzgünce yapıştırıyoruz.

mukavvadan-deniz-ati-seklinde-saat-yapimi-3
Not: gazete ve tutkal ile isterseniz deniz atının yapıştırdığınız kenarlarını ve şetir kısımları kaplayabilirsiniz sertleşmesi sağlamlaşması için çok güzel bir yöntem.
Ayrıca kenarlarda yapıştırma çizgileride görünmüyor gövde yekpare görünüm elde ediyor tamamen size kalmış bir seçim.

Alt ve üst tabakanın kenar kısmını bitirdikten sonra alt tabakanın kuyruk ve baş kısmlarını yapmak içinde yine şetir kartonlar kesiyoruz, lakin burada 5 cm genişliğinde 1 cm altta 1 cm üstte kenar payı bırakarak kesiyoruz.
Gövdeden daha yüksek genişlik elde edebilmemiz için fotoğraflardan inceleyebilirsiniz.
Baş ve kuyuk kısmınıdı da şerit kenarlarına çentikler ata ata gövdeye uydurduktan ve yapıştırıcı ile yapıştırdıktan sonra baş ve kuyruk kısımlarını mukkavvadan çizip kesiyoruz ve düzgünce yapıştırıyoruz.
İsterseniz baş ve kuyruğun içinde kalan boş kısımlara gazete vb şeyler doldurabilirisiniz ağırlık kazanması ve saplamlık açısından ben öyle yaptım.

mukavvadan-deniz-ati-seklinde-saat-yapimi-4
Kutumuz genel görünümünü elde etti. Sıra kapakların birbirini tutmasını sağlayacak kısmı yapmaya geldi.
Bristol kartondan kutunun toplam genişliğinden yarım santim kadar kısa olacak şekilde şerit kesiyoruz. (alt kısım 4 üst kısım 1 toplam 5 cm yapıyor biz 4.5 cm genişliğinde uzun bir şerit kesiyoruz)
Alt gönvdenin içine kesitğimiz şeriti kenarları güzelce tutacak şekilde yapıştırıyoruz. Artık kutumuz birbirini tutacak hale geldi.

Sırada boyama kısmına geldi, ben turkuaz rengini tercih ettim.
3 kat boya sürdüm tam net bir renk elde etmek için. Kutuyu boyadıktan sonra isterseniz deniz atı desenlerini çizebilirisiniz ben çizdim güzel oldu :)
Kutunun tabanına kırmızı deri kumaş yapıştırdım tamamen keyfi bir olay boyasanız da olur.

mukavvadan-deniz-ati-seklinde-saat-yapimi-5
Saati takma kısmına geldik. Deniz atının gövdesine ufak bir delik açıp mekanizmayı takıyoruz. Rakamları boya ile yaptım çıkartma ve benzeri şeylerle de yapabilirsiniz.

Tüm işlemler bittikten sonra sıra deniz atının baş ve kuyruk kısımlarını sabitlemeye geldi.
Buzdolaplarında bulunan reklam magnetleri var, onlardan yapıştırıp kutuyu duvara astığımızda kapağının düşmemesini sağlayabilirsiniz.
Üst tabakanın arkasına ve alt tabakaya resimde gördüğünüz gibi yapıştırabilirisiniz. Son olarak duvara asabilmek için arka kısmına bir delik açmayı unutmayın.

mukavvadan-deniz-ati-seklinde-saat-yapimi-6
Deniz atı saatimiz ve gizli kutumuz hayırlı olsun :)

mukavvadan-deniz-ati-seklinde-saat-yapimi-7

Paylaşırsanız çok makbule geçer:
Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Google+Share on LinkedIn

Bir Cevap Yazın