Nazardan korunmanın 10 yolu

-

nazar-boncugu-motifli-el-isi-calismalari

Nazar, inanalım ya da inanmayalım bir şekilde hayatımızda olan bir kavram. “Vallahi nazar değecek” gibi laflar ederken bulabiliyor insan kendini her an. Başına çok iyi bir şeyler geldiğinde belki paylaşmaya çekiniyor, nazar değecek endişesiyle. Bebekleri, çocukları mavi beyaz nazarlıklar olmadan gezdirmeyen, nazar boncuğu takmayan ebeveynlere kızan bir toplumuz. O nedenle ben de nazarla ilgili bir yazı hazırlamak istedim :) Tabii 10marifet’in konu kapsamında kalarak. Hadi buyrun. Tabii nazardan korunmak istiyorsanız!

1. Nazar boncuklu bir bileklik yapımını kavramak sureti ile nazara karşı ilk korumanızı sağlamış oluyorsunuz. Yanına birkaç da farklı bileklik takarak nazar boncuğu efektini azaltabilirsiniz. 10marifet’teki bileklik yapımı videolarına bakın bence, arkadaşlık bileklikleri var, zincirli bileklik var benim çok beğendiğim.

nazar-boncuklu-kolay-bileklik-yapimi

2. Duvara asmak için minik keçe parçalarından ve nazar boncuklarından bir duvar süsü nazarlık yaparsak, evinizi nazara karşı koruma konusunda önemli bir avantaj sağlamış oluyorsunuz. Hem dekoratif hem işlevsel nazarlığınız duvarınızı süsleyecek, cıvıl cıvıl da bir süs zaten.

minik-kece-parcalarindan-nazarlik-duvar-susu

3. Nazar her yerden gelebileceğine göre halı suretinde bir nazar boncuğuna da ihtiyacınız olacak. Bunun için, sakallı ipten nazar boncuğu deseninde örülmüş bu yuvarlak halı işinize çok yarayacak.

sakalli-ipten-nazar-boncugu-desenli-yuvarlak-hali

4. Yazın topladığınız taşlar mı vardı? Akrilik boya ile onları da nazar boncuğu şeklinde taş boyama işlemine maruz bırakırsanız, oturma odasında küçük bir kasede ya da çiçek saksılarınızın içinde nazara karşı korunaklı alanlar yaratmış olursunuz :)

tas-boyama-nazar-boncuklari

5. Buzdolabınızın üstünde her şey var da nazar boncuğu mu olmayacak? Keçeden nazar boncuğu şeklinde hazırladığınız magnetler sayesinde akşam için pişirdiğiniz karnıyarığa nazar değmeyecek.

keceden-nazar-boncugu-magnetleri

6. Suntadan kestireceğiniz istediğiniz modelde bir çerçevenin üzerine irili ufaklı nazar boncukları yapıştırabilir, böylece nazar koruma kalkanlı bir ayna ya da fotoğraf çerçevesi elde edebilirsiniz. Abartmayayım derseniz nazar boncuklarını aralara da serpiştirebilirsiniz; geri kalanı normal taşlar olabilir, onları akrilik boya ile önceden boyayabilirsiniz.

nazar-boncuklari-ile-cerceve-susleme

7. Çantanızda, cebinizde de nazar tehlikesi olabilir. Şu durumda, keçeden yapacağınız minik nazar boncuklu bir anahtarlık ile bu konuyu da huzurla unutabilirsiniz.

keceden-nazar-boncuklu-anahtarlik

8. Peki ya gardırobunuzda nazar riski varsa? O zaman giysilerinizin, çamaşırlarınızın arasına keçe nazar boncuklu lavanta keseleri koyun ki hem nazar kaçsın hem de çamaşırlar güzel koksun. Bir taşla iki kuş.

keceden-nazar-boncugu-seklinde-lavanta-kesesi

9. Baştan ayağa bir nazar koruması için tabii ki üzerinize de nazar boncuğu takmanız gerekecek, bir bileklikle kurtulamayabilirsiniz o işten. O zaman nazar boncuklu bu güzel küpeler ne güne duruyor?

nazar-boncuklu-minik-boncuk-kupe-tasarimi

10. Mutfakta buzdolabı dışında fırın bölgesinde de korumaya ihtiyaç var diye düşünüyorsanız o zaman bu tığ işi nazarlık tutacaklar tam ihtiyacınız olan şey olabilir.

tig-isi-nazarlik-seklinde-tutacak-modeli

İşin biraz şakasına kaçtım biliyorum. Ben de nazara tümden inanmıyor filan değilim, bazen içimden “ya değerse” diye geçiriyorum. Nazar, diğer adıyla kem göz, bir insanın ya da varlığın diyelim, bir şekilde başına bir kötülük, tatsızlık gelmesine yol açtığı düşünülen kötü bakışa deniyor. Zaten “kem” de “kötü” demek. Bu bakış bazen o kadar yoğun kötü niyet, kıskançlık içeriyor ki, dikildiği yeri, kişiyi olumsuz etkiliyor. Öğrendiğim kadarıyla, birçok toplumda nazara inanılıyor ve çeşitli önlemler alınıyor. Nazar boncuğu bunun bizdeki en etkili ve pratik yolu. Ama tabii ki işi daha derinden ele alıp çeşitli ritüeller ve dualarla da korunma yoluna gidiyor.

Hiçbirinize nazar değmesin, hepiniz çok marifetli insanlarsınız, bütün bu nazar boncukları sizin olsun :)

 

4 yorum gelmiş

Bir yanıt yazın

Avatar photo

az marifetli, çok meraklıyım. kahve denince ben yokum.

Keçeden kedi broş yapımı

| | 0 Yorum

Merhaba dostlar, bir sitede farklı versiyonunu gördüğüm kedi kapı süsünü keçe broş için uyguladım. Hoş bir şey ortaya çıktı ve sizlerle de paylaşmak istedim. Arzu ederseniz daha büyük çalışıp kapı...

Keçe fiyonk yapımı ve hediye kutusu yenileme

| | 0 Yorum

Merhabalar, atmaya kıyamadığınız hediye kutularınız varsa siz de benim gibi değerlendirebilirsiniz. Ben keçe fiyonk çalışarak yaptım bu yenilemeyi. İlk olarak fiyonk yapımı için şablon hazırlıyoruz. Keçe üzerine şablonları yerleştiriyor, çiziyor...