Örgü bardak altlığı yapımı – anlatımlı

-

Örgü bardak altlığı yapımı
Basit ve kullanışlı bir örgü bardak altlığı nasıl yapılır? Tarifini vermeye çalıştım, umarım siz de beğenirsiniz. Bardak altlıkları sadece zemini korumak için değil, aynı zamanda hoş bir görünüm için de benim çok kullandığım, ev dekorasyonumun minik detaylarını oluşturan eşyalar. Bardak altlığını keçe, ahşap, taş gibi pek çok malzemeden yapmak mümkün, ben tığ işi ile denedim bu defa. Arka ve ön yüzünü farklı yaptım ki sıkıldıkça değiştirebileyim : ) Ön yüzü tığ işi, arka yüzü de keçeden oldu bardak altlığı modelimin. Gene ve gündüz modu şeklinde süsledim.

Örgü bardak altlığı yapımı

  • ilk sıra: 3 ilmek örüp geri dönüyoruz (geri dönerken ördüğümüz 3 ilmeği tekrar örüyoruz.)
  • ikinci sıra: 6 ilmek örüp geri dönüyoruz
  • üçüncü sıra: 9 ilmek örüp geri dönüyoruz
  • dördüncü sıra: 12 ilmek örüp geri dönüyoruz
  • beşinci sıra: 15 ilmek (bütün ilmekleri) örüp geri dönüyoruz. Yani bir diş haraşo yapmış oluyoruz.
  • bu işlemi sürekli aynı şekilde tekrarlıyoruz.
  • burada önemli olan, şeklin tam olarak büzülmeden düzgün bir yuvarlak haline gelmesidir. Buna dikkat ederek örüyoruz.
  • bu şekilde orta kısımı tam olarak yuvarlak haline gelince keserek bitiriyoruz. Dikerek yuvarlağımızı oluşturuyoruz. Arkasına daha sert olması için keçe yapıştırıyoruz, ön ve arkasını süslüyoruz. Ben keçe parçaları ile süsledim.
  • arkası gece içecek keyfiniz için…
  • önü ise gündüz içecek keyfiniz için…

Örgü bardak altlığı yapımı

Örgü bardak altlığı yapımı

Örgü bardak altlığı yapımı

Örgü bardak altlığı yapımı

Örgü bardak altlığı yapımı

Ön yüzü tığ işi olan mavi tarafa beyaz keçeden bulut figürleri eklemeyi uygun buldum. Arka yüzünü keçe ile kapladığım altlığın, ki bu sayede tok bir görünümü de oldu, üzerini de ay ve yıldız şeklinde kestiğim keçe parçaları ile süsleyerek gece efekti vermeye çalıştım. Mavi ve lacivert tonlarını tercih ettim gördüğünüz gibi zaten. Keçeleri sıcak silikon tabancası ile yapıştırıyoruz. Zaten eğer el işi ile uğraşıyorsanız mutlaka bir silikon tabancanız olmalı, değil mi ya? :)

Örgü bardak altlığı yapımı

Haroşo örgü nasıl yapılır fikriniz yoksa, 10marifet’in videosunu izleyerek öğrenebilir ve sonra kolaylıkla uygulayabilirsiniz.

Örgüye yeni başlayanlardansanız da yine 10marifet videolarından ters ve düz örgü nasıl yapılır gibi örgüye başlangıç videolarını izleyebilirsiniz. Örgü videoları linkte.

Bir yanıt yazın

Avatar photo

Merhaba,ben Diğdem 14 yaşındayım.Öncelikle sayfamı ziyaret ettiğiniz için teşekkürler.Biraz kendimde bahsedecek olursam; okulda başarılı bir öğrenci,evde sorumluluk sahibi bir çocuk,dışarıda bilinçli bir vatandaş...Her gün kendini geliştiren,yenileyen ,ilerleyen teknolojiye ayak uydurmaya çalışan biriyim.Yani herkes gibi.Ama beni diğerlerinden ayıran bir özelliğim var.Hobilerim.Yapabildiğim her şeye meraklıyım,bir o kadar yapamadıklarıma...Beğendiğim her şeyi yapmaya çalışırım,yaparken zevk almaya çalışırım çünkü biliyorum ki zorla yapınca hiçbir güzelliği,değeri kalmaz.Sevdiklerime hediye ederim yaptıklarımı çoğu zaman ama en nadide parçalarımı kendime saklarım :D Sevdiklerinin mutlu olması beni de mutlu eder,yaptıklarımı paylaşarak benden büyük,küçük herkese örnek olmak amacıyla hobilerim ve ben buradayız,10 marifette... :)