Örgü çiçek motifi nasıl yapılır?

-

orgu-cicek-motifi-nasil-yapilir

Tığ işi örgü çiçekler hem güzel oluyor hem de yapımı kısa sürüyor. Örneğin bu örgü çiçeklerle çantalarınızı süsleyebilirsiniz, tokalar yapabilirsiniz, şalların üzerine dikebilirsiniz… Bakalım bu tığ işi örgü çiçek nasıl yapılıyormuş.

Motifimi yapmaya 8 ilmek zincir ile başladım ve yuvarlak oluşturdum. Ardından bu yuvarlağı 18 tane üçlü trabzan ile doldurdum, aralarında boşluk bırakmadım.
Diğer sıraya geçtiğimde 8 ilmek zincir çektim, 3. sıraya tek seferde battım. Tekrar 8 zincir çektim, alttaki sıradan 3 sıra saydım ve 3. sıraya tek seferde battım.
Sıra sonuna kadar bu şekilde devam ettim ve bir sonraki sıranın dolgu yapacağım boşluklarını oluşturmuş oldum.
Son sıraya geçtiğimde boşlukları şu şekilde doldurdum: 3 tane 3’lü trabzan yaptım, 3 ilmek çektim 3 tane tekrar 3’lü trabzan yaptım sonra doldurduğum boşluğun sonuna bir adet battı çıktı yaptım.
Ardından dolgu yaptığım boşluğun hemen yanındaki boşluğa battı çıktı yaptım ve yine aynı şekilde boşluğumu doldurdum.
Sıra sonuna kadar boşlukları bu şekilde doldurdum. Böylece çiçeğim ortaya çıkmış oldu.

Sizleri bloguma da beklerim.

Bu çalışmayı yaparken şu videolar da işinize yarayabilir:

VİDEO: TIĞ İŞİ ZİNCİR NASIL ÇEKİLİR?

VİDEO: TIĞ İŞİ TRABZAN NASIL YAPILIR?

Paylaşırsanız çok makbule geçer:
Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Google+Share on LinkedIn

1 yorum gelmiş

  1. shane

    elinize sağlık, çok güzel olmuş. şurada yanlış yapmayalım diye sorayım: “3 tane 3’lü trabzan yaptım, 3 ilmek çektim 3 tane tekrar 3’lü trabzan yaptım sonra doldurduğum boşluğun sonuna bir adet battı çıktı yaptım.” derken “3 ilmek çektim 3 tane tekrar 3’lü trabzan yaptım” bölümünde 3 tane 3’lü ilmek mi çektiniz yoksa 3 tane tekrar 3’lü trabzan mı yaptınız? :) virgül koyalım ama nereye, emin olamadık.

Bir Cevap Yazın