Bakın CD Kutuları Neye Dönüştü!

-

yıllar geçmeye devam ederken farkettim ki, geçmişle ilgili pek çok fotoğraf ve video birikmiş, fakat ben onları açıp bakmadığım bir dolaba kaldırmışım ve unutmuşum. başka birşeyler ararken tesadüfen bu dolabı açtığımda, aslında beni neşelendiren pek çok hatıranın günlük hayatın karmaşasında yaşanmamışcasına unutulduğunun farkına vardım. ve bu güzel hatıraların bana zor günlerde moral vereceğini düşünerek her zaman ulaşabileceğim bir yerlerde olmasına karar verdim.


şeffaf folyo sayesinde çerveyi astığınız zeminin rengi de kompozisyona katılıyor

bahsettiğim geçmişten biriken güzel hatıraları sergilemek için uzun zamandır CD kutularını kullanma fikri aklımdaydı. ve yine kullanmadığım bir çerçeve vardı, öyle tembel tembel oturmasın bir işe yarasın dedim. böylece CD kutularıyla beraber ahşap çerçeveyi de plana dahil etmeye karar verdim.


CD kapakları dışa açılabildiğinden içerisine konan resimleri değiştirmek çok kolay

CD kutularının 3 tanesi (ki elimde kırılmamış ancak 3 tane vardı:) açıldığında tamamıyla çercevenin için oturuyordu (eğer böyle olmasa çerceveyi kesip uydurmam gerekecekti iyi ki beni daha fazla uğraştırmadı). CD’leri çerçevenin üzerinde asılı biçimde sabitleyebilmek için bir arkaplana ihtiyaç olduğunu düşündüm. bunun için bir cam ya da HDPE (yüksek yoğunluklu poli-etilen) plakayı çerceveye takıp CD kutularını şeffaf silikonla yapıştırabilirdim. lakin elimin altında “şeffaf yapışkan folyo” rulosunun bana göz kırptığını gördüm. folyo rulosundan çerçevenin ebadınca kesip, yapışkan olmayan tarafı duvara gelecek şekilde çerçeveye yapıştırdım. folyonun yapışma yeteneği kullandığım çıplak (zımparalanmamış, verniksiz, boyasız) ahşabı bırakmayacak kadar güçlü değildi. bende tel zımba ile ayrıca folyoyu muhtelif yerlerinden zımbaladım (bu iş için raptiye de kullanabilirdim). CD kutularının kapaklarını çıkarıp tersten taktım, bu şekilde kapaklar dışa doğru açılabilir oldular. ardından kutuları çercevenin içindeki folyoya yapıştırdım. CD kutusunun yüzeyi pürüzsüz olduğundan, folyo sıkı bir biçimde kutulara yapıştı. yapacak tek şey kalmıştı, kutulara CD ve onlarla ilişkili fotoğrafları yerleştirmek. neden bahsettiğimi anlatabilmek adına ilk fotoğrafa 3 polaroid ve CD’ler üzerine yazılar ekledim.


fotoğrafları yapışkan folyo üzerine yapıştırmak mümkün

hatırlamaktan hoşlanacağınız; doğum günü, nikah ve diploma töreni benzeri özel günlerinizin fotoğraflarını CD kutusunun kapağındaki çentikleri kullanarak veya polaroid benzeri küçük olanlarını folyoya yapıştırarak bu çerceve ile duvarınıza asabilirsiniz. ve o günlerle (yerleştirdiğiniz referans fotoğraflarla) alakalı video, fotoğraf ve ses kayıtlarını CD’lere yazdırıp çerçevenin içerisine ekleyebilirsiniz.


CD kapağındaki çentikleri kullanarakta resimlerinizi folyoya yapıştırmadan yerleştirmeniz mümkün

sevdiğiniz ve arasıra dönüp dönüp izlemekten hoşlandığınız film üçlemelerini (The Godfather, Star Wars, Die Hard, Back to the Future, Matrix, Lord Of The Rings, …vs), sık kullandığınız müzik CD’lerini, tüm dijital fotoğraf arşivlerinizin DVD’lerini bir çerçeve ile gözünüzün önünde bulundurabilirsiniz. çerçeve illahada 3 CD kutusundan olacak değil ya, isteğiniz sayıda kutu eklenebilir. belki sadece CD, DVD, HD-DVD’lerinizi toparlayacağınız kocaman bir çerçeve yapılabilir. bunun için kutuların kapaklarını çıkarıp yalnızca CD’lerin takıldığı yuvaları istediğiniz sayıda olacak şekilde çerçeveleyebilirsiniz. bütün program, sinema ve müzik arşiviniz kocaman 3 ayrı çerçevede duvarınıza asılabilir. hepsi gözünüzün önünde duracağından hemen çekip çıkarabilirsiniz. üstelik CD’lerin herbirinin üzerindeki kendine has renkli resimler dekorasyonda farklı bir etki bırakacak şekilde ayarlanabilir. sevdiklerinize böyle bir hediye hazırlayıp verebilirsiz. ilham dolu günler sizinle olsun!

12 yorum gelmiş

  1. çok iyi bir fikir.yapılışını ve yapılabilecekleri çok güzel anlatmışsınız.ellerinize ve aklınıza sağlık.

  2. ZABUN BEY GELMİŞ.KAYIPTINIZ NE ZAMANDIR NERELERDESİNİZ.YİNE ZEKA VE BECERİ DOLU BİR İŞLE GERİ DÖNÜŞ YAPMIŞSINIZ. UZUN UZUN DA ANLATMIŞSINIZ. ÇOK GÜZEL OLMUŞ. ELLERİNİZE SAĞLIK.

  3. çok orjinal bir fikir.ayrıca çokda kullanışlı bir tasarım olmuş tebrikler.dediğiniz gibi sevdiğimiz kişilere hediye verirken böyle bir tasarım düşünebiliriz. onlarla birlikte çektirdiğimiz fotoğraf ya da videoları hediye ederken bu şekilde onlara sunabiliriz. çok beğendim.

  4. GAYET ORJİNAL!!ÇOK FARKLI BİR ÜRETİM..NORMALDE KIRILIP DÖKÜLEN VE İLGİMİZİ HİÇBİR ŞEKİLDE ÇEKMEYEN CD KUTULARI ÇOK DEĞİŞİK BİR ŞEKİLDE KULLANILIR HALE GETİRİLİP İŞLEV KAZANDIRILMIŞ…SEVDİĞİMİZ BİZLER İÇİN ÖNEMİ OLAN ANLARIN KAYDEDİLİP ÖZEL VE DEĞİŞİK BİR ŞEKİLDE KULLANILIP SAKLANMASINA-ÖLÜMSÜZLEŞTİRİLMESİ VE HATIRDA TUTULABİLMESİNE OLANAK SAĞLADIĞI İÇİN SİZLERE TEŞEKKÜR EDİYORUM ZABUN ELLERİNİZE SAĞLIK…

  5. AYRICA CD ÜZERİNE İSMİNİZİ YAZMANINZ OLDUKÇA KALICILIK KAZANDIRMIŞ…BECERİLERİNİZİN DEVAMINI DİLİYORUM…

  6. aklıma bir fikir daha geldi. CD kutusunun içindeki CD’yi taşıyan siyah renkli parçayı çıkarıp odamızın dört duvarına bordür olarak uygulayabiliriz. yanana tek sıra halinde olmak suretiyle, doğrudan duvara silikonla yapıştırarak bir bordür elde etmiş oluruz. renkleri farklı (içinde yerleştirilen farklı renkli CD’ler) her birimi, belirli bir düzenle yerleştirip piksel-art çalışması da yapabiliriz.

  7. çoook güzel bir çalışma olmuş. tebrik ederim :) peki bu sözünü ettiğiniz HDPE (yüksek yoğunluklu poli-etilen) plakayı nereden bulabilirim? (hdpe film olarak da geçiyor) birkaç çalışma için daha lazım oldu, aradım fakat koçtaşta veya kırtasiyelerde yok. siz nereden temin ediyorsunuz acaba? ankaradayım..HDPE film bulabileceğim bir yer var mı merak ediyorum…

Bir cevap yazın

Paylaşırsanız çok makbule geçer:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on LinkedIn
Linkedin