Butik kurabiye modelleri

-

Butik kurabiye, özellikle de şeker hamuru ile süslü kurabiyeler ve çeşit çeşit cake-poplar çok popüler oldu son yıllarda. özel günlerin vazgeçilmezi haline gelen butik kurabiyeler, çeşitli temalarda, renklerde ve biçimlerde hazırlanıyor isteğe göre. Nikahta dağıtılacak yüzüklü kurabiye de var, bebek doğumundan sonra ikram edilecek harfli, nazar boncuklu kurabiye de. Top şeklinde, çubuklu, cake-pop tabir edilen mini kekler de aynı şekilde temalı, renkli, kremalı ve şeker hamurlu olarak hazırlanabiliyor. Hepsi birbirinden leziz ve göz okşayan güzellikte butik kurabiye modellerinden bir derleme yaptık. Bunlar Bursalı marifetli arkadaşımız sevgili Güliz Hanım’ın ürünleri. Özenle, tertemiz bir ortamda hazırlanmış birbirinden güzel kurabiyelerinin yanında şeker hamurlu, hazır olanları kıskandıracak pastaları da var; onları da başka bir paylaşımımıza saklayalım. Şimdi şu güzelim butik kurabiyelere bir göz gezdirelim. Karnınız açsa fena tabii.

 

Bu butik kurabiyelerde görsellik malum çok öne çıkıyor. Kurabiyenin lezzeti kadar, hatta belki de daha önemli olan rengi, şekli, düzgün görünmesi. Kurabiyenizin kırılmaması, özenli, tek boyda, tek biçimde görünmesi şart. Kurabiyeleri pişirirken şeklinin değişmeyeceğinden, küçülmeyeceğinden, kabarmayacağından emin olmak lazım. Bunun için de tecrübe kazanmak gerekiyor.

Butik kurabiye pişirirken malzeme oranlarına çok dikkat etmek, ölçülü olmak gerek. Göz kararı burda pek tercih edilesi bir yöntem değil bize kalırsa. Hamurun kıvamı çok güzel, tutarlı olmalı. Elinize yapışmamalı. Kurabiyeyi zaten gereğinden fazla pişirmemek her zaman çok önemli. İyi malzeme kullanmak elbette şart. Normalde hamur işlerimizin gevrek, ağızda çabuk dağılan bir yapıya sahip olmasını isteriz ancak bu butik kurabiyelerde sağlamlık, az kırılganlık önemli. O yüzden nişastayı da fazla kullanmamak gerekli.

Butik kurabiyelere şeklini veren şeker hamuru yine özenle hazırlanmalı. Bir sanatçı özeniyle çalışmak gerekli. Şeker hamuru uygulamasını yapmak için kurabiyelerin tamamen soğumasını beklemek de çok önemli. İster birkaç saat, ister bir gece dinlendirebilirsiniz kurabiyelerinizi.

Kişiye ve özel günlere, özel etkinliklere göre hazırlanan butik kurabiye konusunda kendinizi geliştirebilir ya da Bursa’da iseniz Güliz Hanım’a ulaşabilirsiniz :)

Şu adreslerden bu güzel kurabiyelerin dahasını görebilirsiniz:

kurabiyeatolyesibursa – Instagram sayfası

glzgr – Instagram sayfası

Bir yanıt yazın

Avatar photo

Türkiye'nin en büyük el işi & kendin yap sitesine ve kızım Leyla'ya bakmakla meşgulüm. İkisi de çok hoşuma gidiyor.