Hayat Ağacı

-

Ayşap oyma hayat ağacı
Ahşap oyma hayat ağacı
Bu kez ahşap oyma bir ağaç var elimizde. Bu ağacı ahşaptan laser ile kestirdim. Bir “Hayat Ağacı” yapmak istedim. Sabırsızlıkla onu akrilik boya ile yeşile boyadım ve kırmızı keçeden çiçekler yapıştırdım. Üzerinde aile bireylerimizin resimlerine yer vermek için böyle bir ağaç bana çok anlamlı geliyor, çok güzel değerleri sembolize ediyor.

Nazım Hikmet’in dizelerini hatırlıyorum: “Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine”.

Binlerce yıl öncesinin Türk gelenekleri aklıma geliyor, Akçam ağacını kutsamaları, her yıl aralık ayında günlerin uzamasını kutladıkları ve güneşi onurlandırmak için bu ağaca hediyeler bağlamalarını… Ve günümüzdeki Noel Ağacı süslemelerinin kökeninin bu eski geleneğe uzandığı… Eğer bu konuda daha fazla ayrıntı ve resim görmek isterseniz bloğumu ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Avatar photo

Bodrum'da yaşıyor. Kumaşları, nakış makinesini, kurdeleleri, fiyonkları ve renkleri çok seviyor. Tasarlayıp gerçekleştirme süreci ve birilerinin ortaya çıkan bu işi beğenmesi onu mutlu ediyor. Elle yapılan işlerin o işleri yapan kişinin ruhundan, kişiliğinden bir öz taşıdığına ve el işlerini özel kıldığına inanıyor.