Katlamalı çiçek masa örtüsü yapımı

-

keceden-cicek-seklinde-runner
İki farklı desende ya da renkte kumaştan çiçek şeklinde yapabileceğiniz masa örtüsü ya da runner modeli. Oldukça ilgi çekici ve değişik. Peki bu çiçek masa örtüsü nasıl yapılır?

17 cm. çapında farklı iki renk kumaştan daireler kesilip makine çekildikten sonra arkasından biraz keserek ters çevrilir, dikilir ve ütülenir. Bunlardan 8 tane yapılır.

Aşağıda gördüğünüz katlama şablonundaki gibi katlanarak ütülenir ve 8 tanesi arkasından çırpma dikişiyle birleştirilir. Ön tarafında da çiçeklerin ucu minik bir dikişle birleştirilir.

(Çırpma dikişi nedir? Genel anlamıyla bir dikiş çalışması tamamlandıktan sonra kumaşın atmasını önlemek için içte kalmış katlanmış kumaş kenarlarının temizlenmesini sağlamak için kullanılan, ekseri yanlamasına yapılan basit dikiş şeklidir. Ama buradaki çırpma dikiş, kumaşın atmasını önlemek için yapılan çırpma şeklindeki sürfile değil, katlanmış 8 tane parçayı birbirine birleştirmek için arkadan yapılan dikiştir. Yapmak isteyen arkadaşlar olursa bu konuda yanılgıya düşmesinler.)

Buharlı ütüyle ütülenir. Ortasına çiçek, düğme, taş, boncuk konarak örtü tamamlanır.

keceden-katlamali-cicek-masa-ortusu-nasil-yapilir-sablon

keceden-cicek-seklinde-runner-4

5 yorum gelmiş

  1. Buradaki çırpma dikiş kumaşın atmasını önlemek için yapılan çırpma şeklindeki sörfile değil,katlanmış 8 tane parçayı birbirine birleştirmek için arkadan yapılan dikiştir.Yapmak isteyen arkadaşlar olursa bu konuda yanılgıya düşmesinler diye bu açıklamayı yaptım.

Bir cevap yazın

Paylaşırsanız çok makbule geçer:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on LinkedIn
Linkedin