44 yorum gelmiş

 1. Avatar photo

  yazınızı okuyunca aklıma geldi bu arada; bir de polimer kil ile ilgili soru – cevap köşesi mi açsak sağ tarafa? var mı polimer kil ile ilgili soruları olanlar? cevaplayacak olan çok onu biliyoruz. mesela ilk soru benden: şu çok sert şekilde aldığımız polimer killeri nasıl yumuşatabiliyoruz?

 2. Avatar photo

  süper fikir…önceleri kol kuvveti ile uğraşıyordum :)) sonra hamur makinesiyle denedim denedim de denedim. en iyi yol ufacık parçalar halinde kesip biraz zeytin yağ ile toparlamak. arka arkaya (bu arada parça parça dökülüyor.. sabır…) hamur mak. geçirmek. çokk sert fimolar için bu böyle , biraz sertleştiyse azıcık zeytin yağı ile tekrar kendine geliyor…
  hadi soru cevaplar başlasın!!!!…

 3. Avatar photo

  peki, demek ki biraz daha sabır gerekiyormuş, ben çabuk pes etmiş olabilirim. başka sorusu olanlar bekleniyor…

 4. Avatar photo

  ya fimonun modası geçti.. ya da herkes çok iyi öğrenmiş..:) umarım herkes herşeyi bildiği için kimse soru sormuyordur. benden bir soru fimo ve kabartma tozu ile ne yapılabilir??? merak ettim kimler biliyor.

 5. Avatar photo

  Ne güzel olmuş burası :) Aylin Hanım marifet postası olayı da süper, yoksa haberim olmayacaktı valla :)

  Sertleşmiş kili yumuşatmak için ben de zeytinyağı ve bebeyağı kullandım geçmişte, ancak sonuçtan pek memnun kalmadım çünkü genelde açık renklerle çalıştığım için içine yağ koymak çok fazla toz toplamasına yol açıyor. Deneme yanılma ve farklı malzemelerle benim için işe yarayan bir yol buldum nihayet ^.^

  Ben şöyle yapıyorum; bir alüminyum folyonun üzerinde kili ufak parçalar halinde kesip üstüne sıvı kil (TLS) sıkıyorum, duruma göre birkaç damla sculpey’nin kil yumuşatıcısından da koyuyorum ve kaldırıyorum. Bir iki gün TLS ve yumuşatıcının içindeki plasticizer’lar diğer sert kile geçip yumuşamasını sağlıyorlar ve sonra yoğurması daha kolay oluyor. Sonra elimle biraz toparlayıp hamur açma makinesinden geçiriyorum. Bunu yaparken hamur makinesinin altına bir kapak ya da yine alüminyum folyo koyması çok faydalı oluyor çünkü killer başta parça parça oluyor, birkaç seferden sonra ancak bütün hale geliyorlar. Bazen işlemi kolaylaştırmak için bir pinçik moldmaker veya mix quick koyuyorum. Fimo’nun Mix Quick diye bir şeyi var, yeni geldi Türkiye’ye (nihayet!), kile azıcık eklediğinizde yumuşamasını sağlıyor ve piştikten sonra da daha esnek oluyor yaptığıız şey. Şahsen Sculpey Moldmaker’ı daha etkili buluyorum ben yumuşatma işinde ama o henüz ülkemizde yok malesef :) Bunlar harici yine yumuşak transparan bir kille belli bir oranda da karıştırabilirsiniz asıl rengi değiştirmeyecek şekilde.

  Ama sert killerle boğuşmak için hamur makinesi şart gerçekten, ben killeri ilk aldığımda büyük hayal kırıklığı yaşadığımı ve ellerimin birkaç gün zonkladığını hatırlıyorum; ağlamaklı bir şekilde babama gidip kil makinesi almamız gerekiyormuş bak ellerim ne oldu gibisinden duygu sömürüsü yapmıştım :P Faydasını çok gördüm hakikaten, iyi ki pes etmeyip devam etmişim diyorum şimdi :)

  Piroscraft kabartma tozunu minyatür yiyeceklerde, özellikle kek vb. şeylerde kullanıyorlar genelde, fırında şişip ufak boşluklar oluşturuyor. Detaylı kaynak gönderebilirim istersen ^.^

 6. Avatar photo

  Pardon çok yanlış okumuşum ben ^.^ Minyatür yiyecek yapımı da çok keyifli bir şey gerçekten çok kolay gelsin :)

 7. Avatar photo

  Bir öneride benden olsun: polimer kili kurumasın diye sakın ola ki mutfakta kullanılan streç filme sarmayın derim. Zaten tarihi geçmemiş, taze bir ürün satın aldıysanız açıkta da bıraksanız kurumaz. Zira içinde su yok. Polimer kil, yapısı gereği plastik, mika türevleri ile pek uyumlu değil. Örnek olarak; bir parça polimeri akrilik bir kutunun üzerinde bırakmıştım da yüzeyi erittiğini görünce hayretler içinde kalmıştım. Kilitli poşet iyi bir seçenek veya yapı marketlerinde satılan bölmeli, kapaklı kutular var, onlarda da muhafaza edilebilir.

  Polimer kili yumuşatmak gerçekten dert, hele ki eskidiği için çok kuruyup neredeyse kaya formu almış hain parçalar insanı canından bezdirir. Çok ucuza satılan mutfak doğrayıcıları var, hani küçük boyda olanlar. Bir tane, sadece polimer ile kullanmak için bunlardan edinebilirsiniz. İnatçı polimeri bu makineye koyup parçaladığınızda, hem bıçakların dönme hızından kaynaklana ısı hemde neredeyse toz kıvamına gelmesinden dolayı kolayca yumuşatılabiliyor. Kilpi’nin bahsettiği hamur ( makarna ) makinesi de çok değerli bir ve kullanışlı bir çözüm.

  Farklı polimer kil markalarının kendi alt markaları birbirinden farklı niteliklere sahip.
  En başında zorlanmadan yumuşak bir malzeme istiyorsanız ( elbette yapacağınız çalışma yumuşak polimere uygun ise ), Sculpy bake shop veya Fimo Soft önerebilirim. Sculpy bake shop çok yumuşak bir hamur. Bu nedenle her proje için uygun değil. Temel çalışmalar için ise kullanışlı olduğunu söyleyebilirim.

  Satın alırken, mümkünse görerek, dokunarak seçmeye çalışın. İnternet üzerinden sipariş veriyorsanız, sert polimer ile karşılaşma riskiniz olduğunu aklınızda bulundurun derim.

  Kilpi’nin bahsettiği TLS çok işe yarıyor. Bununla birlikte polimer kil yumuşatıcısı olarak satılan bir malzeme de var. Sanırım o da Sculpy marka idi. Küçük bir şişede. Bir kaç damlası hayat kurtarıyor. Ancak polimerin boyasının ellerinize bulaşmasına neden oluyor. Buna göre tedbirli olmakta fayda var.

  Ellerinizi su ve sabun ile yıkamadan önce ıslak mendil ile silmeniz, işinizi kolaylaştıracaktır. Çalışırken de yanınızda ıslak mendil bulundurmanız, renk geçişlerinde ellerinizi ve çalışma alanınızı bununla silmeniz polimerin kirlenmesini önleyecektir.

  Çok konuştum ( ! ), artık susuyorum :)

 8. Avatar photo

  Teşekkür ederim. Katılıyorum size… Eminim polimer kil ile ilgili merak edilenler, sorun yaşayanların ilgisini çekecek bir platform… Ben de sayfamda duyuracağım…

 9. Avatar photo

  kilinizi pişirirken aleminyum folyo ile kapatırsanız çıkan gaz fırına yayılmamış olur.tek fırın kullananlar için çok önemli !!! killer piştikten sonra da fırında bir süre sirkeli su kaynatırsanız fırınınızı gıda için tekrar rahatlıkla kullanabilirsiniz. :)

 10. Avatar photo

  bir de şu beyaz kil de tozlanma olayına çözüm bulabilsek :/ tek derdim o :/ istediğin kadar ıslak mendille eldivenle temizle et ama fayda etmiyor maalesef :(

 11. Avatar photo

  yanlış ifade kullanmışım :D istediğin kadar ıslak mendille temizle et hatta eldiven kullan fayda etmiyor demek istemişim eldivenle silmek diye garip bir şey olmuş :D

 12. Avatar photo

  beyaz kil çok kötü gerçekten çalışması çok zor. beyaz kille uğraşırken hep aklıma şeker hamurlu süsler geliyor. ne kadar dikkat edilsede toz oluyor. o şekerlere neler yapışıyordur. :((. tozları belli olacak bir objede kullanıyorsam buzdolabı poşeti içinde açmaya ya da şekillendirmeye çalışıyorum. zor oluyor biraz ama toz için işe yarıyor.

 13. Merhabalar;

  Bende fimo kil ile avizeme kelebekler yapmak istiyorum. Gerçi becerebilirmiyim bilmem ilk denemem olacak Kelebek kalıbını ve fimo hamurunu nereden temin edebilirim. Evdeki fırında 160 derecede 30 dakika fırınlamak yeterli olurmu ve bu malzeme ısıya dayanıklımıdır. Avize olacağı için çatlama yada kırılma söz konusumudur? Beni bu konuda bilgilendirirmisiniz?

  Sevgilerimle

 14. Avatar photo

  Merhaba,
  Önceki yazılanları okudum. Üşenmeden özenle yazmışsınız. Verilen bilgiler için çok teşekkür ederim. Çok iyi önbilgi oldu benim için. Ben hiç polimer kille çalışmadım ama hobi mağazamda renk renk görünce hep alasım geliyor :) Şeker hamuru modelleme çalıştığım için becerebileceğimi düşünüyorum. Buradaki bilgiler ışığında ilk fırsatta bu hobiye de el atacağım :) Soru sormuyorum hiç bilmediğim için ne sorun yaşayacağımı bilemiyorum. Ben ilk etapta kaşıkların baş kısımlarına süslemeler,bardak ve kavanoz kenarlarına süsler ve de takı için boncuk tarzı süsler yapmak istiyorum. Becerebilirsem buradan da paylaşırım. Sevgiler…

 15. Merhabalar ben kavanoz kapaklarina nasil kremsanti susu verildigini arastiriyorum yapanlar polimer kil diyor ama ben krem santi siringasiyla denedim fimo hamurunun o hale gelmesi mumkun degil nasil yapildigini bilen var mi yardim lutfen :))

 16. Avatar photo

  merhaba) ben yabanciyim ve Beyaz Rusya’dan geldim. Beyaz Rusya’da yaşadığım zaman FİMO hamurdan aksesuarlar yapıyordum. Türkiye’ye geldikten sonra bıraktım. Şimdi gine başlamak istiyorum ama FİMO hamuru nerede alabilirim bilmiyorum. Acaba Siz nerede alıyorsunuz, belki belli internet sitesi mi var?

 17. pişirirken tam olarak nasıl yol izleniyor, onu bulamadım. fırında normal bi şekilde açıkta mı, bir şeye sarıyor muyuz ? altta kalan kısımlar ezilmiyor mu pişerken vs

 18. merhabalar ben yeni katıldım aranıza :D

  polimer kil ile gıda figürleri yapmak istiyorum ama hiç bi fikrim yok hangi hamurla baslamalıyım ? fırınlama ıle ugrasmayayım dıye makins clay marka almıstım fakat oda cok sert ellerim hamura sekıl vermeden yoruluyor hemen bırakıyorum, arastırmalarım sonucu sculpey yumusak kolay sekıl aldıgını duydum fakat onuda fırınlamam gerekıyormus, ne yapmalıyım sızce fırınlama ısınden sımdılık korkuyorum nedense :) ya yanarsa emeklerım :D ha bırde ben de akrılık boyalar var ahsapboyamadan kalma rengarenk,, sadece beyaz kıl alsam boya ıle renklendrsem sonra zamanla solma yasarmıyım ?

 19. Avatar photo

  Merhaba ben bu sayfayi nasil olur da yeni görürüm:) paylasimlariniz harika.. bilgiler icin tesekkurler.. instagram/nilbingol bende bilgi sahibi oldugum kadariyla yardimci olabilirim:)

 20. merhabalar, krem şanti süsünü bende çok araştırdım, çok basit bildiğiniz cam silikonunun ağzına krem şanti torbasının ucunu takıyorsunuz krema gibi sıktıktan sonra pişirmiş olduğunuz fimoları üzerine yerleştiriyorsunuz, 1 günde kuruyor :)

 21. Avatar photo

  Çok yararlı olmuş bu sayfa. ben de çok merak ediyorum ama denemeye de cesaret edemiyorum. Yeni fırın alınca eskisini atmadım fimoya da bulaşırsam lazım olur diye…

 22. ben amigurumi yapıyarum.onlara göz yapmam gerek ama fimo hamuru ile çalışmayı bilmiyorum.bu konuda yardım alabileceğim yer veya kişi varmı acaba?

 23. Merhabalar,

  Emeğinize sağlık çok faydalı bilgileri detaylı olarak yazmışsınız.
  Bende fimo hamuruna yeni yeni başladım.Merak ettiğim bir konu var hamurun üstünde yazan derece ve Dakika’ya uyulsa bile acaba evde pişen fırın içinde kimyasallar kalıyormudur(çıkan koku üstüne bu soruyo soruyorum) Bir üye sonrasında sirkeli su koyun fırına diye yazmış.Aklıma takıldı

  Şimdiden teşekkürler.Kolay gelsin herkese

 24. Avatar photo

  merhaba arkadaşlar aranıza yeni katıldım. polimer kil ile yeni tanıştım. ancak ben marka olarak fimo değil de sculpey kullanıyorum. fark eder mi? dezavantajları var mıdır? iki gün önce ilk defa bir kolye için boncuk yaptım ve tedirgin ola ola evdeki tek fırınımda pişirdim. süreye çok dikkat ettim kili yakmamak için. bir de bir yerde okumuştum renkleri canlı olsun diye fırından çıkar çıkmaz buzlu suya atın diye. ben de öyle yaptım hem hemen sertleşti hem de çok canlı oldu. en kısa zamanda buraya fotoğrafını yüklerim. kille haşır neşir olan arkadaşlar fırınlama ile ilgili ipuçları püf noktaları var mı? bir arkadaş folyonun içinde pişirmekten bahsetmiş işe yarar mı gerçekten? bu şekilde pişirme süresi uzar mı aynı mı kalır? aslında soracaklarım çok da şimdilik bunları yazayım dedim :)

 25. Avatar photo

  @ilhamilham; ellerinize sağlık. marka pek fark etmez. videolarımız arasında birkaç fimo bölümü var, izlerseniz, çok deneyimli bir arkadaşımızdan bilgiler almış olursunuz.

Bir yanıt yazın

Avatar photo

SATIŞ SİTEMDE ÜRÜNLERİ VE İNDİRİMLERİ GÜNCEL OLARAK BULABİLİRSİNİZ. http://pirosmagaza.blogspot.com