sıfırın altında mâliyetle maket ev yapılır mı?

-

minyatür evler,maket evler…bunlar benim ilk gözağrılarımdır…her yaşımda,her bulduğum malzemeyle makete dair birşeyler yapmışımdır…şimdi ilk gözağrıma geri dönüyorum…bakınız şimdi nasıl sıfır maliyetle şahane bir maket ev yapacağız…..bunlar bildiğimiz ambalaj köpüğü (stafor)…straforu,ateşte kızdırılmış bıçakla istediğiniz düzgünlükte kesip biçimlendirebiliyoruz.

bir kaç düzgün blok elde ettim.ve bunları mobilya tutkalıyla yapıştırıp,evin kabasını oluşturdum…güzel yapışması için makara ipleriyle bir süreliğine bağlayıp sağlam yapışmasını bekledim…pencere ve kapı yerlerini işaretledim ve ateşte kızdırılmış bıçakla yerlerini çizdim…

gazete parçalarıyla kapladım.(un ve suyla ıslatarak)

un-su karışımıyla bütün evin üstünden bir daha geçtim….bu arada,başka kağıtları un-su karışımıyla ıslatıp rulolar hazırladım..bunlarla teras katındaki direkleri yapacağım….

oy oy oy..ne güzel,eski bir taş ev oldu bakar mısınız?

üzerinden komple yeneiden un-su karışımıyla geçiyorum tüm evin…özellikle de teras katındaki çardak direklerinin..bunlar ağaç/kütük gibi durmalı..bu yüzden un-su karışımını sürerek ağaç kabuğu dokusu vermeye çalıştım…

tamamdır…hadi şimdi bunu yavaş yavaş boyayalım…

evde boya namaına ne varsa kullandım canlar…suluboya-guvaj boya-akrilik boya….(iyi ki ben bir ressamım..böylece hiç boya kıtlığı çekmiyorum :) )çardaktaki üst demirlere,sarmaşık dalları sardım..bunlar da evdeki yapma çiçeklerden koparıldı :)

müthiş keyifli bir çalışmaydı…

kapı tokmağını,bacasını filan unutmuşum ama daha fazla sabredemedim,sizlere göstermeye koştum :))))umarım beğenmişsinizdir canlar….burada tek amacım yine EN UCUZA mâletmekti….sanırım başardım :)hepinizi sevgiyle öpüyorum :)

41 yorum gelmiş

 1. sabah sabah içim açıldı figen ablacım..Ellerine sağlık yine muhteşem olmuş..Şimdi bu terasda kahvaltı yapmak vardı…evin limon bahçesinin içinde old.da düşlesek..ooohhhh.

 2. Tek kelimeyle süpersiniz, söyleyecek başka bir söz bulamıyorum. Yapımınıda çok güzel anlatmışsınız, ablalarımızdan öğrenecek ne kadar çok şeyimiz var. Ellerinize sağlık ve teşekkürler.

 3. figen abla :) figen abla ya:) böyle güzel işler yapmak zorundamısın:)bian ismi görmeden aaa dedim safranbolu evleri yani ben onlara benzettim biraz

 4. Eğer bu figen abla ise “o” Maliyetli maket evde yapar valla saray da yapar :) çok güzel olmuş ablacığım ellerine sağlık

 5. Figen ablacım sen bir harikasın ne diyim. Söyleyecek söz bulamıyorum. Ellerin kolların dert görmesin. yetenekli insanın hali başka oluyor canııım:))

 6. Çok güzel olmuş Figen Ablacım. Yine çok güzel birşey öğrettin. Straforun kızgın bıçakla, düzgün kesilmesiyle daha neler yapılır neler. Bak şimdi bir de onları saklayacağız, eyvah:) Eline sağlık ablacım, çok beğendim.

 7. Evet sizden öğrenecek çok şeyimiz var Figencim ne güzel bir teknik bu.bende denemeliyim dedim hemen strafordan korkuluklarda yapıyorlar ama ben hep dağılır diye düşünüyordum.Sağolasın nasıl kesileceğini ve nasıl bir teknik uyguladığını bizlerle paylaştığın için kocaman teşekkürler

 8. önce,beğendiğiniz için hepinize teşekkür ediyor ve sevgiyle öpüyorum herbiriciğinizi…..şimdi yenisini yapıyorum canlar….deneye deneye ne öğreniyorsam hepsini koşup yine sizlere anlatıcam….aslında bu evlerden çokça yapıp bi sergi açmalı canlar….ama malzeme yok işte burda :(bari bundan sonrasını kuru dallarla yapayım,kütük evler olsun….straforları kızgın bıçakla çok düzgün kesebileceğiniz gibi,kızdırılmış teller batırarak etrafına korkuluklar da yapabilirsiniz…yine kızgın bıçakla her türlü şekillendirebilirsiniz…ben bi deneyeyimbakalım yuvarlak toplar da oluşturabilecek miyim?tekrar sağolun can kızlar…hepinizi seviyom ben….

 9. harika olmuş figen abla bakıp bakıp hayale daldım içinde yaşanası bir ev olmuş maket demeye şahit lazım :) ellerine kollarına fikrine sağlık…

 10. Allaaaahhh ! sizde şimdi ne kadar düzgün straforlar vardır sevgili balpetegikralicesi …inanın imendim….bende straforlar bitince yeni çalıştığım evin merdivenleri yarım kaldı :))))yemin ediyorum çöpte görsem strador toplarım şu an…ev tamamren bitti de, iki-üç basamaklı merdiven için bekliyor ev yaa :))))

 11. ablacım sen iste ben sana stsafor yollıyım ayol:)) bizim köydeki evin inşaatından artmıştı iki paket. hani şu dış cepheyi kapladıkları 1 metrelik 5-6 sı bi pakette olanlardan:) tabi annemden koparabilirsem:)) benim projelerime oynuyorsun diyor da hep:) ziyan etme diye vermemeye çalışır ama ben koparırım yine ondan. zaten senin bu evlerini gördükten sonra kesin almalıyım başka çaresi yoookkk:))))

 12. sanatçılar nezaman anlaşılabilmiş ki zaten; annem beni anlasın. gerçi o böyle şeylerle oynuyacağına gençken çalış diyor:))

 13. maniacgeneral diyor ki;sarı melek :))

  ee ne demek şimdi bu. çöp denilen ve milyonlarca insanın attığı şeyleri güzel ve kullanılır hale getirmek sanat değil de nedir:)) ayrıca bana kin güdüyor olabilir misiniz sayın maniacgeneral. yorumumu yanlış anlamışdınız açıklamamı okumadınız sanırım:) birinin kocasını yaktığınız mevzuda:))

 14. sarı melekçim teşekkürler :)))ama ben de gördüm bugün yakındaki bir inşaatın önünde…üfff bi sürüydü…hazine görmüş gibi oldum :))))yaşadık valla :)))))

 15. Figenciğim, o kopuklerin sıcak bıcakla kesilince bu kadar duzgun olacagını ilk defa gördüm ne yalan soyleyeyim boncuk boncuk dagıldıgı icin pek sevmezdim bu malzemeyi… teşekkürler can…

 16. fiammacık ben de bilmiyordum…kesinlikle tesadüfen buldum…ama iyi de oldu ha…amma yararlanırız şimdi bundan…aklıma bin türlü şey geliyor şimdi can…kutular,toplar,minyatür mobilyalar,kabartma panolar yaparız….ayy hadi can,çalışmaya :)))

 17. Aman be figeeeen, kullanılmış bir sürü strafor vardı, kurtulayım köyden birine vereyim diyordum, kullanılmamış 10 luk pakette bodrumda var. Şimdi kıyamadım kullanılmışları bile vermeye :))

 18. ahhh banucuk ah…ne şanslısın..ben resmen çöpten buluyorum :))))ışılcık beğendin mi cidden?teşekkürler bitanem benim :)))

Bir cevap yazın

iki çocuk ve bir köpek annesi.. tiyatro eğitmeni.. yaşlı..çok yaşlı....