Büzgülü bez torba nasıl dikilir?

-

buzgulu-bez-torba-dikimi-1
Sadece artan ipleri değil arada artan kumaşları da değerlendirmek gerek. Daha önce diktiğim erzak torbalarından artan kumaşlarla daha değişik büzgülü bir torbala dikebileceğimi düşündüm ve bu düşüncemi hayata geçirmek için kolları sıvadım. Sonuç olarak da ortaya bu sevimli büzgülü bez torba çıktı.

Nasıl dikildiğini merak edenler için kullandığım malzemeler şöyle:
1 adet 35×30 cm ebatlarında çiçekli pembe kumaş
2 adet 35×15 cm ebatlarında sütlü kahverenginde kumaş
1 adet 35 cm uzunluğunda pamuklu kenar süsü
Kordon örmek için kremrengi ip ve tığ
Krem rengi dikiş ipi

1.karede parçaların nasıl konumlandırılacağını görüyorsunuz, burada pembe kumaşın ortadan ikiye katlı olduğunu söylemem gerek. Öncelikle 2. karede görüldüğü gibi kahverengi parçalardan bir tanesiyle pembe kumaşı yüz yüze gelecek şekilde bir uçtan birleştiriyoruz. Bu birleştirdiğimiz uçları iğne ile sabitliyoruz ve 1 cm dikiş payı bırakarak dikiyoruz. Diktikten sonra dikiş yerlerini 3. karede görüldüğü gibi ütülüyoruz. Kenar süsünü kahverengi parçanın başlangıç hizasında iğne ile tutturup elde dikiyoruz. Daha sonra diğer kahverengi parçayı da aynı bir önceki parçayı diktiğimiz gibi pembe parçayla dikiyoruz ve dikiş yerlerini ütülüyoruz.

buzgulu-bez-torba-dikimi-2
Böylece pembe parça ortada kahverengi parçalar yanlarda olmak üzere parçalar birleştirilmiş oluyor.
Soldaki karede görüldüğü gibi düz kısım içte ters kısım dışta kalacak şekilde elde ettiğimiz yeni parçayı katlıyoruz.
Resimde işaretlenmiş dikiş yerlerini görüyorsunuz bu dikiş yerlerinde 2 adet açıklık var bunlardan bir tanesi kordonu geçirmek için yan tarafta bulunacak olan açıklık.
Diğeri ise dikiş tamamlandıktan sonra diktiğimiz parçayı ters yüz etmemize yarayacak olan 4 cm lik açıklık.
Kordon geçeçek olan açık pembe parçanın tam ortasından başlayıp 2 cm altında bitiyor.
Bu açıklığın kenar süsü dikili olan tarafa yakın olması gerektiğini de hesaba katmalıyız.

Dikme işini bitirdikten sonra açık bıraktığımız 4 cm’lik kısımdan bez torbamızı ters yüz ediyoruz. Ortaya sağdaki karede gördüğümüz gibi uzun bir parça çıkıyor. Daha sonra kordon geçirecek olduğumuz açıklık dışta ve en üstte kalacak şekilde üsteki parçayı alt tarafta kalan parçanın içine yerleştiriyoruz.

buzgulu-bez-torba-dikimi-3
Ve karşımıza 1.karedeki sonuç çıkıyor. Bu aşamadan sonra bez torbamızın ağız kısmını 2 cm dikiş payı bırakarak 3.karede görüldüğü gibi çepe çevre dikiyoruz.
Sıra kordon oluşturmaya geliyor. Kordon için 2.5 numara tığ ile 120 zincir çekiyoruz ve sondan bir önceki zincirden başlayıp her bir zincire sırayla batıp ip alıp tığın üzerindeki ilmekten geçirerek tüm zincirleri örüyoruz (2. kare).
Ördüğümüz kordonun ucuna çengelli iğne takıyoruz ve açık bıraktığımız kısımdan çengelli iğne yardımıyla kordonu geçiriyoruz (4.kare).

buzgulu-bez-torba-dikimi-4

buzgulu-bez-torba-dikimi-5
Kordonun her iki ucuna birer minik çiçek yapıp diktim. Bu çiçekler için 5 zincir çekerek başladım. İlk zincire batıp ip alıp ipimi tığın üzerindeki ilmekten geçirdim tekrar 4 zincir çektim ve yine aynı zincire batıp ip alıp ipimi tığın üzerindeki ilmekten geçirdim, tekrar 4 zincir çektim ve bu döngüde 8 yaprak oluşturdum.
Tamamlanan çiçekleri kordonun uçlarına dikip sabitledim. Böylece büzgülü bez torbamı tamamlamış oldum. Bu sevimli bez torbanın farklı renklerini dikmek için şimdiden sabırsızlanıyorum :)

Yeni çalışmalarla tekrar görüşmek üzere :) Blogum.

Bir yanıt yazın