Körnerkissen (sıcak su torbası) dikimi

-

kornerkissen-dikimi-sicak-su-torbasi-nasil-yapilir-1
Körnerkissen, İskandinav ülkelerinde çok eskilerden beri kullanılan bir ısınma aracı. Şöyle ki; Viking ve Eskimo anneler, küçük keselere koydukları buğday, keten tohumu, kiraz çekirdeği gibi tahılları, kuzinede ısıtıp, çocukların ceplerine koyarlarmış. Küçük Eskimo çocukları da hiç üşümezmiş :)

Kullanılan sıcak su torbaları zaten çok sağlıklı malzemeden yapılmıyor, kaldı ki kaynar su ile ısınmasını sağlayıp, çocukların yorganlarının altına konuluyor. Bu gibi şeylere dikkat eden biriyim, o yüzden üşenmedim, kendim diktim.

Bunlar doğal elementler, ısıyı hapseder ve ihtiyaç oldukça salar. Yani ideal şifa ısısını yakalar.
Mikrodalga veya fırında ısıtılır. Aynı zamanda soğuk kompres amacı ile kullanılır, bu durumda buzlukta muhafaza etmeniz gerekir.

kornerkissen-dikimi-sicak-su-torbasi-nasil-yapilir-2
Nasıl yapılır? Pek basit.

İstenilen boyutta pamuklu kumaşı kesip az buğday ile dolduruyoruz. Parça büyük ise bölmelerle ayırıyoruz. Tohumlar çabuk kayar, bölmeler sayesinde muntazam duruyor. Yaptıklarımdan birine azıcık da lavanta karıştırmıştım, olumsuz bir şey olmadı, güzel güzel koktu.

kornerkissen-dikimi-sicak-su-torbasi-nasil-yapilir-3

kornerkissen-dikimi-sicak-su-torbasi-nasil-yapilir-4
Güzel bir de kılıf olursa daha güzel olur tabii :)

Dileyen farklı ebatlarda dikebilir. Ben boyun için ince, bir de komple sırt için geniş dikmiştim, epey oyaladı, 2 iğne kırdım ama kullananlar memnun :)

Kışın ve yılbaşı zamanının soğuklarla beraber geldiğini düşünürsek, bu çalışmanın konuyla ilgisi de anlaşılır aslında :)

Yarışma duyurum burada.

#ödüllü2014yılbaşıyarışması

 

1 yorum gelmiş

Bir cevap yazın

Avatar photo

organik yaşamı ilke edinmiş biriyim. Yaşasın az tüketim, çok geri dönüşüm ve yerel, organik üretim!!