Chanel ceket kalıbı ve dikim detayları

-

chanel-ceket-kaliplari
Chanel ceket kalıbı ve dikim detaylarını paylaşacağım bugün sizlerle.
Fransız moda tasarımcısı Gabrielle Chanel (Coco Chanel) tarafından lanse edilen, benim de çok sevdiğim Chanel tarzı ceketler hem pantolon hem de etek üstüne kombin yapılabileceği gibi, ipekli kumaşlarla abiye elbise üzerine de kombinlenebilir. Ceketin yaka, ön pat, cep detaylarına şerit biye ile hem hareket katılırken hem de kumaşın doku ve dokumasından ötürü zamanla sarkma riski azaltılmış.

Chanel ceket kalıbı ve dikim detayları

Malzemeler;
Tuvit kumaş, pamuklu kumaş, keten kumaş ya da abiye olarak ipek veya saten kumaş kullanılabilir. Astarlı ceket dikmek isterseniz bir de astar kumaşı lazım tabii.
Biye şerit 150 cm ile 175 cm arası.
Kumaşa uygun iplikler.
Kalıptaki her kare 5 cm, kumaşa bu ölçekle aktarın. Aşağıda Chanel ceket kalıbını da paylaşıyorum.


Uygun bir kağıda kalıbı aktarmakla başlıyoruz öncelikle, yukarıda da belirttiğimi gibi vereceğim kalıptaki her bir kare 5 cm olacak şekilde.
Sonra kalıba göre kumaşımızı kesiyoruz, biçip dikiyoruz.
Omuzlar dikişle birleştiriliyor ilk sırada. Daha sonra boyun, yaka ve ön kenarlar dikişle bastırılır ve ön ve arka bölümler birleştirilir. Kenar süslemeleri şerit biye ile yapılır.


Şerit biye hem süslemek için kullanılıyor hem de kumaşı sağlamlaştırıyor.


Ön ve arka koltukaltı kısımları, kol evleri ve üst bedene çıt atılıyor. Bu bölgelerin kavisli bir yapısı olduğundan, makas darbeleri ile büzülme ve kasılma gibi rahatsız ve kötü görüntüler önleniyor.
Sonra kollara geçilir ve yanlar kapatılır.


En son olarak da cep ve cep şerit süslemeleri yapıyoruz.
Ceket astar kalıpları da mevcut aşağıda, astarlama yapmak isteyenler için kullanışlı.

Her kadının gardrobunda olması gereken hayat kurtaran ceket modellerinden biri. İster klasik takımlarla, isterseniz de jean üstüne spor kıyafetlerle kombinleyerek kullanabileceğiniz şık bir ceket modeli, Chanel ceket. Bir parça dikiş bilgisi ve bu patronlarla siz de kendinize bu modası hiç geçemeyen ve son derece kullanışlı olan Chanel tarzı ceketten dikebilirsiniz.

Chanel ceket kalıbı, ölçüleri ve yapım aşamaları blogumda. Yapmak isteyen herkese kolaylıklar dilerim. Sevgilerle…

Bir cevap yazın