Kruvaze yaka hırka dikişi

-

Kruvaze yaka hırka dikişi
Aslında diktim; sakın Kartopu’na söylemeyin… Aslında ben örgü örmeyi bilmem; sakın 10marifet’e belli etmeyin…

Kruvaze yaka hırka dikişi
Kartopu ve 10marifet’in birlikte düzenlediği yarışmaya başta katılmak istememiştim. Malum Kartopu deyince ilk akla gelen şey örgü… Dahası adı 10marifet olan bir sitede herkes birbirinden şahane marifetlerini sergilerken, hayatımda örgü başlangıç dersi sayılan bir banyo kesesi bile örmedim demek istemedim.

Madem istenilen teknik kullanılıyormuş, mis gibi yün örgü iplikleri dururken polyesteri bol bir yün kumaşla hızla diktiğim bir hırkayı sergileyeyim bari dedim. Ama sakın ikisine de örgü bilmediğimi belli etmeyin…

Kruvaze yaka hırka dikişi
Kar – buz derken kış aniden bastırdığında kendime acilen kalın bir kazak yapmak istedim. Ama ne sıfır yaka kullanabiliyorum artık, ne de boğazlı. Açık yakalı bir model ararken yeni çıkan Creazion dergisine bir göz atmak istedim. Orada tam istediğim gibi bir model bulunca çok sevindim.

Kruvaze yaka hırka dikişi
Kruvaze bluz diye tanımlanan bu modelin benim üzerine fotoğraftaki manken gibi duracağından emin şekilde kesme biçme işlemine başladım.
İlk karşılaştığım acı gerçek kumaşımı yine yeterli uzunlukta almadığımdı! Bu yüzden kol parçalarını kumaşın verevinden kesmek zorunda kaldım. Düşük kalite yünlü bir kumaşı giyer giymez dirsek yerlerinin kazağı bohçaya çevireceği endişesiyle dirseğe denk gelen yerlere acil takviye yaptım. Önce kolların iç kısmına tela diktim. Sonra müthiş dikiş becerilerimle dışına da deri görünümlü bir parça ekledim. İki parçayı birbiri üzerine denk getirme konusundaki dikiş becerilerimi takdir ettim! Neyse ki sadece içte kalıyor. Sakın siz de bir şey belli etmeyin!

Kruvaze yaka hırka dikişi
Kol parçalarını verevden kessem de kol uzunluğunu yetiştiremedim. Böyle olunca da kola ek parça diktim. En azından dikiş çizgisini deri parçayla süsleyeyim de biri düz diğeri verev gelen kumaş desenini kimseciklere hissettirmeyeyim dedim. Sakın fark ettiğinizi söylemeyin…

Kruvaze yaka hırka dikişi
Diktikçe kalınlığı daha da artan bu kumaşı tam bir kazak yapmaya bir türlü elim varmadı. Sonunda yanlardaki dikişleri birleştirmek yerine açık bırakarak havadar bir hırka yapmaya karar verdim.

Kruvaze yaka hırka dikişi
Önce tek tarafına içten çıtçıt ekledim.

Kruvaze yaka hırka dikişi
Dışta kalan parçaya da birit ilik yaparak koskocaman bir düğme ile birleştirdim.

Kruvaze yaka hırka dikişi
Tam işimi bitireceğim derken, kollardaki deri parçalarının pek yalnız olduğunu fark ettim. Hızlı bir manevrayla tüm yakaya yapay deri kumaşla biye geçtim. Kumaş eksikliğiyle örme becerisi yokluğunu bu seferlik böyle idare ettim.
Neyse, aramızda kalsın bu… Şimdi sessizce diğer sayfalara geçin… Sakın açığımı belli etmeyin… ;)

Kruvaze yaka hırka dikişi
Blogum

7 yorum gelmiş

  1. Avatar photo

    Nasıl yani yaa neden caktırmayacakmısım susmayacagım ben, inanki dergideki modelden cok daha güzel bir calısma cıkmıs ortaya ama bundan daha önemlisi bu nasıl güzel bir anlatımdır okurken bayıldım anlatımına saygılar efendim emeklerine saglık iyi günlerde giyin :D

  2. Avatar photo

    Ya bu siteyi Ve duzenlenen yarismayi ilk defa farkettim benim anlayamadigim yaptigimiz calismayi nereye yollayacagimiz bu konuda bilgilendirirseniz beni cok sevinirim

Bir yanıt yazın

Avatar photo

irem ne yapar? keyifle yaşar... gün gelir muhteşem tasarım kıyafetleri mevcut kazancıyla almasının aya gitmesi kadar olası olmasına çok bozulur ve 'artık istediğim kıyafetleri kendim dikmeliyim' der. sorun şudur ki, daha önce hiç dikiş dikmemiştir. içinin sesini dinler... ve bir de youtube'u. başlar dikmeye... o günden beri bulduğu her fırsatta dikiş dikmektedir :)