Deniz temalı peçete halkası yapımı

-

deniz-temali-pecete-halkasi-yapimi

Bir geri dönüşüm çalışması olarak sizlerle peçete halkasının yapımını paylaşmak istedim. Öncelikle marketlerin poşetlerinin sarılı olduğu rulo veya alüminyum folyoların sarılı olduğu sert cisimli ruloyu 3 cm eninde keserek çalışmamıza başlıyoruz.

deniz-temali-pecete-halkasi-yapimi-1

Daha sonra dantel kurdeleyi rulonun çevresinden bir santimetre fazla keserek rulonun iç kısmını dantelle kaplıyoruz.

deniz-temali-pecete-halkasi-yapimi-2

Buradaki amaç halkanın iç kısmının karton olarak gözükmesini engelleyerek ona şık bir görünüm kazandırmak. Aynı işlemi halkanın diğer tarafı için de tamamladığımızda iç kısım kurdele olarak gözükecektir.

deniz-temali-pecete-halkasi-yapimi-3

Daha sonra halat ipimizle halkanın etrafını beş turda sarıyoruz. Dikkat etmemiz gereken nokta ise bitiş noktalarının karşılıklı olarak aynı hizaya gelmesidir.

deniz-temali-pecete-halkasi-yapimi-4

deniz-temali-pecete-halkasi-yapimi-5

Üstte kalan bitiş bölümlerini gizlemek için 2 cm enindeki dantel kurdelemi dikey olarak bu bölüme sararak üstten yapıştırıyoruz.

deniz-temali-pecete-halkasi-yapimi-6

Evet şimdi biraz da süsleyelim halkamızı. Bu kısım tamamen sizin zevkinize kalmış bir durum. Hatta böyle bile bırakabilirsiniz ama ben halat ipine denizci temayı çok yakıştırdığım için yine böyle bir süsleme ile şıklık kazandıracağım. Bunun için öncelikle lacivert- gümüş çizgili kurdelemden bombeli katlı bir fiyonk çalışması yapacağım.

Bunun için küçük bir halka oluşturuyorum silikon tabancamı kullanarak. Oluşturduğum halkanın sağına ve soluna da eşit oranda aynı halkalardan oluşturuyorum.

deniz-temali-pecete-halkasi-yapimi-7

deniz-temali-pecete-halkasi-yapimi-8

Aynı işlemi tekrar yaparak çapamı fiyonkumun üzerine yapıştırıyorum. Siz isterseniz bir düğme ile de tamamlayabilir, hatta o şekilde de bırakabilirsiniz.

deniz-temali-pecete-halkasi-yapimi-9

Ben diğer halkayı da dantel kurdeleden oluşturduğum figürün ortasına çapa desenli bir düğme kullanarak değişik bir halka elde ettim.

deniz-temali-pecete-halkasi-yapimi-10

Diğer çalışmalarım için bloguma beklerim.

2 yorum gelmiş

  1. Avatar photo

    Çalışmalarınıza bayılıyorum sevginin günlüğü, sunumunuz da harika, yine çok şık bir çalışma olmuş ellerinize sağlık :)

Bir cevap yazın

Paylaşırsanız çok makbule geçer:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on LinkedIn
Linkedin