Kartondan hediye poşeti ve quilling süs yapımı

-

kartondan-sari-hediye-poseti-yapimi

Bir önceki yazımda kartondan hediye poşeti yapımını anlatmıştım. Bu yazımda da farklı şekilde süslenmiş ve boyutlarında ufak değişiklikler yapılmış başka bir hediye poşeti tarif etmek istiyorum. Bu hediye poşetini süslerken aynı zamanda küçük bir quilling çalışması da yapacağız.

İlk olarak A4 boyutundaki kağıdımızı daha önceki yazımda anlattığım gibi hazırlayarak işe başlıyoruz fakat bu sefer boyutlarımızda ufak değişiklikler var:

Ön ve arka kısımlar 10 cm, yan kısımlar 4 cm, yapıştırma payı her zamanki gibi 1.5 cm, üst kısım 2 cm ve alt kısım 3 cm olarak katlanıyor.

Delgeç yardımıyla oluşturulacak olan delikler yukarıdan 1.5 cm, yandan 2 cm mesafede.

Poşeti hazırladıktan sonra süsleme için çiçek yapımına geçebiliriz. İhtiyacımız olan aletler ve malzemeler aşağıdaki resimde de görüldüğü üzere: Yapıştırıcı, kağıt kıvırma iğnesi, 6’lı quilling cetveli, toplu iğneler, eni 0.5 cm boyu 15 cm olan üç farklı renkte her bir renk için 7 adet şerit. Toplamda 21 adet şeride ihtiyacımız olacak.

kartondan-sari-hediye-poseti-yapimi-malzemeler

3 farklı renkteki bu şeritleri aşağıdaki resimde görüldüğü gibi uç uca yapıştırıyoruz. Böylece 3 farklı renkten oluşmuş 7 adet şeridimiz oluyor. Bu şeritlerin her birini kağıt kıvırma aletiyle gerdirerek kıvırıyoruz.

kartondan-sari-hediye-poseti-yapimi-1

Yuvarlak halini almış olan şeritlerin 6 tanesini cetvele yerleştiriyoruz. İç tarafta kalan başlangıç kısmı ve dış tarafta kalan bitiş kısımlarını birbirinin üzerine gelecek şekilde iğne ile kenara bitiştiriyoruz ve yapıştırıcı yardımıyla yapıştırıyoruz. Diğer 7. halka yapacağımız çiçeğin orta kısmını oluşturacağı için gergin haldeyken uç kısmını açılmaması için yapıştırıyoruz. Elde ettiğimiz yuvarlakları kuruduktan sonra cetvelden çıkarıp alt kısımlarından iki parmağımızın arasında hafifçe sıkıştırarak aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi yuvarlak halden damla haline getiriyoruz.

kartondan-sari-hediye-poseti-yapimi-2

İğne saplayabileceğimiz bir zeminde çiçeğimizin orta kısmını ve yaprakları oluşturacak 6 kısmı aşağıdaki resimde görüldüğü gibi bir araya getiriyoruz. Her bir yaprağın alt kısmına yapıştırıcı sürüyoruz ve yapışmasına yardımcı olmak için iğne ile her bir yaprağı sabitliyoruz.

kartondan-sari-hediye-poseti-yapimi-3

Çiçeğimiz iyice kuruduktan sonra poşetimize yapıştırıyoruz. Ben poşetin ağzını bağlamak için çiçeğin renklerine uygun ip ve boncuklar kullandım. İpi önce arka taraftan ön tarafa geçirdim ve aşağıdaki resimde görüldüğü gibi 5 adet boncuğu dizdim. Daha sonra ipi arka tarafa geçirerek her iki ucuna 3er boncuk dizip ipin uçlarına düğüm attım. Böylece hediye poşeti tamamlanmış oldu. Diğer anlatımlı çalışmalarımı takip etmek için blogumu ziyaret edebilirsiniz.

kartondan-sari-hediye-poseti-yapimi-4

Bu da poşetimizin arka kısmı.

kartondan-sari-hediye-poseti-yapimi-5

5 yorum gelmiş

  1. Avatar photo

    Beğenmenize çok sevindim Neşeli Quilling, sizin çalışmalarınızın verdiği motivasyonun sonucu aslında bu çalışma :) Bu vesile ile size de paylaşımlarınız için ayrıca teşekkür etmiş olayım.

Bir yanıt yazın