Kolay yastık kılıfı dikimi

-


Kolay yastık kılıfı dikimi anlatımlı tarifi.
Farklı boyut ve desenlerde bir sürü yastık sevenlerdenseniz siz de, 20 dakikada kolaylıkla dikebileceğiniz bu yastık kılıfı çalışması hoşunuza gidecek. Dikiş makinesine sahip herkesin yapabileceği kırlent kılıfı yapımına başlamak için birkaç şeye ihtiyacınız var.

Yastık kılıfı dikmek için gerekli malzemeler;
Kumaş
Makas
İplik
Dikiş makinesi
Düğme (şart değil)

Öncelikle elbette yastığınızın ölçüsünü hesaplamanız gerekiyor. Sonra dikeceğiniz kırlentin kumaşını bu ölçüye göre keseceğiz.
Şöyle basit bir formül verebiliriz;
uzunluk; yastık genişliği x 2 + 7.5 cm
genişlik; yastık genişliği + 2.5 cm

Kolay yastık kılıfı dikimi

Yukarıda vermiş olduğumuz hesaba göre 50 cm’lik yastık genişliğimiz var ise uzunluk 107.5 cm, genişlik ise 52.5 cm olmalı
Kısa kenarlar için 2.5 cm fazladan kesmiş olduğumuz payı içeri doğru alarak makine dikişi geçiyoruz.
Sonra kumaşı tersten ikiye katlıyoruz ve makinede geçtiğimiz kısımlar birbirine bakacak şekilde denk getiriyoruz ve ortası açık kalacak şekilde kenarlarını dikiyoruz sadece. Böylece bir kapak yaptık aslında.
Kapağı sağdan dışarı çevirip içine yastığı sokuyoruz ve diğer kapağı da kapatıyoruz. İşte yastık kılıfınız hazır bile. İstendiğinde kolaylıkla kılıfı çıkartıp yıkayabilirsiniz. Bir minik düğme dikmek ya da dikmemek zevkinize kalmış.

Kumaşı, içine koyacağınız yastığın ölçülerine uygun kesiyorsunuz

Kısa kenarlara makine dikişi geçiyorsunuz

İkiye katlayıp ortayı pencere şeklinde açık bırakacak şekilde kenarlardan yine dikiyorsunuz

Kumaşı düzüne çevirip pencereden yastığı içeri sokuyorsunuz

Pencereyi kapatıp isterseniz minik bir düğmecik de kondurabilirsiniz.

Yıkaması kolay, takması çıkarması kolay ve gerçekten de çok kısa bir sürede dikebileceğiniz kırkent kılıfından bir kez yapınca hızınızı alamayıp tüm evi rengarenk yastıklarla doldurabilirsiniz :)
Bu kolay yastık kılıfı dikimi tarifi sayesinde bebek yastıklarından dekoratif yastıklara kadar pek çok model yaratabilir hatta becerileriniz doğrultusunda kanaviçe işlemeli ya da kenarları ponponlu, oyalı pek çok süsleme ile eklemeler yapabilirsiniz diktiğiniz yastıklar üzerine.

Değişik şekillerde yastık kılıfları görmek, fermuarlı, kulaklı ya da işlemeli yastık kılıfı dikimleri öğrenmek için yastık modelleri kategorimize bakmayı unutmayın.
Denemek isteyenlere kolay gelsin, sorularınız olursa yorum olarak yazmaya çekinmeyin.

Bu çalışmanın orijinal kaynağı ise şurası.

Bir cevap yazın

Paylaşırsanız çok makbule geçer:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on LinkedIn
Linkedin

Kış temalı kumaş boyama yastık

| | 10 Yorum

1) Çalışma “kumaş boyama yastık” yapımı. Bunun için gerekli malzemeler: patiska kumaş, tekstil kalemleri, tekstil boyaları, levha elyaf, boncuk elyaf ve patron kağıdı. 2) Öncelikle kullanılacak desen ve figürler için kitaplardan ve...

Home sweet home yazılı yastık yapımı

| | 0 Yorum

Çok cici bir köşe yastığı yapıyoruz. Keçeden harflerimizi kesiyoruz, tasarımı size ait. Sonra yastığımıza dikiyoruz, ben renkli kanaviçe ipleri kullanıyorum, daha da sevimli oluyor. İsterseniz yapmayabilirsiniz ama ben çatı da...

Çapraz kumaşlı yastık nasıl dikilir?

| | 0 Yorum

Kumaş şeritler ile çapraz desenler oluşturulmuş ve kumaşa derinlik, zenginlik verilmiş bu yastık yapımında. Peki nasıl yapılmış?   Burada işin sırrı kumaş şeritleri dikmekte. Boru şeklinde oluşturup tersten dikiyoruz. Sonra...