Kumaş kaplı vazo – kendin yap fikirleri

-


Kumaş kaplı vazo. Kabul edin sizin de gördüğünüz en güzel vazo fikirlerinden biri değil mi? :)
Yapımı yine özel bir teknik bilgisi gerektirmeyen, kendin yap diy işlerine meraklı herkesin yapabileceği kolaylıkta.

Gerekli malzemeler;
Keten düz kumaş
kumaş boyaları
fırça
kalın şerit şeklinde bant
şişe
silikon tabancası
jüt ip
ve bir çiçek

Kumaş kaplı vazo yapım aşamaları

Seçmiş olduğunuz şişenin etrafına uygun uzunlukta kumaşınızı ayarlayın.

Kumaşımızı boyayarak başlıyoruz. Çizgili bir desen tercih edildiği için şerit şeklinde bantlardan kullanacağız. İstediğiniz aralıkta bantları yapıştırarak geri kalan kısımları kumaş boyası ile boyuyorsunuz. Kuruduktan sonra bantları çıkardığınızda şeritli kumaşınız hazır bile.

Şişenin etrafını kumaş ile dolayarak toplu iğnelerle kumaşın ucu iç kısımda kalacak şekilde tutturun. Silikon tabancası yardımıyla sıcak silikon kullanarak kumaşı birbirine yapıştırın. Makine dikişi iyi olanlar dikebilirler de tabii.

Sonra fotoğrafta da görüldüğü gibi şişelerin ortasından ipleri büzerek bağlıyorsunuz. İçine de gönlünüze göre bir çiçek koydunuz mu işte dünyalar güzeli vazonuz hazır bile.
Eğer kendiniz çiçek yetiştiriyorsanız kendi yapmış olduğunuz vazoların içine kendi yetiştirmiş olduğunuz çiçeklerden de koyarsanız artık değmeyin keyfinize!
Hatta kumaş kaplayacağınız cam şişe de daha önce almış olduğunuz ve evde duran bir içecek şişesi olursa bir de geri dönüşüme katkı sağlamış olursunuz, daha ne olsun? :)

Baharla beraber içimizde de çiçekler açmaya başlıyor madem, mis gibi kokulu çiçekleri böyle güzel pastel renklerde boyanmış kumaş kaplı vazoların içinde sergilemek fikren bile çok cazip geliyor kulağa. Ev dekorasyonuza uygun seçeceğiniz kumaşlarla kapladığınız cam şişelerden vazo yapıp, içine de çiçek koyarak tabii, dostlarınıza hediye olarak da götürebilirsiniz. Elinde böyle bir vazo ile gelen birine karşı gülümsememek ne mümkün!

Benim elimde zaten desenini çok beğendiğim kumaşlarım var, sadece şişe kaplayacağım da diyebilir çok daha kısa sürede birkaç hareketle yine benzer vazolar yapabilirsiniz. Yeter ki siz yapmak isteyin ve azmedin, gerisi kolay : )

Kumaş kaplı vazo çalışması bu kaynaktan alıntılanmıştır.

Yapacak olan herkese şimdiden kolay gelsin o zaman, sevgiler…

Bir cevap yazın

Paylaşırsanız çok makbule geçer:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on LinkedIn
Linkedin