Nakışlı kumaş organizer dikimi – anlatımlı

-

nakisli-kumas-organizer-dikimi-anlatimli-1
Nakışlı bir kumaş organizer diktim. Oldukça işe yarayan bir kumaş toplayıcı, sizin için de işe yarar bir eşya olabilir. Peki kumaş organizer nasıl dikilir? İşte başlıyoruz:

Aslında banyoda fırça ve makyaj malzemelerinin konulabileceği, çocuk odalarında küçük oyuncakların ya da bebek hijyen malzemelerinin yerleşebileceği, hobi odalarında iplik, makas, kurdele gibi malzemelerin barınabileceği ve hatta içerisinde ilaçların bile muhafaza edilebileceği çok amaçlı bir düzenleyici bu. Askıya monte edilen bu düzenleyicinin yapılış aşamaları aşağıdaki gibi…

nakisli-kumas-organizer-dikimi-anlatimli-2
Beyaza her renk yakışıyor. Önce yukarıdaki şemada gördüğünüz gibi organizerin nasıl görüneceğini planladım. Bu size de yol gösterebilir. Ceplerini nakışla süslemeyi düşündüm.
Gönlünüzden hangi renkler geçiyorsa kullanın. Hatta kelebekleri uçuşturun. Nakıştan böcekleri dolaştırın, belki sıra sıra baykuşları, sıra sıra minik kuşları dizin. Farklı süslemeler de yapabilirsiniz.

nakisli-kumas-organizer-dikimi-anlatimli-3
Bu modeli çizerken aslında tığ işi ile yapılmış bir görselden esinlendim. Ama tığ işi bilmiyorum ve beceremiyorum. Dikiş ve nakış kombinasyonu aklıma geldi. Evde bulunan etamin kumaşına benzer bir kumaşı kullandım. Önce yukarıdaki gibi bir çizim yaptım. Ölçülerini planladım. Askının ölçülerini esas almak zorundayız, çünkü düzenleyicimizin eni askının eninde olacak. Alta bir dikdörtgen kumaş (40 x 50 cm – dikiş payları içerisinde) olmak üzere kesip, üzerine de (17 x 43 cm’lik – dikiş payları içerisinde) 2 ayrı parça kestim. Bu iki ayrı parçayı cepler için kullandım.
Arzu edenler ölçüleri kendi isteği doğrultusunda değiştirebilir. Daha derin, daha uzun, daha kısa bir model oluşturabilir.

nakisli-kumas-organizer-dikimi-anlatimli-4
Dikiş paylarını önce ütüledim. Bu şekilde dikişlerim daha düzgün olacak.

nakisli-kumas-organizer-dikimi-anlatimli-5
Cepleri biraz kestim. Yerleştirirken üst kısımlarının açılması için bolluk payı bıraktım. Çok dar olursa içine eşyalarımızı yerleştiremeyebiliriz. Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi aralarına iplik makaraları yerleştirdim. Önce toplu iğne tutturup, sonra da teyelledim.

nakisli-kumas-organizer-dikimi-anlatimli-6
Sonra en zevkli kısmı başladı. Minik çiçekler için brezilya nakışı tekniklerini kullandım. Minik desenleri kumaş kalemi ile (frixion ütülenince çıkan kalem) şöyle bir çizdim. Kurşun kalem ile de çizebilirsiniz.

Dikişleri sabitlemeden önce nakış işlerini yapın, nakışı yapmak için çok küçük bir alan kalır ve nakış yapamazsınız. Kasnakla nakış yapacaksınız cepler için gerekli kumaşı kesmeden çalışın ki kasnak takabilesiniz. Kestikten sonra kasnağa gerecek boyutta olmayacaktır. Bunlar da hatırlatmak istediklerim.

nakisli-kumas-organizer-dikimi-anlatimli-7
İşlemeler bitince teyellerin üzerinde makine dikişi geçtim. En üst parçayı geriye doğru kıvırarak askıya sabitledim ve makine dikişi yaptım. Köşelere süs amaçlı birer düğme koydum. Makinem ilik açsaydı düğmeleri açılır kapanır yapmak isterdim, böylece yıkaması kolay olacaktı.

nakisli-kumas-organizer-dikimi-anlatimli-8
Askıyı da birazcık süslemek istedim. Üzerine kırtasiyelerde satılan minik saten çiçeklerden yapıştırdım. Aslında boyamak istemiştim ama üzeri lake fırın boya olduğu için boya dokuya nüfus etmedi ve dokunmayla silindi. Bu çiçekler durumu idare eder, belki sizlerin aklına daha keyifli bir şeyler gelir.

nakisli-kumas-organizer-dikimi-anlatimli-9
Bu da son durumu. Çok amaçlı kullanılabilecek bir düzenleyici. Pratik ve şık bir organizer / düzenleyici oldu. Size de kolay gelsin.

1 yorum gelmiş

Bir Cevap Yazın

Paylaşırsanız çok makbule geçer:
Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Google+Share on LinkedIn
emine şeremet

Nakış, pasta, polimer kil, çizim, tasarım, illüstrasyon ve hayata dair her şey.... tüm sevdiklerim...

Eski kot pantolondan organizer yapımı

| | 2 Yorum

Eski kot pantolondan organizer yapımı. Eskimiş, kullanılmayan kot pantolonlarınızdan yapabileceklerinizin sınırı yok. Bu sefer evinizin herhangi bir yerinde kullanabileceğiniz bir organizer yapıyoruz. İhtiyacımız olanlar: Eski bir kot pantolon Makas Dikiş...

Kendin yap projeleri

| | 2 Yorum

Kendin yap projelerini derlemeye devam ediyorum. Bu sefer ev dekorasyon fikirleri paylaşıyorum. Tabureyi organizer şekline dönüştürmek ve daha fazlası blogumda....

Bebek odası süsleri

| | 0 Yorum

Geçenlerde kuzenimin bebeği oldu, Mert’e hoşgeldin hediyesi olarak tam takım hazırladım ben de.. Önce odadaki ıvır zıvırı toplamak için kumaş kapladığım bir organizer hazırladım, içi elyaf dolu bir tavşancık yaptım....

Keçe organizer, dekoratif isimlik

| | 0 Yorum

Alıcımla beraber tasarladığımız isimli taçlık. Hem dekoratif olarak duvarda hoş duracak, hem de Naz kızımızın dünya kadar tacını bir araya toplayacak Kullanım amacı olan dekoratif amaçlı bir çalışma oldu. Diğer...

Pet şişe ve deterjan kutusundan organizer

| | 1 Yorum

Bu düzenleyici takı malzemelerimi koyacak yer arayışına girince ortaya çıktı. Bulaşık deterjanı kutusunun geniş kenarını çıkarıp organizer için tepsi oluşturdum. Bu tepsiyi kalın sarı kumaş ve silikonla kapladım. Daha sonra...

Şeffaf cepli oyuncak organizeri

| | 2 Yorum

Eğer eski kotlarınızı değerlendirmek istiyorsanız işte size birkaç çözüm. Daha önce beşik için yaptığım şeffaf cepli organizerlerden, oyuncak ve terliklere yaptığım organizerler…Detaylı yapılış resimleri ve diğer kot değerlendirme  fikirleri için...