Tığ işi bardak altı yapımı

-

tig-isi-bardak-altligi-nasil-yapilir-1
Dedim ya basit ve çabuk biten şeyleri seviyorum. Bu zarif bardak altları da onlardan biri…

tig-isi-bardak-altligi-nasil-yapilir-2

tig-isi-bardak-altligi-nasil-yapilir-3
Yüncüde gördüğüm bu bu coton ip çok hoşuma gitti çok doğal duruyordu, sofralara yakışacağını düşündüm ve ortaya bu motifler çıktı. 1 numara tığ kullandım.

tig-isi-bardak-altligi-nasil-yapilir-4

tig-isi-bardak-altligi-nasil-yapilir-5
Ortadan sihirli halka yaparak başlanıyor. Sihirli halka; ipi baş parmağınıza bir kere dolayıp üzerini sık iğne veya trabzan ile doldurmaktır. Sihirli halka nasıl yapılır öğrenmek isterseniz, sitemizin arama çubuğuna “sihirli halka video” yazmanız yeterli. Kısaca video ile gösterdik.

tig-isi-bardak-altligi-nasil-yapilir-6
Sihirli halka üzerine 8 tane ikili trabzan yapılır, trabzanların arasına iki zincir çekilir.

tig-isi-bardak-altligi-nasil-yapilir-7
Sonra sıra başı ile birleştirilir. Sihirli halkada ipi çekerek ortada boşluk kalmayacak şekilde birleştiriyoruz. Burada da öyle yapılır. Aşağıdaki gibi bir görünüm elde edeceksiniz.

tig-isi-bardak-altligi-nasil-yapilir-8
Sonrası mı? O kadar kolay ki anlatmaya bile gerek yok, aşağıda yakından çektiğim resimlere bakarak rahatlıkla örebilirsiniz. Ama yine de biraz tarif etmeye çalışalım:

tig-isi-bardak-altligi-nasil-yapilir-9

8 trabzanlık halka oluşturulur. 2 trabzan arasındaki boşluğa tekrar 3 trabzan yapılır (trabzanlar tek seferde bitirilecek). İki trabzan arasına 6 zincir çekilir. Diğer sırada zincirler 6’şar sık iğne ile doldurulur. Diğer sırada her sık iğnenin üstü trabzanla doldurulur (6 trabzan). Bu 6 trabzan arasında 3 zincir var. 1 üst sıra 6 trabzan, 5 zincir şeklinde bitirilir. Son sırada zincirlerin üstüne 7 sık iğne doldurulur. 3 zincirle trabzanların ortasına batılır. 5’er zincirle 3 pıtırcık yapılır. Tekrar 3 zincirle 2. boşluğa geçilip 7 sık iğne ile doldurulur.

tig-isi-bardak-altligi-nasil-yapilir-10

tig-isi-bardak-altligi-nasil-yapilir-11
İşte sofrada yerlerini aldılar bile, afiyet olsun… Blogum

Editör Notu: Biz bu güzelim motifin bir de videosunu çektik, siz de daha kolay örebilin diye. Ağır ve anlaşılır anlatmaya çalıştık. İşte burada, vidolu anlatım ile tığ işi bardak altlığı yapımı:

8 yorum gelmiş

Bir yanıt yazın

Avatar photo

Çalışırken bir taraftan da hobilerine devam etmeyi ihmal etmemiş, evli çocuklu, her fırsatta bir şeyler ören, diken ve bu nedenle evi sürekli dağınık biriyim.