Tığ işi çerçeve yapımı

-


Tığ işi çerçeve yapımı biraz örgü bilen herkesin kolaylıkla yapabileceği bir çalışma. Basit ve keyifli, içine tel koyduğumuz için de birçok şekil vermek mümkün. Çerçeveden sıkıldığınız noktada bebeğinizin ismini yazabilir ya da kaktüs, ananas, bulut gibi şekiller vererek dekoratif olarak kullanabilirsiniz. Benim gibi bir ip bağlayarak kolaylıkla duvar süsüne de çevirebilirsiniz. Çalışma tığ ile uzun bir boru örmekten ibaret aslında, geri kalan kısım teli örgü borunun içine sokmak ve şekil vermek.

Malzemeler;
Tığ, rengini beğendiğiniz yün ip ve tel (teli nalburlarda ya da yapı marketlerde kolaylıkla bulabilirsiniz)

Tığ işi çerçeve yapımı

Sihirli halka ile başlanır
Sihirli halka içine 4 sık iğne yapıyoruz, çok ince olmasın ki istediğiniz şekli verebilelim.
Sıkıca kapatıyoruz 4 sık iğne sonunda ve ilk yaptığımız ilmeğe batıyoruz.
Bir zincir ile yukarı çıktık ve döne döne ilerleyeceğiz. Bu ilk ve son çektiğimiz zincir yani.
1 çift 1 tek yapacağız ve aşağı doğru uzun bir boru öreceğiz.
Sonuncuyu da tek yapıp ilk yaptığımız ile birleştiriyoruz
Sonrakilerin hepsini tek yaparak ilerleyeceğiz, her deliğin içine tek basıyoruz
Hep tek batarak yuvarlanarak devam ediyoruz yani, upuzun bir boru örmeye çalışıyoruz şu an.
Ördüğünüz boru istediğiniz uzunluğa gelince örgü borunun içine teli geçirme işlemine geçeceğiz.
Telin içeri sokacağımız ucunu pense ile bükün ki sivri ve delici olmasın. Daha sonra teli geçirip borunun açık ucunu kapatıyoruz.

Ben kalp şeklinde bir çerçeve ve oğlumun odası için mavi bulut şeklinde bir duvar süsü hazırladım, aşağıda gördüğünüz gibi.

İçinde tel olduğu için şekil vermek öyle kolay ki… Canınız sıkıldıkça bambaşka şekiller oluşturabilirsiniz. Tel örgü borunun içinde kaldığından ve tekin ucunu kıvırdığımızdan dolayı çocuklara oyuncak olarak bile verilebilir, değişik şekiller yapıp zaman geçirmeleri için bir alternatif :)

Telin içeri sokacağımız ucunu pense ile bükün ki sivri ve delici olmasın. Daha sonra teli geçirip borunun açık ucunu kapatıyoruz.

Yukarıdaki yazılı tığ işi çerçeve yapımı tarifini videomdan da adım adım izleyebilirsiniz. Beğendi iseniz kanalıma abone olmayı unutmayın : )

Bir yanıt yazın

Avatar photo

Tığ işi /Amigrumi /Örgü / Anne Bebek / Dikiş /Geri dönüşüm /DIY Kendin yap /

Kullanışlı ve dekoratif tığ işi tutaçlar

| | 8 Yorum

Yetenek yarışmalarını çok seviyorum. Bu yarışmada konusu ve katılım şartlarının uğraştırıcı olmaması nedeniyle beni cezbetti. Hem kullanışlı, estetik, diğer çalışmalara benzemeyen ve en sevdiğim malzeme yün ile yapılan bir çalışmayla...