Kullanışlı ve dekoratif tığ işi tutaçlar

-

tığ işi tutaçlar

Yetenek yarışmalarını çok seviyorum. Bu yarışmada konusu ve katılım şartlarının uğraştırıcı olmaması nedeniyle beni cezbetti. Hem kullanışlı, estetik, diğer çalışmalara benzemeyen ve en sevdiğim malzeme yün ile yapılan bir çalışmayla katılmak istedim yarışmaya. Üç adet yaptım, üçü bir takım.

tığ işi tutaçlar
Gelelim yapım aşamalarına… Kalın yün tığı ile dört zincir çekiyoruz, zinciri birleştirip halka yapıyoruz, halkanın içini üçlü tarabzanlarla doldurmaya başlıyoruz. Aşağıda gördüğünüz resimdeki gibi düzgün formlu bir tutaç olana kadar dönerek trabzan yapmaya devam ediyoruz. Büyüklüğü size kalmış.

tığ işi tutaçlar

tığ işi tutaçlar
İstediğiniz büyüklüğe geldiğinde bitirin. Ben tutaçlarım mutfakta daha görünsün diye yedi zincirle kulp da yaptım ve astım. İsteğe göre kulplu ya da kulpsuz yapabilirsiniz.
Gelelelim süslemesine… Öncelikle desenimizi kağıda çiziyoruz.

tığ işi tutaçlar
Kesip kalıp alabileceğimiz şekilde tüm parçaları ayrı ayrı çiziyoruz.

tığ işi tutaçlar
Bu parçaları tek tek kesiyoruz.

tığ işi tutaçlar
Hazırlamış olduğumuz bu kalıba göre keçelerimizi kesiyoruz.

tığ işi tutaçlar
Kestiğimiz parçaları aşağıdaki gibi yapıştırıyoruz.

tığ işi tutaçlar

tığ işi tutaçlar

tığ işi tutaçlar
Arkası temiz olacak şekilde penguenlerimizi ve kalbimizi tutacımıza dikiyoruz. Ve tutacımız hazır. Ben renk ve model açısından penguenlileri tamamladığı için bir tane de püsküllü çalıştım. Bu şekilde istediğimiz desen, renk ve şekillerde daha birçok tutaç yapabiliriz :)

Paylaşım linkleri: fb, blogum.

8 yorum gelmiş

  1. Avatar photo

    Ayyuceee bayildim bu fikre! Hem ozgun hem cok temiz hem de coook sevimli bir is olmus:)ellerine saglik ve bol sans dilerim..sevgiler:)

Bir cevap yazın

Avatar photo

Ayyüce ve Zeynep, yani iki kişi beraber yürüttüğümüz, el yapımı ürünler üretip alıcıya sunduğumuz bir bloğumuz var :) Üretmeyi ve hobi çeşitliliğini seviyoruz. Çalışmalarımızı paylaşmak ve yeni fikirler edinmek için buradayız :)

Tığ işi cupcake magnet yapımı

| | 1 Yorum

Cupcake sevmeyen var mı acaba? Hiç sanmıyorum, hele bir de çikolatalı olursa… Ben de çok sevdiğim için mutfağımda sürekli bulunsun diye çikolatalı vişneli ve çikolatalı franbuazlı cupcake yaptım… Bence sizin...