Tığ işi kulaklı boyunluk yapımı (bebek örgüleri)

-

tığ işi boyunluk yapımı
Büyük oğluma yarışma için atkı ördükten sonra küçük oğlumun da hatırı kalmasın diye artan iplerden ona da kış için bir başlık ördüm. Aslında boyunluk da diyebiliriz. Bere ve atkıyı bir araya getiren bir başlık. Bebeğe ayrı iki parça takmaktan kurtarıyor ve oldukça da sıcak tutuyor. Örmesi kolay çok.

Bu başlık için Kartopu Gipsy kullandım ve 7mm’lik tığ tercih ettim.

tığ işi boyunluk yapımı
1. sıra: 41 zincir çekin ve yarım sık iğneyle çektiğiniz ilk zinciri birleştirerek bir daire yapın. (Eğer yetişkin için örecekseniniz daha fazla zincir çekin yaptığınız dairenin çapını ölçerek karar verin.) 

tığ işi boyunluk yapımı
2. sıra: 2 zincir çekin ve 1. sırada çektiğiniz tüm zincirlerin üzerine birer 2’li trabzan örün. Yarım sık iğneyle bu sırayı birleştirin. (sıranın başındaki 2 zincire batarak)

tığ işi boyunluk yapımı
3. sıra: 1 zincir çekin. 2. sırada ördüğünüz tüm 2’li trabzanların üzerine birer sık iğne örün. Sırayı yarım sık iğneyle birleştirin. (sıra başında çektiğiniz zincire batarak)
4. sıra: 2 zincir çekin ve 3. sıradaki tüm sık iğnelerin üzerine birer 2’li trabzan örün. Yarım sık iğneyle bu sırayı birleştirin. (sıranın başındaki 2 zincire batarak)

tığ işi boyunluk yapımı
Eğer örerken renk değiştirmek isterseniz bunu sıranın başında yapın.

tığ işi boyunluk yapımı
Son iki sırayı tekrar ederek tamamında başlığı 18 sıra olarak örün. İpi kesin ve sarkan ipleri ucu küt bir örgü iğnesi yardımıyla ördüğünüz sıraların içine saklayın. Başlığın yüzü çerçeveleyecek olan ilk sırasının çevresini sık iğneyle örün.

Kulaklar için,
1. sıra: 4 zincir çekin ve ördüğününüz ilk zincire batıp yarım sık iğne ile birleştirerek bir daire yapın.
2. sıra: Yaptığınız dairenin içine 8 sık iğne örün. Ördüğünüz ilk sık iğneyi yarım sık iğneyle birleştirin. (8 ilmek)
3. sıra: 1 zincir çekin, 2. sırada ördüğünüz her ilmeğe 2 sık iğne örün. Sıranın başındaki ilk sık iğneyi yarım sık iğneyle birleştirin. (16 ilmek)
4. sıra: 1 zincir çekin. 3. sırada ördüğünüz her ilmeğe 1 sık iğne örün. Sıranın başındaki ilk sık iğneyi yarım sık iğneyle birleştirin. (16 ilmek)
Uzunca bir ip bırakarak ipi kesin.
Bıraktığınız uzun iple kulakları başlığın neresinde olmasını istiyorsanız oralara 4 ilmek uzunluğunca dikin. Artan ipleri saklayın ve kesin.

tığ işi boyunluk yapımı
Hepsi bu kadar. Dilerseniz astarlayarak kullanabilirsiniz. Blogumuz.

4 yorum gelmiş

  1. işiniz zaten çok güzel ama bir de yanında bu harika fotoğraflar yok mu, gerçekten bayılıyorum. teşekkürler.

Bir cevap yazın

Paylaşırsanız çok makbule geçer:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on LinkedIn
Linkedin