Tığ işi kutu süsleme

-

anlatimli-tig-isi-mendil-kutusu-kilifi-yapimi-1
Daha önceki yazımda  kağıt mendil kutusuna nasıl kılıf dikileceğini aşama aşama anlatmıştım. Yine aynı aşamalardan geçerek bu kılıfı diktim. Bu sefer hazır kenar süsü kullanmak yerine kenar süslerini tığ ile kendim yaptım. Yapması çok basit, aşağıda resimli anlatımı bulabilirsiniz.

anlatimli-tig-isi-mendil-kutusu-kilifi-yapimi-2
Kenar süsü yapımına zincir çekerek başlıyoruz, kaç zincir çekeceğiniz kenar süsünün boyutuna göre değişir. Daha sonra bütün sıra boyunca sık iğne yapıyoruz. Sıra bitince dönüyoruz ve tekrar sık iğne yapıyoruz.

anlatimli-tig-isi-mendil-kutusu-kilifi-yapimi-3
3. sırada aşağıdaki resimde görülen motifi oluşturmak için sürekli tekrarlanan şekilde önce bir ilmek atlıyoruz ve sıradaki ilmeğe sık iğne yapıyoruz. (1.kare) Tekrar bir ilmek atlıyoruz ve sıradaki ilmeğe 5 trabzan yapıyoruz. (3.kare) Sıradaki ilmeği atlayıp yanındaki ilmeğe sık iğne yapıyoruz (4.kare) ve bu şekilde tüm sıra bitene kadar aynı döngüde devam ediyoruz.

anlatimli-tig-isi-mendil-kutusu-kilifi-yapimi-4

anlatimli-tig-isi-mendil-kutusu-kilifi-yapimi-5
Sıra bitince her iki ucu birleştiriyoruz, ütülüyoruz ve istenen kısımları elde dikerek tutturuyoruz. Nasıl dikildiğini ve tüm aşamaları anlattığım yazımı blogumda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Paylaşırsanız çok makbule geçer:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on LinkedIn
Linkedin