Tığ işi telefon kılıfı örgüsü

-

tig-isi-telefon-kilifi-nasil-orulur
Aslında çok başka bir şey örmek için çıkmıştım yola, fakat örgünün ilerleyen kısımlarında kendimi süslü bir telefon kılıfı tasarlarken buldum. Çok kısa sürede tamamlayabileceğiniz bu şirin telefon kılıfını örerken basit tığ teknikleri ve kombine etmeye pek alışık olmadığımız renkte malzemeler kullandım.
Denemek isterseniz ihtiyaç duyacağınız şeyler: 2.5 numara tığ, 2 adet düğme, 2 farklı renkte ip ve yün iğnesi.

Bu kılıfın ölçüleri 7x14cm, boyutları değiştirmek ise çok basit sadece başlangıçtaki zincir sayısını ve öreceğiniz sıra sayısını istediğiniz gibi değiştirerek kendi telefonunuza birebir uyan bir kılıf örmeniz mümkün.

tig-isi-telefon-kilifi-nasil-orulur
Yapım aşamalarına gelince; ilk önce dikdörtgen şeklindeki ana parçayı örerek başlıyoruz. Bu ana parçayı örmek için kullandığım teknik yalancı trabzan tekniği.
Başlangıç olarak 32 zincir çekiyoruz ve tığdan itibaren 2 zincir atlayıp üçüncü zincirle örmeye başlıyoruz.
Tıpkı trabzan örecekmiş gibi ip alıyoruz ve önümüzdeki ilmeğe batıp tekrar ip alıyoruz daha sonra bu aldığımız ipi tığın üzerindeki ilmeklerden tek seferde geçiriyoruz.
Yalancı trabzanın trabzandan farkı tığ üzerindeki ilmeklerin iki seferde değil tek seferde çekiliyor olması.

Her sıra bitiminde 2 zincir çekiyoruz ve dönüyoruz. Toplamda 28 sıra ördüğümüzde kılıfın ana parçasını bitirmiş oluyoruz. İpimizi sabitleyip kesiyoruz.

tig-isi-telefon-kilifi-nasil-orulur-2
Sıra kenar süslerine geliyor. Kenar süslerinin yapımında kullandığım teknikler trabzan ve sıkiğne teknikleri. Her bir kenar süsü için 37 zincir çekiyoruz. Kenar süslerinin yapımında tekrar eden döngü şu şekilde: 1sıkiğne-1atla-5trabzan-1atla

Kenar süsü için 37 zincir çektikten sonra, tığdan itibaren saydığımızda 3. sırada gelen zincere toplamda 5 trabzan yapıyoruz ve 1 zincir atlıyoruz ve yukarıda bahsettiğim döngüde devam ediyoruz. Kenar süslerini ana parçanın yanlarına kenar süslerinin kendi ipiyle tutturuyoruz.

Sıra geliyor düğme iliği görevi görecek kordonun örülmesine. Bu kısım için 50 zincir çekiyoruz ve bu 50 zinciri kaydırma tekniği ile baştan sona örüyoruz. Bu teknikte tığımızla zincire batıyoruz ve aldığımız ipi hem battığımız zincirden hem de tığdaki ilmekten geçiriyoruz. Tüm zinciri bu şekilde örüp bitiriyoruz. Elde ettiğimiz bu kordonun iki ucunu birleştirip sabitleyerek ipimizi kesiyoruz.

tig-isi-telefon-kilifi-nasil-orulur-3
Düğmelerimizi kordonun uzunluğunu da hesaba katarak ana parça üzerinde belirliyoruz ve kenar süslerini ördüğümüz iple ana parçaya dikiyoruz. Kordonu orta kısımda birleştirip her iki düğmeyi ilikliyoruz ve arka tarafta kalacak düğmenin alt kısmından kordonu dikerek sabitliyoruz.

Kılıfın yan taraflarını fazla sıkı olmayacak şekilde kenar süslerinin renginde dikiyoruz ve kılıfımız böylece tamamlanmış oluyor.

Diğer çalışmalarıma instagram ve blogum üzerinden ulaşabilirsiniz. Renkli paylaşımlarla tekrar görüşmek üzere :)

Bir cevap yazın

Paylaşırsanız çok makbule geçer:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on LinkedIn
Linkedin

Tığ işi lavanta kesesi nasıl örülür?

| | 0 Yorum

Çok şirin bir lavanta kesesi paylaşmak istiyorum sizlerle. L avanta kesesi dediğime bakmayın, içine ne isterseniz koyabilirsiniz. Bozuk paralarınızı, takılarınızı ve tabii lavantalarınızı da, ben incilerimi koydum… Malzemeler; pastel tonlarda...

Tiğ işi kese nasıl örülür?

| | 2 Yorum

Hediyeleri bazen kendi el emeğinizle hazırlamış olduğunuz bir keseye koymak, belki verilen hediyeye daha bir anlam katabilir. Malzemeler; çok kalın olmayan simli ip ve 7 numara tığ. Mesela ortalama bir...

Tığ işi kutu süsleme

| | 0 Yorum

Daha önceki yazımda  kağıt mendil kutusuna nasıl kılıf dikileceğini aşama aşama anlatmıştım. Yine aynı aşamalardan geçerek bu kılıfı diktim. Bu sefer hazır kenar süsü kullanmak yerine kenar süslerini tığ ile...