Halka tekniği ile kavanoz kılıfı örgüsü

-

halka-teknigi-orgusu-ile kanavoz-kilifi-nasil-yapilir-1
Yine bir kıt kaynakları etkin şekilde kullanma projesiyle karşınızdayım. Artan çorap yünlerimin akıbetinden daha önce bahsetmiştim. Onları ya minik çoraplara ya da kavanoz kılıfı gibi şirin eşyalara dönüştürdüğümü söylemiş hatta bir de kavanoz kılıfı yapımı  paylaşmıştım. Bu sefer oluşturduğu halka halka görünümü dolayısıyla halka tekniği adını verdiğim ve çorap örerken sıkça kullandığım bir tekniği kullanarak daha farklı bir kavanoz kılıfı örgüsnün anlatımını paylaşmak istiyorum. Uygulanması oldukça kolay olan bu teknik sayesinde sıradan bir kavanozu sevimli bir ev eşyasına dönüştürebilirsiniz.

Bu kılıfın örülmesinde gerekenler iki takım beş şiş, artan ipler, yün iğnesi ve makas. Kullanılan kavanoz ise her evde bulunabilecek 220ml kapasiteli küçük boy bir kavanoz.

Bu kavanoz kılıfını örerken iki takım beş şişle aynı anda iki farklı ipi örüyoruz. Önce 1. İpimizle tek bir şişe 52 ilmek alıyoruz. Bu ilmekleri 4 şişe eşit sayıda paylaştırıp diğer 5. şişle 20 sıra düz örüyoruz. 2. İpimizle de aynı şekilde 52 ilmek alıp 4 şişe eşit sayıda paylaştırıp 5. şişle 10 sıra düz örüyoruz. 1.karede görüldüğü gibi bir ipimizi 20 sıra diğerini 10 sıra ördük. Bu aşamada 10 sıra örülmüş 2.örgüyü 20 sıra örülmüş 1.örgünün üzerine 2.karedeki gibi geçiriyoruz. Üst üste gelen şişlerdeki ilmekleri 2.örgünün ipiyle ikişer ikişer örüyoruz (3.kare). Dört şişteki tüm ilmekler örüldüğünde 1.örgüyle bağlantımız kalmamış oluyor onun ipini kesip yüniğnesiyle dikerek sabitliyoruz.

halka-teknigi-orgusu-ile kanavoz-kilifi-nasil-yapilir-2
Bu aşamadan sonra 2.örgüyü 10 sıra daha düz örüyoruz ve toplamda 21 sıra örünce 3.bir iple diğer örgülerde olduğu gibi 52 ilmek alıp 4 şişe paylaştırıp 10 sıra örüyoruz. 3.örgümüz 10 sıra örüldükten sonra ana örgüden geçirilerek şişler üst üste getirilir ve ilmekler aynı şekilde çift çift örülür. 3.örgü 10 sıra daha örülünce 4.bir iple 10 sıra örülür ve aynı işlem her seferinde olduğu gibi tekrarlanır.

4.örgü ve 3.örgünün ilmekleri sırayla çift çift örüldükten sonra 4.örgü 5 sıra daha düz örülür ve arkasından eksiltme işlemine geçilir. Eksiltme iki ilmeğin birlikte örülüp tek ilmek elde edilmesiyle yapılır. 1.sıra boyunca her şişte başta ve ortada olmak üzere 2şer eksiltme yapılır. 2.sırada her şişte ortada ve sonda olmak üzere 2şer eksiltme yapılır. 3.sırada başta, ortada, sonda olmak üzere 3er eksiltme yapılır. 4.sırada yine başta, ortada, sonda olmak üzere 3er eksiltme yapılır. 5.sırada kalan tüm ilmekler kesilir. Böylece kavanoz kılıfımızın örgüsü tamamlanmış olur.

halka-teknigi-orgusu-ile kanavoz-kilifi-nasil-yapilir-3
Bu da kavanozumuzun bir başka pozu. Burada halkalar daha kıvrık haldeler ve tombik bir görüntü oluşturuyorlar.

halka-teknigi-orgusu-ile kanavoz-kilifi-nasil-yapilir-4
Diğer çalışmalarımı da blogum ve instagram hesabımda bulabilirsiniz. Renkli fikirlerle tekrar görüşmek üzere :)

Bir yanıt yazın

Tığ işi lavanta kesesi nasıl örülür?

| | 0 Yorum

Çok şirin bir lavanta kesesi paylaşmak istiyorum sizlerle. L avanta kesesi dediğime bakmayın, içine ne isterseniz koyabilirsiniz. Bozuk paralarınızı, takılarınızı ve tabii lavantalarınızı da, ben incilerimi koydum… Malzemeler; pastel tonlarda...

Tiğ işi kese nasıl örülür?

| | 2 Yorum

Hediyeleri bazen kendi el emeğinizle hazırlamış olduğunuz bir keseye koymak, belki verilen hediyeye daha bir anlam katabilir. Malzemeler; çok kalın olmayan simli ip ve 7 numara tığ. Mesela ortalama bir...

Tığ işi kutu süsleme

| | 0 Yorum

Daha önceki yazımda  kağıt mendil kutusuna nasıl kılıf dikileceğini aşama aşama anlatmıştım. Yine aynı aşamalardan geçerek bu kılıfı diktim. Bu sefer hazır kenar süsü kullanmak yerine kenar süslerini tığ ile...