Tığ işi fiyonk yapımı

-

Tığ işi fiyonk yapımı. Daha önce tunus örgü tekniği ile yapmıştım, bu kez biraz daha kolaylaştırıp tığ işi ile ördüm. Çok naif durun bu fiyonk modelini denemelisiniz. Yapılışı çok kolay. Trabzanlardan oluşan bu fiyonk zamanınızı almıyor. Patiklere fazla zaman ayırıyoruz zaten, bir de süslemeleri uğraştırıcı olursa farklı modelleri denemeye fırsat kalmaz. O sebepten kısa sürede yapılabilen süsleme motiflerini daha çok tercih ediyorum.

Bu fiyonk modelimi hem tek renk olarak hem de iki renk olarak denedim. Elde kalan artık iplerle dahi yapabilirsiniz .Çok fazla ip yemeyen bir motif.

Fiyonkları tamamladıktan sonra ışıltı katmak adına ortalarına minik boncuk diktim. Sade olarak da kullanılabilir. Tamamen tercihe kalmış.

Fiyonklara 41 zincir çekerek başladım. Ardından sıralamaya göre trabzan, sık iğne, çakma trabzan olarak devam ettim. Sıralama çok önemli. Bir ilmeği yanlış örsek fiyonk görünümü yamuk olur ve hoş durmaz. O sebepten sıralamayı yazılı olarak sizlerle paylaşmak istedim. Görselden bakabilirsiniz.

Görseldeki sıralamayı takip ederek 41 zinciri dolduruyoruz. Ardından ilk çektiğimiz zencir ile birleştiriyoruz. Son olarak tam orta kısmı belirleyerek ikinci renk ya da aynı renk iple birkaç kez dolanıyoruz. Fiyonkların detayları bunlardır.

Bir cevap yazın

Paylaşırsanız çok makbule geçer:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on LinkedIn
Linkedin
NamNa

Hayal gücü ile iplerin rengi arasındaki ince çizgide hergün farklı modellerle gözlerimizi şenlendirmeye geldik.

Örgü baykuşku uyku bandı yapımı

| | 0 Yorum

Işıkta uyuyamıyorsanız göz bantları hayat kurtarır. Bir parça iple kısa sürede kendinize bir göz bandı örebilirsiniz. Ben sevdiğim figür baykuş ile süsledim. Daha neler yapılabilir neler; kaş, göz, üçüncü göz,...

Tığ işi kitap ayracı – Popcorn tekniği

| | 6 Yorum

Popcorn denilen bu tekniği yeni öğrendim ve yaptığım ilk modeli de kitap ayracı olarak kullanılmak üzere sıradaki hediye paketimin üzerine takacağım. Bunu yapmak için: 1 – 4 zincir çek ve birleştir,...

İpten dekoratif top yapımı

| | 4 Yorum

Birkaç kez deneyip pes ettiğim bu topları, en nihayetinde yapmayı başardım. İnternetteki çeşitli sitelerden yapım aşamalarını da defalarca inceledim. Videolar seyrettim ve en sonunda artık yapabilirim dedim. Resim aşamalarını dikkatlice...