Doğal boncuklardan tespihler

-

dogal-boncuklardan-tespih-modelleri
Merhaba sevgili marifetliler. İnstagram’da zevkle takip ettiğim 10marifet gibi el emeklerinin değer bulduğu bir organizasyona katılmaktan onur duyuyorum, kendi yapmış olduğum tespihlerimden bahsedeceğim bu ilk yazımla huzurlarınızdayım.
Görmüş olduğunuz tespihlerin boncukları aslında tespih otu denen bir bitkinin tohumlarıdır ve bu doğal boncukları elde etmek için öncelikle bu bitkinin ekimini yapmak gerekir. Bu tamamen bitkisel kaynaklı doğal boncukların satıldığını henüz duymadım dolayısıyla her yıl bu tespihlerden yapabilmek için tespih otu bitkisinden eker ve bitkinin tohum vermesini her seferinde aynı heyecan ve mutlulukla beklerim.

dogal-boncuklardan-tespih-modelleri-2
Nisan ayında toprak ekime elverişli sıcaklığa ulaştığında tohumlarımı ekmeden önce birkaç saat suda bekletir daha sonra toprağa ekip bolca can suyu veririm. Mısır bitkisini andıran tespih otu 1 metre boya ulaştığında ilk tohumlarını vermeye başlar. Ekim-Kasım ayları boyunca bu tohumları toplar küflenmeden sağlıklı şekilde kurumaları için bir bez üzerine sererek bekletirim. Toplandığında siyah olan renkleri bir zaman sonra gri bir renk alır, artık 6 aydan fazla emek verilen bu doğal boncuklar tespih yapımına hazırdır.

dogal-boncuklardan-tespih-modelleri-4
Daha detaylı bilgi edinmek isteyenleri İnstagram hesabıma davet ediyor, tüm marifetlilere iyi günler diliyorum.

dogal-boncuklardan-tespih-modelleri-6

1 yorum gelmiş

Bir cevap yazın

Paylaşırsanız çok makbule geçer:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on LinkedIn
Linkedin